Sisukord
Kultuur
Postimees
13.12.2014
Eesti Horoskoop dilbert Mälumäng male tagakülg palju õnne 1312esikülg Eesti lühiuudised Rauterite maaletooja Raadiomaja saab 50 000 euro eest kunsti «Ma olen pahv»-mees Piiriülene raha poliitikas Putinit kritiseeriv Vene poliitik: olen ohust teadlik Riigi kulukas meelemuutus Ebatavaline kollektsioon tõi valitsusse jõulurahu Majandus Majanduse lühiuudised Paljud helmeid müüvad e-poed on hääbunud Välismaa Poola tunnistab koostööd CIAga Välismaa lühiuudised Putinit kritiseeriv Vene poliitik: olen ohust teadlik Arvamus Rauterite maaletooja Päeva karikatuur Piiriülene raha poliitikas «Ma olen pahv»-mees Päästeingel ja kriminaal Neeme Korv: nõtke e-riigi umbes torud Eiki Nestor: avatud suletud maailmas Juhtkiri: avatuseta pole vabadust Daniel Coll: jõulud jõulude ajal Kultuur Loomemajanduse õied Taust-mitte-taust Eesti hiphopi Linna Iff Toob pinge majja Haarav taasavastamine Põlev ajalugu Luulehetk – hetk luules Aja auk. Kiireim piimamees Benny Hill Sport Spordi lühiuudised Päästeingel ja kriminaal Karikafinaal: Pärnu võimas serv vs TTÜ ühtsus Korvpall on meie mäng! EMi piletid lähevad kui soojad saiad Sportlastele raha! Aga vastutasu? Tarbija Kommentaar: üksinduse õppetunnid Üksiolek kuulub inimeseks olemise juurde AK Põlev ajalugu Haarav taasavastamine Luulehetk – hetk luules Kuidas algajaid pagareid kiusatakse Loomemajanduse õied Vadi on Vadi, siin pole enam midagi teha Aita Andreil, Barbil ja Mihklil inimestega rääkida Eesti hiphopi Linna Iff Mati ja Volli seiklused Vaimutoitu pühadelauale Eiki Nestor: avatud suletud maailmas Kas ooperifantoom vajab riigi toetust? Aja auk. Kiireim piimamees Benny Hill Toob pinge majja Tallinna tramm asus teele Taust-mitte-taust Vaadata tagasi, et minna edasi Jõulukingitus piirivalvele Helge lapsepõlv närustes tingimustes Mihkel Kunnus: kõik noored elumalevasse! Galina Timtšenko: meil oli kaks valikut, Riia või Tallinn Arter Eksklusiivne juhtkiri ETV telejõulumees on tänavu Kersna Horoskoop Arter soovitab Margit Härma: kõige uhkema lakaga isane Pühadeküpsetis Briti moodi Mart Poom: lähen kas või läbi halli kivi Kaks ametit ja kolm last Palju polegi vaja Üks ohuks, teine rohuks, kolmas-neljas hingevõtja Ehi jõulud valgeks! Talvised veinisoovitused Nagu roosamanna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Helge lapsepõlv närustes tingimustes

1 min lugemist
Stepan Karja «Eelkoolid» FOTO: Ilmamaa

Stepan Karja raamatut «Eelkoolid» saab iseloomustada sõnadega armas ja helge. Sest just need emotsioonid jäävad kõlama tänapäeva mõistes väga närustes tingimustes kasvanud Stepan Karja meenutusi lugedes.

Karja vahendab lugejatele oma lapsepõlve, elu 1930.–40. aastatel Setumaal, aga see pole pelgalt ühe perekonna lugu. Karjade omavahelised suhted, tema vanemate suhted külaga, sugulastega, hirmud ja igatsused on üldistatavad tollasele ajastule ja külaühiskonnale. 

Kui tõetruu pildi autor 1930.–40. aastate Setumaa külaelust maalib, ei ole mina pädev hindama, aga tema kasutatavad värvid on mõjuvad ning pilt mõjub realistlikult. Tegelikult võiks see 536 lehekülge paks raamat olla kohustuslikuks lugemiseks Eesti minevikust huvitatuile, aga eriti neile, kes õigel ajal ei taibanud / ei saanud rääkida oma vanavanematega. Karja raamatust tulevad hästi esile näiteks Tammsaare tekstidest tuttavad mõttemustrid, ajastu kombed ja tabud.

«Eelkoolide» sündmused on edasi antud lapse pilguga, kuid lapse, kes on peidus juba kõrgesse ikka jõudnud autoris. Seetõttu on «Eelkoolid» rohkem kui mälestusteraamat, kasvades 20. sajandi lugu jutustavaks romaaniks. Olen nõus raamatu tagakaanel kirjutava Hando Runneliga, kes võrdleb «Eelkoole» «Väikese Illimariga».

Lugu oskab vana ajakirjanik suurepäraselt jutustada, Karja tekst on ladus, õigetes kohtades pingestatud ning vaatamata raamatu paksusele sugugi mitte veniv. «Eelkoolid» on suurepärane talveraamat, mida külma eest villastesse tekkidesse mähituna praksuva kaminatule ees mõnuledes lugeda, aga sama hästi sobib see ka palava päikese eest heinalakka peitu pugenud lugejale. 

«Eelkoolid» on meie kõigi minevikust, mis siis et Setumaast. 

ARVUSTUS

Stepan Karja

«Eelkoolid»

Ilmamaa, 2014 

536 lk

Seotud lood
12.12.2014 15.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto