R, 7.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Lugeja kiri: mida teha ületoodetud piimaga?

Lugeja kiri: mida teha ületoodetud piimaga?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Venemaa sanktsioonide tõttu on Eesti piimatootjad küllaltki raskes olukorras, ilmselt nii mõnelgi piimatootjal on tarvis tootmiskvoodi ületamise tõttu maksta ka trahv või tagasi maksta lüpsirobotite ostmiseks võetud laen, riik ootab aga vaatamata kõigele kõigilt tootjatelt ka veel õigeaegset ja täielikku maksude tasumist. Seetõttu on Eestis plaanis maksta piimatootjatele Euroopa Komisjoni poolt eraldatud eritoetusena ligi 6,9 miljonit eurot. See ei tundu olevat aga sugugi õige lahendus, sest mida teha ületoodetud piimaga, kas kallata lihtsalt kraavi? Parem oleks piimatootjad vabastada riigile maksude maksmisest, mille tõttu poleks ka tarvis eritoetust, maksuvabastuse saamine seostada aga ikkagi piima tarbimisega. Piima potentsiaalsed tarbijad tuleks aga leida puudustkannatavatest peredest hulgast.

Linnaosa või maakonna sotsiaalabiosakondadel ja Toidupangal peaks olema info nende perede kohta, kus sissetulek pereliikme kohta jääb allapoole ametlikult määratud toimetuleku piiri. Ehk saaks Toidupank või sotsiaalabiosakonnad koostoos maksuametiga piimatootjad vähemalt osaliselt maksude maksmisest vabastada. Toidupank võiks piima, mida ei õnnestu piimatootjatel maha müüa, anda toiduabi korras puudustkannatavatele peredele, piimatootjad kes tasuta piima ära annavad tuleks aga vabastada tasuta antud piima rahalises väärtuses, riigile maksude maksmisest. Selleks tuleks anda kõigile allapoole toimetuleku piiri jäävate perede piimasoovijatele maksuvabastuse ühikud, mille eest nad saavad piimatootjate käest tasuta piima, andes need maksuvabastuse ühikud piimatootjatele. Kui piimatootja annab piimasoovijale kaks liitrit piima, siis peab ta vastu saama ostja käest maksuvabastuse ühiku, mis vabastab ta maksuametile ühe euro maksmisest. Maksuamet on aga kohustatud maksuvabastuse ühiku vastu võtma ja vabastama piimatootja ühe euro maksmisest.

Tagasi üles