Sisukord
Majandus
Postimees
05.01.2015
Eesti Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Mälumäng Eesti lühiuudised Eesti lühiuudised Vabaduse väljakul mälestati Vabadussõjas võidelnuid Vanaisa ei mõista, miks naine lastega välja ei pääsenud 0501esikülg Tagakülg Kersti Esnar: perearsti teenuste ring peaks olema laiem Perearstid seisavad tervisekeskuste loomisel haiglatega vastamisi Rukkiaasta algas hiigelpika leiva lahtilõikamisega Perearstid seisavad tervisekeskuste loomisel haiglatega vastamisi Mees, keda seaduse silmis pole juba aastaid olemas Majandus Turbulentsete aegade eripära Mida ootate aastalt 2015? Mulluse täpseima majandusprognoosi tegi LHV Pank Majanduse selle aasta suurim mõjutaja on välisnõudlus Välismaa Läti muretseb Venemaa kõhualuse pärast Eesti sugulaskeelte olukord Venemaal halveneb Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: ennustamise võlud ja valud Vastulause: Reformierakond puhkab loorberitel Avo-Rein Tereping: muusika, mis kaunistab vaikust (1) Ahto Lobjakas: sadul ükssarve seljas Päeva karikatuur Aarne Seppel: katuseraha needmine Tanel Ader: osaühing Eesti Vabariik Kultuur Enim köitis ostjaid Kersna raamat Sport Spordi lühiuudised Kindlad medalivõitjad, kodused intriigid ja põrumised Kanepi eestkäsi on endiselt võimas Pärnul oli raske nädalavahetus, TTÜ heas hoos Tarbija Kuhu väsinud vaim ja keha lõõgastuma viia? Tartu Eralasteaial lasub pettusekahtlus Mõtlemapanevad lood metsikust toidust Sõpruskond lendab ookeani taha Eesti muusikat tutvustama Algab rahvusarhiivi uue peahoone ehitus Esmaspäeva kommentaar. Vahur Kalmre: perekonnata linn Jüri-Ott Salm: eelarvestus linnas Aasta lind. Viu tegi endale ise nime Üks puu ravib ja teine viib koomasse Aasta loom tuhnib aasta mullas Meelelahutus Koomiks Sudoku

Turbulentsete aegade eripära

1 min lugemist
Heido Vitsur FOTO: Tairo Lutter

Makroökonoomilised mudelid ja nende ekstrapolatsioonid toimivad olukorras, mis on suhteliselt stabiilne, ning eeldustel, et muud tingimused, mis ei ole mudelis, jäävad põhiliselt samaks. Turbulentses olukorras mängivad mudelivälised tingimused, mis ei ole üldse majanduslikud parameetrid, palju suuremat rolli ja nende tajumine on sellistes keerulistes olukordades eriti tähtis.

Arusaamine, et praegune olukord maailmas on selline, et majandusel ei saa liiga hästi minna, ning roheliste võrsete, mis aeg-ajalt on tekkinud, stabiilseks muutumiseks tingimusi ei ole. Selline taju oli põhjuseks, miks olime konservatiivsed ja mis tagas ka edu.

Kõige rohkem teeb mulle nalja, kui karakteristikuid, mis midagi määravad, mõõdetakse üheprotsendilise täpsusega ja tulemused arvutatakse kümnendiku protsendi täpsusega. Jagamise ja korrutamisega ei lähe asjad täpsemaks, vaid vähem täpseks.

Võtame kasvõi möödunudaastase SKT. Lihtsalt, me ei oska SKTd mõõta. Tuli välja, et me mõõtsime seda enne täpsustamist kvartalis ühe protsendi võrra valesti. Kui me mõõdame üle ühe protsendi võrra valesti, siis ei saa tulemus olla 0,1 protsendi täpsusega.

Ja ega me ka praegu SKTd täpselt ei mõõda. Kuigi leidsime, et uus metoodika sobib paremini, peame ikka arvestama seda, et paljud asjad, näiteks kasvõi kodumajapidamiste ja varimajanduse osa, reaalsust täpselt ei kajasta.

Seotud lood
03.01.2015 06.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto