Sisukord
Arvamus
Tänane leht
17.12.2014
Eesti male Mälumäng dilbert palju õnne Horoskoop tagakülg Eestlane peab Helsingis näljastreiki Paks pääses vabadusse Eestlased guugeldasid Elronit ja Evelin Ilvest Eesti lühiuudised Chiesa kavatseb Eestisse naasta Politseinike vormiriided läbisid uuenduskuuri Sotsiaalministeerium võtab tööle e-teenuste asekantsleri Apteekrid käisid Toompeal meelt avaldamas Rahumägi: info vananeb poole aastaga Suur noos – Rail Balticu liiprid Majandus Analüüs: Vene finantsturgudel valitseb paanika Majanduse lühiuudised Naftabarreli hind langes juba alla 60 dollari Välismaa Väliste lühiuudised Ukraina seisab ajakirjanikele ohtlike kohtade seas Süüria kõrval Helsingi narkopolitsei eksjuhi kohtuasja arutamine algab Trevocist Arvamus Markku Heikkilä: Marss läheneb, Tampere kaugeneb Rait Maruste: kuidas riigireformida riigikogu? Vahetund Postimehega Postimees 1910. aastal Avo-Rein Tereping: räägi kingituse juurde lugu Päeva karikatuur Juhtkiri: Venemaa majanduse riskid said tegelikkuseks Aarne Seppel: koostöö plaanimine Kultuur IMAXi kino online-piletimüük jooksis kokku Kultuuri lühiuudised Sport Kaotus, mis ei viinud tuju nulli Senine murekoht valmistas treenerile ikka pettumuse Spordi lühiuudised Itaalias pallivad eestlased: siin mängitakse targalt, jõuliselt ja kiirelt Tallinn Uus Pargi&Reisi süsteem käivitub visalt Tarbija Lugeja küsib, asjatundja vastab: kogu tõde vererõhust Tartu Piltuudis: Väike köök pakatab kingitustest Lumepuudus sunnib lahendusi otsima Riia mäe väike toidukauplus sulges uksed Pommirühmal ajas üks töö teist taga Esimesse klassi läheb sügisel 1300 last Enam kui pooli loomeinimesi saadab ettevõtluses edu Raul Oreškin: loomeinimesed vajavad julgustust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Venemaa majanduse riskid said tegelikkuseks

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Iga ettevõtja ja investor peab oma majandustegevuses arvestama mingite riskidega. Need võivad olla tururisk, poliitiline risk, geograafiline risk või koguni force majeure. Mõnes riigis on need riskid väiksemad, mõnes suuremad. 

Venemaa börsidel on kogu selle ajaloo jooksul olnud aktsiate hinnad kolmandiku võrra odavamad kui teiste samasuguste arenenud riikide turgudel, nagu näiteks Brasiilias. See (näiline) odavus on tihtipeale andnud ajendi Venemaale investeerima. Aga turul on (peaaegu) alati õigus. Venemaa aktsiaturu odavusel on olnud oma põhjus – nimelt sealsel turul valitsevad riskid. Venemaa on alati olnud korruptiivne ja autoritaarne riik, kuhu investeerimine on olnud väga riskantne. Selle turu riskantsuse vilju sai maailm tunda 16 aastat tagasi, kui Venemaa otsustas oma võlakirju mitte lunastada ja rubla devalveerida.

Vahepealsed aastad olid nii meie kui ka kogu rahvusvahelise üldsuse valvsuse uinutanud. Pärast Vladimir Putini võimule tulekut sajandivahetusel hakkas asjaolude kokkulangemise tõttu nafta hind tõusma ning see tõus kestis väga pikka aega. Koos nafta hinna tõusuga hakkas tasapisi jõukust koguma ka osa rahvast. Venemaa muutus paljudele üha ahvatlevamaks investeerimispiirkonnaks, sest tundus, et idanaabritel on hakanud tekkima keskklass. 1998. aasta rublakriis hakkas tasapisi ununema. Vähesed pöörasid tähelepanu ka sellele, et vahepeal hävitati ainus lääneliku töökultuuriga naftakompanii Jukos ning kaaperdati see riigile kuuluvale Rosneftile.

Majandus ei suutnud tänu nafta kõrgele hinnale teenitud sadu miljardeid dollareid ära kasutada. Venemaa majandus jäi endiselt seisma vaid ühele jalale, milleks on nafta ja gaasitööstus. Majanduse mitmekesistamise asemel keskenduti selle koondamisele riigi kätte ning sõjalisele agressiivsusele.

Kui Vladimir Putinil esimesel võimuperioodil vedas ning ta sai peamiselt tänu nafta hinna meeletule tõusule saavutatud majanduskasvu kirjutada enda nimele, siis pärast neli aastat kestnud intermetsot läks vastupidi. Uuel valitsemisperioodil hakkas minema üha halvemini – nafta hind jäi esialgu stabiilseks ning mõni kuu tagasi hakkas järsult langema. See oli Venemaale valus hoop, millele lisanduvad Ukraina agressioonist põhjustatud lääneriikide sanktsioonid.

Venemaa majanduses valitsevad riskid on taas realiseerunud, millega iga investor oleks pidanud arvestama.

Rubla kursi kokkukukkumine ning Venemaa majanduse langus, kuhu nad nüüd juba ilmselt jõudnud on, Eesti, Euroopa ega ka maailma majandusele väga suurt mõju avaldada ei tohiks. Kannatada saavad eelkõige need valdkonnad ja ettevõtted, kellel on Venemaaga tihedamad sidemed.

Ilmselt on ka ettevõtjad ja investorid Venemaa suhtes juba ettevaatlikumad, kuid juhul kui kunagi hakkab seal taas tasapisi paremaks minema, ei tohi ära unustada sealseid riske. Riske ei tohi unustada mitte kunagi.

Seotud lood
16.12.2014 18.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto