R, 1.12.2023

Vähihaige ei tohi pead norgu lasta

Sirje Niitra
, toimetaja
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Onkoloog dr Vahur Valvere.
Onkoloog dr Vahur Valvere. Foto: Peeter Langovits

Ehkki raske vähidiagnoos tabab igaüht paraja šokina, aitab usk tervenemise võimalikkusesse ning arstide ja lähedaste toetus haigusega paremini toime tulla.

Oli suvi 2011 ja Eha Karu oli just pärast oma 75 aasta juubelit kodus väikese remondi ette võtnud. Ta ei pööranud esialgu sellele, et kõht oli alailma lahti, suuremat tähelepanu. Arvas, et on seedehäire. Lisaks tundis ta kogu aeg väsimust. Mõtles, et ehk annab liigne töö rabamine endast märku, et tuleb tempot maha võtta. Siiski otsustas naine günekoloogi juures ära käia.

Kuna naistearst midagi kahtlast ei märganud, suunas ta Eha suuremasse keskusse ultraheliprotseduurile. «Ju ta siis midagi ikka märkas,» arvas ta tagantjärele. Ultraheli oli armutu, näitas kasvajat pärasooles, ja mis veelgi hullem – see osutus pärast täpsemat kontrolli ja kõigi analüüside võtmist selleks kõige kurjemaks – vähiks. Metastaasid olid isegi juba kopsu roninud.

Facebook
Comments
Tagasi üles