Kui palju inimesi lasti maha aastatel 1937–38?
Faktiliselt me ei teagi. Nimekirjade järgi pidi neid olema 800 000 – 900 000. Tihti ei jäänud hukkamistest aga mingeid nimekirju. Teisest küljest saadeti paljud välja, asumisele, aga tegelikult nad lihtsalt hukkusid.
Kui palju hukkus GULAGi laagrites?
Täpselt ei tea keegi. Ma kordan veel, et poliitiliste repressioonide ohvrite arvu saame hinnata vaid demograafiliste andmete põhjal. Neid ei olnud vähem kui Suure Isamaasõja ohvreid.
See teeb vähemalt suurusjärgus 25 miljonit inimest?
Jah, suurusjärgus 20 miljonit. See oli täiesti kohutav löök rahvale. Ja juurde tuleb veel arvestada eestlased, lätlased ja teised küüditatud rahvad, kes küüditati täiesti õudsetesse kohtadesse. Paljud ju hukkusid seal, kuigi neid otseselt ei tapetud.
Kas seda Moskvasse plaanitavat suurt monumenti võiks nimetada ka kommunismiohvrite mälestusmärgiks?
Küsimus pole ainult kommunismis. Küsimus on selles, et rahvas kaotas Jumala. Kas need Läti kütid, kes inimesi maha lasksid, olid tõesti ideelised kommunistid? Nad olid inimesed, kes olid kodusõja ajal kaotanud moraalsed autoriteedid.
See on muidugi tore, et selline monument Venemaa pealinna lõpuks tuleb, aga miks ei avatud seda, ütleme, kümme aastat tagasi? NSV Liidu lagunemisest saab juba veerandsada aastat.
Oleks pidanud varem… No ma koos mõttekaaslastega tõstatasin selle küsimuse kümme aastat tagasi, et riigi sisemiseks arenguks on seda vaja. Minu arvates on see möödapääsmatu protsess ühiskonna terveks saamiseks. Paljud ühiskonnas ei taha ikkagi näha seda kohutavat tragöödiat. Teised jälle kardavad, et kui me ise selle teema üles tõstame, tõstavad Venemaa-vastased jõud selle kilbile. Mis muide ei ole õige.