Sisukord
Eesti
Tänane leht
17.12.2014
Eesti male Mälumäng dilbert palju õnne Horoskoop tagakülg Eestlane peab Helsingis näljastreiki Paks pääses vabadusse Eestlased guugeldasid Elronit ja Evelin Ilvest Eesti lühiuudised Chiesa kavatseb Eestisse naasta Politseinike vormiriided läbisid uuenduskuuri Sotsiaalministeerium võtab tööle e-teenuste asekantsleri Apteekrid käisid Toompeal meelt avaldamas Rahumägi: info vananeb poole aastaga Suur noos – Rail Balticu liiprid Majandus Analüüs: Vene finantsturgudel valitseb paanika Majanduse lühiuudised Naftabarreli hind langes juba alla 60 dollari Välismaa Väliste lühiuudised Ukraina seisab ajakirjanikele ohtlike kohtade seas Süüria kõrval Helsingi narkopolitsei eksjuhi kohtuasja arutamine algab Trevocist Arvamus Markku Heikkilä: Marss läheneb, Tampere kaugeneb Rait Maruste: kuidas riigireformida riigikogu? Vahetund Postimehega Postimees 1910. aastal Avo-Rein Tereping: räägi kingituse juurde lugu Päeva karikatuur Juhtkiri: Venemaa majanduse riskid said tegelikkuseks Aarne Seppel: koostöö plaanimine Kultuur IMAXi kino online-piletimüük jooksis kokku Kultuuri lühiuudised Sport Kaotus, mis ei viinud tuju nulli Senine murekoht valmistas treenerile ikka pettumuse Spordi lühiuudised Itaalias pallivad eestlased: siin mängitakse targalt, jõuliselt ja kiirelt Tallinn Uus Pargi&Reisi süsteem käivitub visalt Tarbija Lugeja küsib, asjatundja vastab: kogu tõde vererõhust Tartu Piltuudis: Väike köök pakatab kingitustest Lumepuudus sunnib lahendusi otsima Riia mäe väike toidukauplus sulges uksed Pommirühmal ajas üks töö teist taga Esimesse klassi läheb sügisel 1300 last Enam kui pooli loomeinimesi saadab ettevõtluses edu Raul Oreškin: loomeinimesed vajavad julgustust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Chiesa kavatseb Eestisse naasta

2 min lugemist

«Meie kallis külaline on päästetud Eesti politsei küüsist.»

Selliste sõnadega algas eile Tallinnas Meriton Grand hotellis meediaklubi Impressum korraldatud pressikonverents, kus Itaalia vasakpoolne ajakirjanik ja poliitik Giulietto Chiesa (74) rääkis, kuidas Eesti politsei ta päev varem kinni pidas.

«Ma ei ole siin, et kaitsta Venemaa huve,» ütles Chiesa, kes peab end eelkõige eurooplaseks. Hüsteerilised venevastased rünnakud ei tule tema sõnul kellelegi kasuks, eriti Euroopale.

Chiesa pidi osalema Impressumi konverentsil Tallinnas, kuid Eesti politsei võttis ta sisenemiskeelu alusel esmaspäeva õhtul hotellis kinni. Endine Euroopa Parlamendi liige on oma kodumaal tuntud äärmiselt vasakpoolsete vaadete ja Eestis venemeelsete ütluste tõttu.

Siseministeeriumi pressiesindaja sõnul oli neil alust arvata, et Chiesa, kes on kaks korda varem Impressumi konverentsidel osalenud, võib ohustada Eesti avalikku korda ning riigi julgeolekut. Seekord oli tema ettekande pealkiri «Kas Euroopal maksab karta Venemaad?».

Mees, kes on muuhulgas näiteks tunnustanud Venemaa tegevust Gruusias ja Ida-Ukrainas, ei ole esimene Impressumi konverentsil osaleja, kellele Eesti sisenemise keelu kehtestas. Valitsus on selle kehtestanud ka Vene antropoloogile Valeri Tiškovile, Vene sõjanduseksperdile Igor Korotšenkole ja Vene politoloogile Vladimir Žarihhinile.

Chiesa on Kremli-meelsete ühenduste katusorganisatsiooni ja Venemaa informatsioonilise mõjutustegevuse tööriistana tuntud, kuid end õiguskaitseliikumiseks nimetava GONGO ehk riigi organiseeritud vabaühenduse Mir Bez Natsizma (MBN, Natsismita Maailm) liige. Ta on liige ka Venemaa ultrakonservatiivses ja antiliberaalses ühenduses Irboska Klubi, mis asutati kaks aastat tagasi Pihkvas. Klubi nimi viitab Tartu rahulepingu järgi Eesti territooriumile ja sinna kuuluvad äärmuslike vaadetega liikmed.

«Ka sõja ajal oli Venemaa meie sõber,» rääkis Chiesa pressikonverentsil. «Ilma Venemaata ei oleks olnud võitu natsismi üle.»

Kui mehelt küsiti, mida ta arvab sellest, et Eesti meedia peab teda Kremli-meelseks, vastas Chiesa: «Kõik, kes süüdistavad mind Kremli-meelsuses, kaitsevad USA huve. Nad tegutsevad, alludes Washingtoni joonele.»

Itaalia ajakirjanik ja poliitik ei välistanud, et ta võib juhtunu pärast kohtusse pöörduda. Mehe sõnul tahab ta kõigepealt näha selgitust, miks ta kinni peeti ja riigist «välja visati».

Väidetavalt oli Chiesale öeldud vaid, et viibib Eestis juriidilise aluseta. Väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduse kohaselt ei pea Eesti valitsus põhjendama sisenemise keelu põhjuseid.

«Kõik esitavad küsimusi,» jätkas ta. «Isegi need ajalehed, kes minu lugusid ei avalda. Nende jaoks on täiesti ootamatu, et kuidas võis nii suur asi üldse juhtuda?»

Rongiga Venemaale

Chiesat peeti kinni kolm tundi, kuni Itaalia uudisteagentuuri ANSA andmetel tuli tema vabastamist nõudma Itaalia suursaadik Eestis Marco Clemente. Chiesa abikaasa sõnul teatas saadik, et ta enne ei lahku, kui mees vabastatakse.

Politseinikud oli Chiesa sõnul temaga eriliselt viisakad, kohati tundus talle isegi, et «poisid» tundsid end teda kinni pidades ebamugavalt. Kongis anti Chiesale lugeda hispaaniakeelset raamatut «Sada aastat üksildust».

«Kas kavatsete tagasi tulla?» küsiti pressikonverentsil mehelt.

«Jah, kavatsen,» vastas ta kindlalt.

Pärast ürituse lõppu põrutas Chiesa rongiga otse Moskvasse, sest Eesti võimud kohustasid teda eilse päeva jooksul Eestist lahkuma.

Väljavõte

Siseministeeriumi pressiesindaja sõnul oli alust arvata, et Chiesa võib ohustada Eesti avalikku korda ning riigi julgeolekut.

Seotud lood
    16.12.2014 18.12.2014
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto