Sisukord
Äriuudised
Postimees
16.12.2014
Eesti dilbert male Horoskoop palju õnne Mälumäng Ilmunud on Johannes Hindi vanglapäevikud tagakülg Eesti lühiuudised Kohus tunnistas Rasmus Vesiloo peksmises süüdi Kapo pidas kinni Venemaa spioonisaates esinenud Karl Paksu Reformierakonna toetus suurenes konkurentide ees Draamateatri jõulusahvris käis vilgas kauplemine Kapo tehnik jutustas end suureks riigireetjaks Õnneliku lõpuga lugu: narvalane sai isaõigused Majandus EXPOst loobumine läheks riigile maksma üle miljoni euro Majanduse lühiuudised Bitcoin pakub võimalust rahapesuks Välismaa Välismaa lühiuudised Dresdenis tõstab pead veider protestiliikumine Sydney pantvangidraama lõppes ründaja ja kahe kohvikukülastaja surmaga Arvamus Aimar Ventsel: Saksa kiri Venemaast Ahto Lobjakas: mitu auku on sõelas? Urmas Viilma: kiriku ja riigi risttee (1) Vastukaja Juhtkiri: Venemaa veider võte propagandasõjas Jaanus Piirsalu: «Teie ja meie Vabaduse eest!» Postimees 1934: salakaubitsejad peksid kaasosanikku Päeva karikatuur Sport Bengals purustas müüdi supermehest Spordi lühiuudised Põnevuspaarid, õnnelikud suursoosikud ja üllatajad Tänak: võistlusauto peab olema sõitja nägu Nõmme Kalju ajaloos keerati uus lehekülg Tallinn Savisaar ilmus nii telesse kui tänavatele Tartu Mahetoit jõuab visalt lasteaeda Uue bändi bluusiplaadil särab suupill Moelooja valmistab hobi korras omanäolisi kleite ja pulmarõivaid Mahetoit säästab organismi ja keskkonda Uue silla ületamine kätkeb ohte Rock läheb püüdma eurosarja alagrupi võitu Tartlane pildistab kodulinna Volikogu laitis oma kauplusauto maha Valvo Semilarski: Tartu kergliiklusteede tänane ja homne päev Meelelahutus Koomiks Sudoku

EXPOst loobumine läheks riigile maksma üle miljoni euro

2 min lugemist
Selline saab olema Eesti paviljon maailmanäitusel 2015. FOTO: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) teatas eile, et Eesti osalemine EXPO Milano 2015 maailmanäitusel on sattunud küsimärgi alla, kuna ehitushanke vaidlustamine sai õiguskaitse ja neil ei ole võimalik ehitajaga õigeaegselt lepingut sõlmida.

Samas on praeguseks EXPO-l osalemiseks tehtud kulutusi juba 700 000 euro eest ning kohustusi on võetud veel 400 000 euro ulatuses.

Praegu kaalub EAS ehitushanke tulemuste tühistamist ja Milanos juba paviljone ehitavate firmade seast Eesti paviljonile uue ehitaja leidmist, et Eesti väljapanek saaks 1. maiks 2015 üldse valmis. See annaks aga hanke võitnud ettevõttele AS Ekspodisain omakorda aluse EASi vastu kohtusse minna ja kahjutasu nõuda.

Paviljoni hankel kvalifitseerimata jäetud E&G OÜ vaidlustas hanke tulemused esmalt riigihangete vaidlustuskomisjonis, kus ta õigust ei saanud. Seejärel läks ettevõte kohtusse, mis eelmisel reedel andis oma määrusega E&G-le õiguskaitse.

EXPO 2015 Eesti juhtkomitee ja EASi nõukogu esimehe Ahti Kuninga sõnul ei ole nad lootust siiski lõpuni kaotanud. «Praegu on parim võimalus asuda eelläbirääkimistesse EXPO-l juba tegutsevate ehitusettevõtetega. Kui meil jaanuari keskpaigaks ehitajat leida ei õnnestu või ei selgu muud lahendust, siis tuleb meil tõsiselt kaaluda EXPOst loobumist,» rääkis Kuningas.

EXPO projektijuht Andres Kask ütles, et kinnitatud eelarvet ei saa ületada ja ka kohaliku ehitajaga sõlmitud lepingu ehitusmaksumus peaks jääma praeguse pakkumisega samasse suurusjärku ehk kahe miljoni euro juurde.

Kase sõnul on kohapeal osa ehitajatest juba paviljonide ehitustöid lõpetamas ning esimesed kontaktid nendega on andnud lootust, et sealt oleks võimalik ehitaja leida. Ilma hanketa ehitaja leidmine peab aga olema piisavalt põhjendatud ja selleks saadeti arupärimine rahandusministeeriumisse, kelle hinnangut olukorrale nüüd oodatakse.

EXPO-l osalemisest loobumine võib samuti tuua kaasa sanktsioone korraldajatelt, kuid need sõltuvad Kuninga sõnul sellest, millal täpselt loobumisest teatada.

Maailmanäitus toimub tuleva aasta 1. maist kuni 31. oktoobrini Milanos. Eestil on lepingu järgi õigus kasutada 1010-ruutmeetrist ala.

Seotud lood
15.12.2014 17.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto