Sisukord
Eesti
Postimees
06.01.2015
Eesti Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Mälumäng Eesti lühiuudised Majanduse lühiuudised Tagakülg Eesti lühiuudised Enamik Eesti lapsi ei liigu piisavalt Eile saadeti viimsele teekonnale Hardo Aasmäe Teaduse rahastamises peaks kasvama tegevustoetuse osa Puudulik suhtlus pangaga võib pere koduta jätta Hirvo Surva — juba veerand sajandit laulupeodirigent Majandus Euro langus pääses paisu tagant valla Venemaa pakane külmutas Sillamäe LNG terminali Välismaa Prints Andrew eitab vahekorda alaealisega Välismaa lühiuudised Arvamus Vastukaja: muusika, mis lõhestab vaikust Allan Teder: Putin alahindab rublast tulenevat ohtu Egge Kulbok-Lattik: Suur Peeter ja Väike Peeter. Riigi ja vabakonna suhetest Hanneli Rudi: neetud Elron Postimees 1938: Palestiina jagamine ümbertöötamisele Juhtkiri: aasta puudutus. Puudutuse aasta Gert Jostov: linnade arendus riigi huviks Päeva karikatuur Sport Spordi lühiuudised Tahtmatus võidelda ja võita ehk tavaline play-off'i Bengals Neljapäeval selgub, kas Kerdest saab Moskva Dinamo peatreener Suurte muutuste aeg Eesti sõudmises Tallinn Erakonnad tõid valimisplakatid Tallinna tänavatele Parteid tõid plakatid õue Tarbija Mida uut toob 2015. aasta tarbeelektroonikas? Tehnika lühiuudised Tartu Maavalitsus ähvardab Gobusi trahviga Jaan Tooming: valikuvõimalused Linna tuleb juurde hulk leedlampe Aasta algas segadusega Urmas Klaas: lastesõbralik Tartu lastesõbralikus Eestis Vastne kolledž parandab keeleõpet Põnev õpetamine eeldab enamat kui vaid heade hinnete tagaajamist Matemaatika: koolitund kui televiktoriin Loodusõpetus: õpilane astub õpetaja rolli Vene keel: idanaabri keele õpetamine nõuab nutikust Uue aasta lükkab käima talvemuusika Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mälumäng

2 min lugemist

Küsimused:

1. Jõuluaeg on möödas, jõulutormamised ja -mängud mängitud. Mängimine oli ennemuiste keelatud üksnes jõulaupäeva õhtul ja esimese püha hommikul, muidu aga peamisi ajaviiteid noortele ja vanadele jõulude ajal. Üks populaarsemaid mänge oli vanasti passilöömine, kus üks küsib ja teine vastab. Tervitamise järel küsitakse reisisihi, veetava kauba, reisimoona jms kohta. Viimasele küsimusele «Kus pass?» vastati: «Pass perses», mille järel löödi üksteist passiga. Mis oli pass?

2. Rakvere lauajuppidest jõulupuu oli väga omapärane, pimedas imeiluski. Puu pääses ka maailma eriliste jõulupuude nimistusse. Rio de Janeiro jõulupuu samast nimistust jõudis aga koguni Guinnessi rekordite raamatusse. Mille poolest oli see 85 meetri kõrgune ja 3,1 miljoni tulukesega jõulupuu omapärane?

3. See populaarne jõulufilm sai tuntuks eelkõige seetõttu, et lõhkus kõik eelarvamused ühest toredast jõulufilmist. Filmi esialgses versioonis kostis sõna «fuck» 170 korda, pärast stsenaariumi muutmist jäi alles 147 «fuck’i». Kandidaatideks peaossa olid William James (Bill) Murray ja John Joseph (Jack) Nicholson, kuid filmivõtete ajal olid nad seotud teiste rollidega. Mis film?

4. Juba 1847. aastast kõlab igal aastal jõulude ajal laul, mille loojat tuntaksegi peamiselt selle jõululoo järgi. Ka üht tema balletti üldiselt teatakse, kuigi tegelikult on ta kirjutanud üle 80 lavateose. Kes on kuulsa «O Holy Night», originaalis «Cantique de Noël» helilooja?

5. Taimetark Maara elab paksus laanes, samuti tema sõbrad kukk Herbert ja tema kanapere, kass Panda, koer Raki, lehm Milli ja hobune Joosep. Seltskonnale lisandub ka tegelane, keda tegelikult olemaski olla ei tohiks. Ehkki teistest inimestest eemal, on metsatalu asukate elu seiklusi ja imepäraseid juhtumisi täis. Koos tegutsedes, üksteise eest seistes ja hädasolijaid abistades tõdetakse ikka ja jälle, et armastus, sõprus ja hoolimine on väärtuslikum kogu maailma rikkustest ja võimust. Mis teos?

--------------------------

Vastused:

1. Õletuust.

2. Maailma kõrgeim ujuv jõulupuu.

3. «Vastik Vana» («Bad Santa», 2003), režissöör Terry Zwigoff, peaosades Billy Bob Thornton ja liliput Joseph Anthony (Tony) Cox.

4. Adolphe-Charles Adam.

5. Edgar Savisaare «Jõuluime».

Seotud lood
    05.01.2015 07.01.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto