Sisukord
Kultuur
Postimees
21.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (3) Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (1) Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri (1) Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine (30) Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid (1) Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? Herman Kelomees: linnainimeste maaelu (1) Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist (2) Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs (3) Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu (2) Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (3) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (1) Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime (5) Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta (1) Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik (1) Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva Meelelahutus Koomiks Sudoku

Naeratusega raamat

2 min lugemist
Muldum «Tõsine inimene» FOTO: Raamat

Mudlumi «Tõsine inimene» räägib inimestest ja asjadest, rõhuga viimasel, ja just see muudabki raamatu eriliseks ja heaks. Sest elades asjadekultuse maailmas, pole Mudlumi asjad kultusobjektid, vaid eluks vajalikud esemed – hoolega lihvitud, kulumiseni kasutatud ning peremärkide ja võlusõnadega kaunistatud, umbes sellised nagu vabaõhumuuseumis.

«Korra jalutas hulkuva kassina siit läbi ka üks must pesusametist minimalistliku välimusega diivan.» Sellise lause leiab esmapilgul sellisel igavana näival teemal nagu diivanite saamislood ja nende järgnev saatus kirjutatud loost «Diivanite ränded» (lk 154). See lause sobiks suurepäraselt mõnda lasteraamatusse, sest diivanitest, lillelistest seelikutest ja söömisest kirjutatakse ju lastele mõeldud tekstides. Mudlum tõestab, et selline mõtlemine on vale. Täiskasvanute elus (olgugi et osas lugudes on jutustaja väikene tüdruk või noor neiu, näeb lugeja minevikku ikkagi läbi pisut kogenuma naise pilgu) on asjad veelgi olulisemad. Nagu Mudlum ise kirjutab: «Aga üks hea, suur, pehme diivan – see vähendab suitsidaalseid mõtteid, annab elule hoopis teise, väärtusliku relax-mõõtme, telekast kostab inimese häält, tukud niiviisi uniselt, koer kaisus, tuli mühiseb ahjus, vaikus, talv ja üksindus, need jäävad akna taha, tõmbuvad eemale, kardavad tulla.»

Lühikestest juttudest (neid on 23) koosneva «Tõsise inimese» mõjuvaima energiaga lood on «Minu tädi Ellen» ja «Igav päev». Oma lihtsate, argiste hetkede ja sündmustega meenutab Mudlum raamat pisut Andrus Kivriähki teost «Maailma otsas. Pildikesi heade inimeste elust». Mõlema autori tekstis on nii helged, samas kohti nukrad ja üdini ausad portreed lihtsast õnnest.

Hea kirjandus olevat selline, mis pakub lugejale õiges mahus äratundmisrõõmu ja üllatavaid

Pöördeid – et kui kõik läheb liiga ootuspäraselt, siis hakkab lugejal igav ja ta lõpetab lugemise, kui aga liiga palju üllatatakse, siis paneb ta samuti raamatu käest. Mudlumi «Tõsine inimene» on selle arutluse alusel hea kirjandus, kuigi kohtumisrõõmu oli raamatus rohkem kui ootamatusi.

Seepärast ootan põnevusega Mudlumilt teksti, kus ta laseks isiklikest mälestustest lahti ning möllaks tekstiga vabamalt. Sest tema pehmelt mahlane stiil meenutab armsat ja energilist kassipoega, kes vaatamata armsusele võib valusalt kriipida.

P. S. Minu mälus on Mudlumi raamatul hoopiski teine pealkiri, see on «Hea inimene». 

ARVUSTUS

Mudlum

«Tõsine inimene»

ZA/UM 2014, 200 lk

Seotud lood
    20.02.2020 21.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto