K, 29.11.2023

Eesti esimene päästemissioon

Kadri Veermäe
, välisuudiste toimetaja
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mälestustseremoonia eile Bengali lahe ääres Indias Chennais. Tsunami laastas India ookeani riike eile kümme aastat tagasi.
Mälestustseremoonia eile Bengali lahe ääres Indias Chennais. Tsunami laastas India ookeani riike eile kümme aastat tagasi. Foto: AP/Scanpix

Indoneesias Sumatra saare edelatipus asuv Banda Aceh on linn, mille elanikud said kümme aastat ja üks päev tagasi näha hirmutavat vaatepilti, mida ei sooviks kellelegi – nende kerge konstruktsiooniga kodude poole sööstva tsunami kuni 30-meetriseid laineid. Enne uputust oli toimunud tugev maavärin, mille epitsentrile lähim linn oli samuti Banda Aceh.

Purustuste hulk oli enneolematu, tsunami pühkis Aceh’ regioonis terved külad maamuna pealt ning surma sai sealkandis ligi 130 000 inimest. Esialgne hinnang – 5400 ohvrit – osutus kaugelt liiga tagasihoidlikuks.

Looduskatastroofist mõjutatud riikide valitsused hakkasid kohe tegutsema – otsima rusude vahele jäänud võimalikke ellujäänuid ning organiseerima puhkusepiirkondadesse lõksu jäänud inimestele koju pääsemise võimalusi. Samal ajal asutasid end risti vastupidises suunas liikvele päästjate meeskonnad üle maailma.

Facebook
Comments
Tagasi üles