Sisukord
Arvustused
Tänane leht
13.12.2014
Eesti Horoskoop dilbert Mälumäng male tagakülg palju õnne 1312esikülg Eesti lühiuudised Rauterite maaletooja Raadiomaja saab 50 000 euro eest kunsti «Ma olen pahv»-mees Piiriülene raha poliitikas Putinit kritiseeriv Vene poliitik: olen ohust teadlik Riigi kulukas meelemuutus Ebatavaline kollektsioon tõi valitsusse jõulurahu Majandus Majanduse lühiuudised Paljud helmeid müüvad e-poed on hääbunud Välismaa Poola tunnistab koostööd CIAga Välismaa lühiuudised Putinit kritiseeriv Vene poliitik: olen ohust teadlik Arvamus Rauterite maaletooja Päeva karikatuur Piiriülene raha poliitikas «Ma olen pahv»-mees Päästeingel ja kriminaal Neeme Korv: nõtke e-riigi umbes torud Eiki Nestor: avatud suletud maailmas Juhtkiri: avatuseta pole vabadust Daniel Coll: jõulud jõulude ajal Kultuur Loomemajanduse õied Taust-mitte-taust Eesti hiphopi Linna Iff Toob pinge majja Haarav taasavastamine Põlev ajalugu Luulehetk – hetk luules Aja auk. Kiireim piimamees Benny Hill Sport Spordi lühiuudised Päästeingel ja kriminaal Karikafinaal: Pärnu võimas serv vs TTÜ ühtsus Korvpall on meie mäng! EMi piletid lähevad kui soojad saiad Sportlastele raha! Aga vastutasu? Tarbija Kommentaar: üksinduse õppetunnid Üksiolek kuulub inimeseks olemise juurde AK Põlev ajalugu Haarav taasavastamine Luulehetk – hetk luules Kuidas algajaid pagareid kiusatakse Loomemajanduse õied Vadi on Vadi, siin pole enam midagi teha Aita Andreil, Barbil ja Mihklil inimestega rääkida Eesti hiphopi Linna Iff Mati ja Volli seiklused Vaimutoitu pühadelauale Eiki Nestor: avatud suletud maailmas Kas ooperifantoom vajab riigi toetust? Aja auk. Kiireim piimamees Benny Hill Toob pinge majja Tallinna tramm asus teele Taust-mitte-taust Vaadata tagasi, et minna edasi Jõulukingitus piirivalvele Helge lapsepõlv närustes tingimustes Mihkel Kunnus: kõik noored elumalevasse! Galina Timtšenko: meil oli kaks valikut, Riia või Tallinn Arter Eksklusiivne juhtkiri ETV telejõulumees on tänavu Kersna Horoskoop Arter soovitab Margit Härma: kõige uhkema lakaga isane Pühadeküpsetis Briti moodi Mart Poom: lähen kas või läbi halli kivi Kaks ametit ja kolm last Palju polegi vaja Üks ohuks, teine rohuks, kolmas-neljas hingevõtja Ehi jõulud valgeks! Talvised veinisoovitused Nagu roosamanna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vadi on Vadi, siin pole enam midagi teha

2 min lugemist
Urmas Vadi (37) kasutas uue raamatu juttude kooskõla kirjeldades mõistet tagurpidi matrjoška. Et asjakohast pilti teha, kutsusime ta Tartu raeplatsi ja Kompanii tänava nurgale, kus keset kõnniteed seisab ühe vene restorani reklaam. FOTO: Kristjan Teedema

Kui teile on meeldinud Urmas Vadi varasemad raamatud, siis meeldib ka «Kuidas me kõik reas niimoodi läheme». Nüüd võiks panna arvustusele punkti, sest kõik oluline on öeldud.

See ei tähenda, et Vadi end kordaks. Õigemini, loomulikult ta teeb seda, umbes nagu hevibänd pakub harimata kõrvale ikka ühesugust müra, kuid treenitud pikajuukseline tabab kitarrikeelte pinina erinevaid nüansse.

Vadi uusima raamatu märksõnaks on sisemine segadus ja meeleheide. Seetõttu saab «Kuidas me kõik reas niimoodi läheme» raamatut nimetada ka kasvamise looks – iseend haletsev pehmo peab saama iseendaga sõbraks. Pehmo rollis on taas Urmas Vadi ise, segades talle omaselt fantaasiat ja reaalseid fakte. Õpetajana astub lugejate ette Vadi kunagine õppejõud Rudolf Allabert, kes on Vadi lugudest juba vana tuttav.

«Kuidas me kõik reas niimoodi läheme» on Vadi üks siiramaid raamatuid. Vigurdav ja absurdihuumorit pakkuv tekst kõneleb Vadist enese kinnijooksmisest, mida võib nimetada nii loominguliseks kui ka keskeakriisiks. Eks tegelikult tegeles samade teemadega ka Vadi eelmine raamat «Tagasi Eestisse», kuid nüüd on autor jätnud eestlaste identiteedi kõrvale, tegeledes nüüd vaid «oma nahaga».

Samas ei mõju ta lood sugugi pihtimusena, vaid pigem anekdootidena, mis on omandanud televisiooni sobiva paarikümneminutilise seriaali mõõtmed. Mõni osa on tekstiliselt tihedam, mõni vajanuks aga pisut kääre. Selliseks on raamatu ava- ja nimilugu, mis oma lõputus korduses annab samas võtme kogu ülejäänud kogumiku mõistmisest. Vadi tekste on kerge lugeda isegi siis, kui need võivad olla tsipa venivad (näiteks «Peied»).

«Kuidas me kõik reas niimoodi läheme» koosneb täiesti iseseisvalt püsti püsivatest novellidest, mis kokku moodustavad terviku. Urmas Vadi nimeline nimitegelane pole enesehaletsemisest veel täielikult loobunud, kuid lootus, et mees end päris põhja ei joo, on olemas. Ent kindel on, et Kõvaks Meheks ta ka muutus. Jumal tänatud. 

Mitte midagi pole teha, Vadi on Vadi ja tal on välja kujunenud stiil, mille nautimiseks peab omama temaga ühte veregruppi. Minul on. 

ARVUSTUS

Urmas Vadi

«Kuidas me kõik reas niimoodi läheme»

Tuum, 2014, 230 lk

Seotud lood
12.12.2014 15.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto