Sisukord
Nädala näod
Tänane leht
13.12.2014
Eesti Horoskoop dilbert Mälumäng male tagakülg palju õnne 1312esikülg Eesti lühiuudised Rauterite maaletooja Raadiomaja saab 50 000 euro eest kunsti «Ma olen pahv»-mees Piiriülene raha poliitikas Putinit kritiseeriv Vene poliitik: olen ohust teadlik Riigi kulukas meelemuutus Ebatavaline kollektsioon tõi valitsusse jõulurahu Majandus Majanduse lühiuudised Paljud helmeid müüvad e-poed on hääbunud Välismaa Poola tunnistab koostööd CIAga Välismaa lühiuudised Putinit kritiseeriv Vene poliitik: olen ohust teadlik Arvamus Rauterite maaletooja Päeva karikatuur Piiriülene raha poliitikas «Ma olen pahv»-mees Päästeingel ja kriminaal Neeme Korv: nõtke e-riigi umbes torud Eiki Nestor: avatud suletud maailmas Juhtkiri: avatuseta pole vabadust Daniel Coll: jõulud jõulude ajal Kultuur Loomemajanduse õied Taust-mitte-taust Eesti hiphopi Linna Iff Toob pinge majja Haarav taasavastamine Põlev ajalugu Luulehetk – hetk luules Aja auk. Kiireim piimamees Benny Hill Sport Spordi lühiuudised Päästeingel ja kriminaal Karikafinaal: Pärnu võimas serv vs TTÜ ühtsus Korvpall on meie mäng! EMi piletid lähevad kui soojad saiad Sportlastele raha! Aga vastutasu? Tarbija Kommentaar: üksinduse õppetunnid Üksiolek kuulub inimeseks olemise juurde AK Põlev ajalugu Haarav taasavastamine Luulehetk – hetk luules Kuidas algajaid pagareid kiusatakse Loomemajanduse õied Vadi on Vadi, siin pole enam midagi teha Aita Andreil, Barbil ja Mihklil inimestega rääkida Eesti hiphopi Linna Iff Mati ja Volli seiklused Vaimutoitu pühadelauale Eiki Nestor: avatud suletud maailmas Kas ooperifantoom vajab riigi toetust? Aja auk. Kiireim piimamees Benny Hill Toob pinge majja Tallinna tramm asus teele Taust-mitte-taust Vaadata tagasi, et minna edasi Jõulukingitus piirivalvele Helge lapsepõlv närustes tingimustes Mihkel Kunnus: kõik noored elumalevasse! Galina Timtšenko: meil oli kaks valikut, Riia või Tallinn Arter Eksklusiivne juhtkiri ETV telejõulumees on tänavu Kersna Horoskoop Arter soovitab Margit Härma: kõige uhkema lakaga isane Pühadeküpsetis Briti moodi Mart Poom: lähen kas või läbi halli kivi Kaks ametit ja kolm last Palju polegi vaja Üks ohuks, teine rohuks, kolmas-neljas hingevõtja Ehi jõulud valgeks! Talvised veinisoovitused Nagu roosamanna Meelelahutus Koomiks Sudoku

«Ma olen pahv»-mees

3 min lugemist
Ivo Felt FOTO: Andrus Peegel

Ma ei viitsinud seda väljakuulutamist isegi jälgida mitte. Kõik tundus juba ette selge olevat – «Ida», «Leviaatan», «Vääramatu jõud», «Metsikud lood», «Emme», «Kaks päeva, üks öö», «Talveuni» … Pigem oli küsimus selles, kes neist viie Kuldgloobuse nominendi seast ülekohtuselt välja jääb.

Siis potsatas kirjakasti tuttava levitaja sõnum: «Loodetavasti on homsel esikaanel «Mandariinid» ja selle Kuldgloobuse nominatsioon?»

Mida põrgut?

Helistasin produtsent Ivo Feldile, kes ütles, et jah, ta sai ka just teada. Et Zaza (Urušadze  - filmi režissöör) helistas ja röökis rõõmust telefonitorusse, nagu grusiinidega ikka juhtub, kui nad hoogu lähevad. Ja lisas: «Ma olen pahv.» See lause sai kohe Postimehe võrguväljaande vahendusel klassikaks.

