Sisukord
Äriuudised
Postimees
17.12.2014
Eesti male Mälumäng dilbert palju õnne Horoskoop tagakülg Eestlane peab Helsingis näljastreiki Paks pääses vabadusse Eestlased guugeldasid Elronit ja Evelin Ilvest Eesti lühiuudised Chiesa kavatseb Eestisse naasta Politseinike vormiriided läbisid uuenduskuuri Sotsiaalministeerium võtab tööle e-teenuste asekantsleri Apteekrid käisid Toompeal meelt avaldamas Rahumägi: info vananeb poole aastaga Suur noos – Rail Balticu liiprid Majandus Analüüs: Vene finantsturgudel valitseb paanika Majanduse lühiuudised Naftabarreli hind langes juba alla 60 dollari Välismaa Väliste lühiuudised Ukraina seisab ajakirjanikele ohtlike kohtade seas Süüria kõrval Helsingi narkopolitsei eksjuhi kohtuasja arutamine algab Trevocist Arvamus Markku Heikkilä: Marss läheneb, Tampere kaugeneb Rait Maruste: kuidas riigireformida riigikogu? Vahetund Postimehega Postimees 1910. aastal Avo-Rein Tereping: räägi kingituse juurde lugu Päeva karikatuur Juhtkiri: Venemaa majanduse riskid said tegelikkuseks Aarne Seppel: koostöö plaanimine Kultuur IMAXi kino online-piletimüük jooksis kokku Kultuuri lühiuudised Sport Kaotus, mis ei viinud tuju nulli Senine murekoht valmistas treenerile ikka pettumuse Spordi lühiuudised Itaalias pallivad eestlased: siin mängitakse targalt, jõuliselt ja kiirelt Tallinn Uus Pargi&Reisi süsteem käivitub visalt Tarbija Lugeja küsib, asjatundja vastab: kogu tõde vererõhust Tartu Piltuudis: Väike köök pakatab kingitustest Lumepuudus sunnib lahendusi otsima Riia mäe väike toidukauplus sulges uksed Pommirühmal ajas üks töö teist taga Esimesse klassi läheb sügisel 1300 last Enam kui pooli loomeinimesi saadab ettevõtluses edu Raul Oreškin: loomeinimesed vajavad julgustust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Naftabarreli hind langes juba alla 60 dollari

2 min lugemist
Nafta FOTO: Reuters / Scanpix

Maailmaturgudel jätkus eile nafta hinna langus, mis toob küll rõõmu mootorsõidukite juhtidele, aga muudab üha keerulisemaks naftatootjate elu eesotsas Venezuela, Venemaa ja Iraaniga.

Mõlema tuntud toornafta hind on nüüd langenud alla 60 dollari barreli eest. Eelmisel nädalal vajus läbi selle olulise piiri peamiselt Ameerika Ühendriikide börsidel kaubeldav WTI (West Texas Intermediate), eile kukkus piirist allapoole ka Euroopas kaubeldav Brenti nafta, mille hind langes madalaimale tasemele alates 2009. aasta maist ehk enam-vähem finantskriisi haripunktis.

Võrreldes tänavu juunikuise tipuga on nafta hind kukkunud juba 50 protsenti.

Hinnalanguse jätku põhjuseks on nõudluse kahanemine ja pakkumise kasvamine. Eile saabusid majandusnäitajad, mis peegeldavad nõrka erasektori aktiivsust Saksamaal ja Prantsusmaal. Tootmissektori aeglustumine toimub ka Hiinas, mis on USA järel maailma suuruselt teine nafta- ja naftasaaduste tarbija.

Tootjate poole pealt ütles eile Venemaa energiaminister Aleksander Novak, et tema riik ei kavatse järgmisel aastal naftatoodangut vähendada.

«Turul on paanikat üsna palju ning Hiinast ja Euroopast tulnud andmed pole seda pilti palju muutnud,» kommenteeris turuolukorda Nordea panga naftaturgude analüütik Thina Saltvedt.

Survet lisas veel ka Araabia Ühendemiraatide energiaminister Suhail Al-Mazrouei, kes kinnitas veel kord, et Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC) ei kavatse oma naftapoliitikat muuta. «Pole loogiline ega õiglane nõuda OPECilt tootmise vähendamist ning mitte nõuda teistelt tootjatelt oodatava tootmise suurendamise peatamist,» teatas Mazrouei Twitteri kaudu.

Teatavasti otsustas naftakartell novembri lõpus tootmist mitte vähendada, mis lisas nafta hinna langusele lisasurvet. Oma sõnumis viitab Mazrouei eelkõige USA-le, kelle naftatoodang on tänu kildanaftale järjest kasvanud.

Ta lisas ajakirjanikele, et OPECi erakorralise nõupidamise järele pole vajadust. «Meie eesmärk ei ole mingi kindel nafta hind, meie eesmärgiks on turu stabiilsus, see ei ole võitlus ega sõda, see on lihtsalt turg,» lisas ta.

Seotud lood
16.12.2014 18.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto