P, 22.05.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ekspresident: Poola sundis USAd piinamisi lõpetama

BNS
Ekspresident: Poola sundis USAd piinamisi lõpetama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Poola endine president Aleksander Kwaśniewski rääkis eile raadiojaamale TOK FM, et võimud survestasid USAd 2003. aastal Poolas asuvas salavanglas Luure Keskagentuuri (CIA) karme ülekuulamismeetodeid lõpetama.

«Ameeriklased viisid oma tegevust läbi nii salaja, et see äratas meis kahtlust. Poola võimud sekkusid, et see tegevus lõpetada, ja see lõpetati Poola survel,» kinnitas Kwaśniewski. Tema avaldus on esimene kord, kui mõni tollane Poola kõrge ametiisik tunnistab, et võimud lubasid USA-l riigi territooriumil salavanglaid pidada.

Kwaśniewski, kes oli president 1995.–2005. aastani, tõstatas küsimuse CIA tegevusest ülekuulamistel 2003. aastal Valges Majas Bushiga kohtudes. Bush vastanud tema murelikule pärimisele, et luureagentuuri meetodid toovad julgeoleku asjus olulist tulu.

Ekspresident rääkis, et oli nõustunud tegema Ühendriikidega tõhustatud luurekoostööd, kuid kinnitas, et CIA piinamistest ta ei teadnud.

USA senati luurekomitee demokraatidest liikmed avaldasid viis aastat kestnud uurimise järel teisipäeval raporti CIA ülekuulamis- ja kinnipidamismeetoditest, mida agentuur pärast 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakuid kasutas. USA senati raportis märgitakse, et välisriikides tabati 119 isikut, keda hoiti seejärel CIA salajastes kinnipidamisasutustes. Raportis riike, mille territooriumil salavanglad asusid, ei nimetatud. Meedia on varem kirjutanud, et salavanglad võisid olla Tais, Afganistanis, Rumeenias, Leedus ja Poolas.

Poolale esitatud süüdistused puudutavad aega 2002.– 2003. aastani. Need esitas juulis Euroopa Inimõiguste Kohus, väites, et Poola oli kaasosaline tema territooriumil toime pandud palestiinlase ja saudi piinamises, kes hiljem saadeti Guantánamo vangilaagrisse Kuubal.

Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Tallinn
Majandus
Maailm
Arvamus
Sport
Tarbija
Tartu Postimees
Tagasi üles