Felt on muidu ka hea huumorisoonega. Teisiti ei saagi filmi teha, veel enam seda esitleda. Koos Zaza Urušadzega moodustavad nad sümpaatse, ühel lainepikkusel oleva opera buffa-paari: üks pikk ja teine lühike, kiilakad mõlemad. Novembris tuuritasid nad nõnda mitu nädalat Los Angeleses, näitasid Hollywoodi pressile, gildide ja filmiakadeemia liikmetele oma filmi ja muudkui «vahutasid», nagu Felt ise ütleb.

Isegi talle oli selline olukord harjumatu. Aga teisiti ei saa - seal maal käib see mängureeglite juurde. Täpi paneb heale filmile ikkagi reklaamikampaania, kuhu panustatakse kümneid kui mitte sadu tuhandeid eurosid, vastasel korral jääb ühele Oscari konkurentsis püsida tahtvale väikesele filmimaale vaid oma linateose esitamise sümboolne au.

Felt on võtnud nõuks minna lõpuni – esimest korda Eesti filmi ajaloos. «Nendele vanadele armastuskirjadele» paar aastakümmet tagasi reklaami ei tehtud, ometi olevat see jõudnud kuuldavasti nominendi staatusele üsna lähedale.

Põhjuseid, miks sedapuhku asi tõsisemalt on ette võetud, loeb ta üles neli: 1. Usutavasti on film üle keskmise hea. 2. Kaasa aitab sõja ja sõjaohu pitserit kandev poliitiline olukord - nii paradoksaalselt kui see ka ei kõlaks. 3. Põhja-Ameerikas on tänu arvukatele festivalilinastustele tekkinud filmi ümber positiivne foon. 4. PR-agentuur, kes reklaamikampaaniat korraldab, on oma ala proff, aidanud viimastel aastatel iga kord kellegi nominatsioonini.

Nii ei saa ka seda pahviks jäämise juttu päris tõsiselt võtta. Ikka ju loodad, mis sest et see objektiivsete kriteeriumite järgi – näiteks konkurendid on lihtsalt paremad või panustatakse nende kampaaniasse rohkem raha - suhteliselt ebareaalne tundub.

Igal juhul on osatud vajutada õigele nupule, ja äkki tuleb appi isegi õnn, sest… üleeile selgus, et «Mandariinid» on Kuldgloobuse nominent, eile oli legendaarses Samuel Goldwyn Theatre´is Ameerika filmiakadeemia ametlik seanss ja juba järgmise nädala alguses koguneb spetsiaalne Oscari komitee, et panna kokku shortlist ehk valida välja üheksa parimat.

Ah sa mait, nüüd hakkab artikli ots juba paistma, aga Feldist endast polegi ma veel midagi kirjutanud. Olgu peale. Kui kellegi kohta saab Eestis öelda, et ta on sündinud produtsent, siis käib see ennekõike Feldi kohta. Tema isa Raimund oli Tallinnfilmi legendaarne filmidirektor ja ka Ivo kasvas üles võtteplatsidel, ta tunneb filmitegemise protsessi ja «orgunnimist» peensusteni. Ometi sai temast kõigepealt helirežissöör, ilmselt Eesti parim siiani. Kuni veri vemmeldama lõi ja ta «Georgi» produtseeris. Olude sunnil, nagu ta küll ise väidab, lihtsalt keegi pidi selle ära tegema, kas või missioonist. Sama puudutab «Mandariine», käsikirja veeretati käest kätte mitu aastat, enne kui Felt pihku sülitas ja asja ära tegi.

Üks lihtne mõistulugu lõpetuseks. Papagoi, koer, madu – kõik kisklevad omavahel. Siis ilmub välja karvadeta kass. Lärm vaibub, kõik jäävad ammuli sui vaatama. Kuulatavad, mis tal öelda on. Karvutu kassi olemasolu on filmitegemise juures, aga ka filmielus üks äraütlemata oluline asi. Kahjuks üpris harv, vähemalt Eestis.

«Ärge minust kirjutage,» ütleb Felt. See on õige produtsendi jutt. Särama peavad teised.

Seotud lood
12.12.2014 15.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto