Sisukord
Tarbija
Postimees
28.03.2020
Eesti Karm rikkumine: koroonahaige šoppas suures toidupoes (3) Kuidas koroonaviirust ära tunda? Ja teised korduma kippuvad küsimused Korraldused eriolukorra juhilt Majandus Baltika haaras viimase päästerõnga järele (2) Sutter: uus õlitehas pakub kriisis õnge (9) Merendusvõimekus on kriisiajal strateegiliselt tähtis Välismaa Ühiskondlik usaldus aitab Rootsil hoiduda käskudest Taani ja Norra vaatavad rootslaste leebust hämminguga (10) Aimar Ventsel: Venemaa vastukäivast koroonainfost on raske aru saada (3) KOHALIK VAADE. Ekskuninga uus skandaal võib anda surmahoobi Hispaania monarhiale Arvamus Suur nägu ⟩ Koroona sai sitke vastuvõitleja (2) Ameerika hääl Spordikröösuse prohmakas Terve mõistuse kehastaja Aarne Seppel: mis on inimese hind? (3) Sport Itaalia liiga mõtleb 16 meeskonnaga play-off’ile. Vene: vahepeal unistati trennide jätkamisest VTB Ühisliigas ei määrata paremusjärjestust Suur lugu ⟩ Thierry Neuville: kahel korral olen tõesti mõelnud, et kas karjääriga ongi kõik Merendus Merendusvõimekus on kriisiajal strateegiliselt tähtis AK Mihhail Lotman: koroonaviirus kui meie ajastu katk (1) Reet Hiiemäe: läbi epideemiate kanduv rahvapärimus EKI keelekool: silma nähes, kõrva kuuldes, käe katsudes Maris Kuperjanov: pandeemia elukaar internetimeemides (1) Jüri Adams: altkäemaks ja pistis. Korruptsiooni lähiajalugu ja olevik Digikultuur. Sotsiaalmeedia – täiuslik või täiesti rikkis? Spioon, kes tsiteeris Hamletit Nädala plaat: Erakliku superstaari mitu mina ja permanentselt verine nina Aja auk. Tabudeta Juurikas. Valitsus ja tualettpaberi­kriis Arter Marju Lauristin: see kriis teeb meist paremad inimesed! (36) Inimesed kriisi eesliinil VIDEO. Treeni, muidu lähed hulluks! Ilus väike eesti tüdruk andis Tokyos lahingu (6) Kriisiköök: riis ja tatar praepannile (1) See on ainult su peas. Oculus Quest toob virtuaalreaalsuse lähemale kui kunagi varem Ford Puma: uus kass linnas! Kas oled tolmulapp või diiva? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Põllumehed võtavad aasta kokku

3 min lugemist
Avo Samarüütel FOTO: SCANPIX

Millised olid teie jaoks lõppeva aasta suuremad õnnestumised ja millega sai alt mindud? Mida ootate uuelt aastalt?

Avo Samarüütel,

Männiku Piim OÜ

Ütleme nii, et väga heitlik aasta on olnud. Meil on kaks suunda – piim ja teravili. Piimaga läks kuni poolaastani hästi, aga teine pool on olnud jällegi väga negatiivne. Praegu toodame piima alla omahinna.

Realistina tundub mulle, et järgmisel aastal olukord väga palju paremaks ei lähe ja tuleb lihtsalt püüda kuidagi ära elada.

Teravilja poole pealt olid saagid korralikud. Saime meie ettevõtte kõigi aegade teise saagi.

Hans Kruusamägi,

Simuna Ivax OÜ

Täiesti tavaline aasta on olnud. Saagiga jäid kõik põllumehed rahule. Need, kes ei jää, tegid ilmselt ise midagi valesti, et ei saanud maksimaalset saaki. Asjaolu, et hinnad on madalad, on teada. Eelmise aastaga võrreldes on hinnad lausa katastroofiliselt all, nii et kasum ei tulnud selline, nagu eelnevalt planeeritud.

Keegi ei osanud ette prognoosida taolist olukorda ja kõik lootsid, et vahepealne hinnatase hakkab ikka tõusma. Praegu on hind kuigivõrd kerkinud, aga põllumees ei saa sügisel oodata. Mingi müük tuleb teha, et saaks pangalaenud ja muud kohustused makstud.  

Kui langus ka peatub, siis ma ei usu, et hinnad jõuavad niipea samale tasemele, mis need olid aasta tagasi. Aga elu läheb edasi ja vili vajab müümist.

Põllumajanduses jääb uuelt aastalt soovida ikka seda, et ei oleks mingit seataudi ja saagid tuleksid head. Ootus on seegi, et Euroopa Liidu toetustega ei tekiks tagasilööke ning teraviljahinnad hakkaksid normaliseeruma.  

Mart Timmi,

Jaagumäe talu

Aasta oli nagu kõigil põllumeestel – saagirohke, kuid rahavaene.

Hea oli, et jagus päikest ning saime töödega graafikus püsida. Midagi ei ikaldunud. Halb on aga, et tarbija tahab toodangu eest vähe maksta.

Me oleme üks väheseid, kellel on otseturustus ja kes proovib sealiha kõik ise ära müüa ning meid toetab ka hulgikaubandusega tegelev tütarettevõte.

Raske aja positiivsus seisneb selles, et kui on erinevaid valdkondi, siis vajadusel need toetavad üksteist. See on üks meie tugevusi.

Uueks aastaks peab korrigeerima oma tegevusi ja lootma, et turud stabiliseeruksid. Eks inimene elabki nii, et loodetakse kogu aeg paremat. Lootma peab.

Guido Lindmäe FIE,

köögiviljakasvataja

Saaremaa oli sel aastal enneolematu palmisaar. Niisugust kuumust ja kuiva polnud ma oma põldudel 20 aastat näinud. Põua tõttu oli saak umbes kolmandiku võrra tavapärasest kehvem. Samal ajal on ka köögiviljahinnad maas ja keeruline on toodangut realiseerida.  

Kasvatan peamiselt kartulit, kapsast, porgandit ja peeti. Tänu sellele, et kunagi hakkasin hapukapsast tegema, tiksun ma hapukapsa varal selle aasta mööda.

Olen mõelnud, mis siin edasi saab ja mida tegema peaks, sest Vene turule loota ei saa. Mulle tundub, et nende köögiviljade osas, mida mina kasvatan, on Euroopas natuke ületootmine. Ennekõike peame turuna ikkagi oma lähiriikidega arvestama ja rohkem enda ümber vaatama. Mina ei saa tootmist nii kiiresti vähemaks tõmmata, vaid pean alternatiive otsima.

Nii võib arvata, et tuleb üks muutlik aasta. Esialgu on minu jaoks põhiline küsimus, kas õnnestub tänavune saak maha müüa.

Hillar Kald,

Pärna talu

Meie tegevusalaks on mahevilja tootmine ja hobusekasvatus, nii et meil ei ole nii rasket aastat olnud kui piimatootjatel, kellele avaldas suurt mõju Vene kriis. Meil on pigem keskmine aasta olnud. Viljasaagid on head, kuid hinnad all. Hobusekasvatusega on nõnda, et kui teed normaalselt tööd, siis tuleb ka tasu.

Kui uue aasta soovidest rääkida, siis loodan, et järgmisel aastal, kui on riigikogu valimised, tuleks niisugune riigikogu, kes põllumeeste eest seisaks.

Seotud lood
27.03.2020 29.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto