Sisukord
Arvamus
Tänane leht
13.12.2014
Eesti Horoskoop dilbert Mälumäng male tagakülg palju õnne 1312esikülg Eesti lühiuudised Rauterite maaletooja Raadiomaja saab 50 000 euro eest kunsti «Ma olen pahv»-mees Piiriülene raha poliitikas Putinit kritiseeriv Vene poliitik: olen ohust teadlik Riigi kulukas meelemuutus Ebatavaline kollektsioon tõi valitsusse jõulurahu Majandus Majanduse lühiuudised Paljud helmeid müüvad e-poed on hääbunud Välismaa Poola tunnistab koostööd CIAga Välismaa lühiuudised Putinit kritiseeriv Vene poliitik: olen ohust teadlik Arvamus Rauterite maaletooja Päeva karikatuur Piiriülene raha poliitikas «Ma olen pahv»-mees Päästeingel ja kriminaal Neeme Korv: nõtke e-riigi umbes torud Eiki Nestor: avatud suletud maailmas Juhtkiri: avatuseta pole vabadust Daniel Coll: jõulud jõulude ajal Kultuur Loomemajanduse õied Taust-mitte-taust Eesti hiphopi Linna Iff Toob pinge majja Haarav taasavastamine Põlev ajalugu Luulehetk – hetk luules Aja auk. Kiireim piimamees Benny Hill Sport Spordi lühiuudised Päästeingel ja kriminaal Karikafinaal: Pärnu võimas serv vs TTÜ ühtsus Korvpall on meie mäng! EMi piletid lähevad kui soojad saiad Sportlastele raha! Aga vastutasu? Tarbija Kommentaar: üksinduse õppetunnid Üksiolek kuulub inimeseks olemise juurde AK Põlev ajalugu Haarav taasavastamine Luulehetk – hetk luules Kuidas algajaid pagareid kiusatakse Loomemajanduse õied Vadi on Vadi, siin pole enam midagi teha Aita Andreil, Barbil ja Mihklil inimestega rääkida Eesti hiphopi Linna Iff Mati ja Volli seiklused Vaimutoitu pühadelauale Eiki Nestor: avatud suletud maailmas Kas ooperifantoom vajab riigi toetust? Aja auk. Kiireim piimamees Benny Hill Toob pinge majja Tallinna tramm asus teele Taust-mitte-taust Vaadata tagasi, et minna edasi Jõulukingitus piirivalvele Helge lapsepõlv närustes tingimustes Mihkel Kunnus: kõik noored elumalevasse! Galina Timtšenko: meil oli kaks valikut, Riia või Tallinn Arter Eksklusiivne juhtkiri ETV telejõulumees on tänavu Kersna Horoskoop Arter soovitab Margit Härma: kõige uhkema lakaga isane Pühadeküpsetis Briti moodi Mart Poom: lähen kas või läbi halli kivi Kaks ametit ja kolm last Palju polegi vaja Üks ohuks, teine rohuks, kolmas-neljas hingevõtja Ehi jõulud valgeks! Talvised veinisoovitused Nagu roosamanna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Neeme Korv: nõtke e-riigi umbes torud

2 min lugemist
Neeme Korv FOTO: Peeter Langovits

Sel nädalal jõudis ühistranspordiseadus taas ringiga riigikogu täissaali. Lõin lahti seletuskirja. 45 lehekülge, enam kui 170 000 tähemärki ja 20 000 sõna. Lühiromaani maht. Hea küll, antud juhul on tegemist uue seadusega ja pikem seletamine ehk õigustatud. Kuid vaadake pisut, mis toimub! Ministeeriumid, nende allasutused, kõikvõimalikud moodustatud komisjonid ja uuringuteks ning avalike suhete edendamiseks palgatud erafirmadki – kõik paistavad tegevat endast sõltuva, et uputada nii oma valdkond kui avalikkus üle tekstimassiividega.

Mulle on tunnistanud mõnigi riigikogu liige, et ei suuda end seletuskirjade, aruannete, arengukavade ja muu säärase kasvavast massist läbi murda. Lihtsalt ei suuda. Oma teemavaldkonnast kuidagi veel, aga suuremat pilti ette saada on keeruline. Ja siis öeldaksegi, et riigi üks käsi ei tea, mida teine teeb, ning riigikogu on elukauge.

Riik ise on kokkulepete kokkulepe. Teatav bürokraatia kuulub iga sellise süsteemi juurde, on isegi vältimatult vajalik. Aga «väiklaselt formaalne asjaajamine ning suhtumine», nagu defineerib bürokraatiat eesti keele seletav sõnaraamat, on nimelt see, mis on meie ametkondades vohama pääsenud. Omamoodi kurioossel kombel soosib seda veebipõhine asjaajamine, mis ometi peaks pakkuma sõna otseses mõttes ajaloolist ja revolutsioonilist võimalust nii riiki korraldada kui demokraatiat arendada. Kütust lisab euroraha kõigi oma palgaliste büroode ja projektijuhtidega.

Copy ja paste ehk tekstiosade lõikamise ja kleepimise ning grafomaanliku tekstitootmise oskused oleme suurepäraselt omandanud. Aga andmete süstematiseeritud esitust ja olulise väljatoomise oskust kohtab ametlikes paberites väga harva. Kohalikud Sir Humphrey Appleby'd, kellele tropid e-riigi torudes kasuks tulevad, juhivad oma paberist punnis ametkondi nagu kuningriike – isegi poliitilised ministrid on nendega jännis. «Jah, härra minister!» on endale mõnusa pesa pununud, mis ju teleekraanil lõbuski kaeda, paraku teeb see otsuste vastuvõtmise aeglaseks ja kogu riigi toimimise inertseks.

Häid näiteid on ka. Riigikontroll esitab oma mahukaid auditeid ülevaatlikult ja täpselt. Eesti Koostöö Kogu suutis oma riigipidamise kava (kus samuti mõttetust bürokraatiast juttu) kirja panna vaid 14 leheküljel. Kel mõne käsitletud valdkonna vastu süvitsi huvi, saab linkide kaudu edasi liikuda. Ent koostajad tegid veel sellestki kokkuvõtte. Ühel leheküljel!

Professionaalselt koostatud lühikokkuvõte võiks saada heaks tavaks. Lühidust ei maksa karta, kui olla täpne. Harjutamiseks tuleb minna tiiru. Kompaktset kirjutamist saab treenida veebis. Tehke Twitteri konto ja katsetage! 140 tähemärki ja kogu lugu.

Seotud lood
12.12.2014 15.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto