Sisukord
Eesti
Tänane leht

Mälumäng

1 min lugemist

Küsimused:

1. Seda autode heitgaasides leiduvat saasteainet toodavad ka inimkeha rakud ning sel on oluline roll inimkehas. Tegemist on teadaolevalt esimese gaasiga, mis toimib organismis signaalina, see on gaas, mida keha toodab selleks, et rakud saaksid omavahel suhelda. Aine uuringute eest pälvisid USA teadlased Robert F. Furchgott, Louis J. Ignarro ja Ferid Mural 1998. aastal Nobeli meditsiiniauhinna. Teadlaste uuringud on aidanud tõhustada südameravi, luua Viagra, leida uusi võimalusi vähi ärahoidmiseks ja raviks jne. Mis aine?

2. Kindlasti on paljud pannud tähele, et enne sumomatši algust visatakse midagi tatamile. Tegemist on traditsiooniga. Mida visatakse?

3. Seda teadlast peetakse empirismi peamiseks põhjendajaks ja materialistliku sensualismi rajajaks. Väidetavalt oli tema see, kes esimesena kasutas mõistet «tsiviilühiskond». Tema elukäiku kuulub muuhulgas ka osalemine 1688. aasta Inglise kuulsas revolutsioonis. Kes on see Tartu Ülikooli (Academia Gustaviana) asutamisega ühel ja samal aastal sündinud teadlane?

4. Eesti Ajakirjanike Liit annab 1994. aastast välja pressivaenlase ja pressisõbra tiitlit. Pressisõpradena on seni messingist ruuporiga tunnustatud 20 inimest, igal aastal uus inimene. Pressivaenlaseks on nimetatud 17 pressiga pahasti käitunud inimest. Lennart Meri sai tiitli kahel korral, kuid üks inimene on tiitli pälvinud suisa kolm korda. Kes on kolmekordne pressivaenlane?

5. Paide Püha Risti kirik on eriline. Millise ehitusliku iseärasuse poolest?

------------------

Vastused:

1. Lämmastikoksiid (NO).

2. Soola.

3. John Locke.

4. Rein Lang (2004, 2009, 2013).

5. Lõunakülje torn asub hoone keskel.

Seotud lood
    29.12.2014 31.12.2014
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto