Sisukord
Arvamus
Tänane leht
13.12.2014
Eesti Horoskoop dilbert Mälumäng male tagakülg palju õnne 1312esikülg Eesti lühiuudised Rauterite maaletooja Raadiomaja saab 50 000 euro eest kunsti «Ma olen pahv»-mees Piiriülene raha poliitikas Putinit kritiseeriv Vene poliitik: olen ohust teadlik Riigi kulukas meelemuutus Ebatavaline kollektsioon tõi valitsusse jõulurahu Majandus Majanduse lühiuudised Paljud helmeid müüvad e-poed on hääbunud Välismaa Poola tunnistab koostööd CIAga Välismaa lühiuudised Putinit kritiseeriv Vene poliitik: olen ohust teadlik Arvamus Rauterite maaletooja Päeva karikatuur Piiriülene raha poliitikas «Ma olen pahv»-mees Päästeingel ja kriminaal Neeme Korv: nõtke e-riigi umbes torud Eiki Nestor: avatud suletud maailmas Juhtkiri: avatuseta pole vabadust Daniel Coll: jõulud jõulude ajal Kultuur Loomemajanduse õied Taust-mitte-taust Eesti hiphopi Linna Iff Toob pinge majja Haarav taasavastamine Põlev ajalugu Luulehetk – hetk luules Aja auk. Kiireim piimamees Benny Hill Sport Spordi lühiuudised Päästeingel ja kriminaal Karikafinaal: Pärnu võimas serv vs TTÜ ühtsus Korvpall on meie mäng! EMi piletid lähevad kui soojad saiad Sportlastele raha! Aga vastutasu? Tarbija Kommentaar: üksinduse õppetunnid Üksiolek kuulub inimeseks olemise juurde AK Põlev ajalugu Haarav taasavastamine Luulehetk – hetk luules Kuidas algajaid pagareid kiusatakse Loomemajanduse õied Vadi on Vadi, siin pole enam midagi teha Aita Andreil, Barbil ja Mihklil inimestega rääkida Eesti hiphopi Linna Iff Mati ja Volli seiklused Vaimutoitu pühadelauale Eiki Nestor: avatud suletud maailmas Kas ooperifantoom vajab riigi toetust? Aja auk. Kiireim piimamees Benny Hill Toob pinge majja Tallinna tramm asus teele Taust-mitte-taust Vaadata tagasi, et minna edasi Jõulukingitus piirivalvele Helge lapsepõlv närustes tingimustes Mihkel Kunnus: kõik noored elumalevasse! Galina Timtšenko: meil oli kaks valikut, Riia või Tallinn Arter Eksklusiivne juhtkiri ETV telejõulumees on tänavu Kersna Horoskoop Arter soovitab Margit Härma: kõige uhkema lakaga isane Pühadeküpsetis Briti moodi Mart Poom: lähen kas või läbi halli kivi Kaks ametit ja kolm last Palju polegi vaja Üks ohuks, teine rohuks, kolmas-neljas hingevõtja Ehi jõulud valgeks! Talvised veinisoovitused Nagu roosamanna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: avatuseta pole vabadust

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Tänase Postimehe lisas AK on Riias tegutseva venekeelse portaali meduza.io peatoimetaja Galina Timtšenko usutlus, milles kõneldakse muu hulgas Venemaa meediaauditooriumi maailmapildist. «Viimase kolme aasta jooksul ei kajastu Venemaal ei televisioonis, ajalehtedes ega veebides praktiliselt see, mis on päevakorral ülejäänud maailmas,» rääkis ta.

See tähendab, et Venemaa laia avalikkuse jaoks on olemas üksnes see, mis toimub riigis, ning Ukraina konflikt, seda muidugi Kremli pakutud soustis. Piiritagune on «kusagil mujal», ning väga harva juhtub seal midagi venemaalaste jaoks tõeliselt olulist. Välismaal elavad võõrad inimesed. Siit edasi on üks samm mõtteni, et kõik välismaalt saabuv on kahtlane ja halb – sellist lähenemist kultiveeritakse naaberriigis täiesti varjamatult. Kui inimeste liikumine poleks seni veel vabam kui 1980ndatel, ei oleks ju enam Nõukogude Liiduga erilist vahet.

Ka president Toomas Hendrik Ilves peatus oma eilses Tartu Ülikooli aulakõnes (teksti saab täismahus lugeda Postimehe veebist) sellel, kuidas ida propagandaveskid üha meisterlikumalt töötavad. «Kui faktilise tõe kõrvale asetatakse mitu erinevat valet – nagu seda tehti näiteks MH 17 allatulistamise asjaolude kohta –, siis saab faktipõhisest infost lihtsalt «üks arvamus» paljude seas.»

Sarnastel ainetel mõtiskleb oma tänases AKs ilmunud essees riigikogu esimees Eiki Nestor. Ta kirjutab, et kui varem toetus totalitaarsus kinnise inforuumi monopolile, siis nüüd, viimase mõranedes (mis on paljuski tehnoloogilise arengu tulemus), püüab totalitaarsus liikuda väljapoole, oma mõjusfääri laiendada. Avatus on probleemiks kõikvõimalikele ksenofoobidele ja äärmuslastele, osutab spiiker. Sest avatud maailm, vaba ligipääs infole, põrmustab suletud ruumis karistamatult eksisteerinud dogmad.

Kui meenutada meie lähiajalugu, siis Nõukogude Liidus sai vabanemine teoks pärast seda, kui senine täielik suletus oli asendunud Mihhail Gorbatšovi ettevaatliku glasnost’iga. Ukse praotamine sõnavabadusele, teabe takistusteta voolamisele päästis valla laviini, mis pühkis minema lõpuks kogu vana, stagneerunud ühiskonnakorralduse. Seda hästi mõistes peavad need, kes tahavad hävitada vabadust laiemalt, esmalt ründama avatud ühiskonda, info- ja sõnavabadust. Kui televisioon on muudetud valede ja propaganda ruuporiks ning veeb kontrollitud, siis võib juba hakata ka hommikul kell viis rahvavaenlaste ustele koputama. Ükski koer enam ei haugu.

Kui tahame jääda vabadeks, tuleb tähelepanelikult seista vastu katsetele ahendada vaba mõtte levikut ja kitsendada inforuumi, asendades selle propagandaga. Oskus eristada fakte propagandast on kaasaegses maailmas eduks vältimatu – nii üksikisikule, organisatsioonile kui riigile.

Seotud lood
12.12.2014 15.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto