N, 2.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mälumäng

Postimees
Mälumäng
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Küsimused:

1. Jõuluaeg on möödas, jõulutormamised ja -mängud mängitud. Mängimine oli ennemuiste keelatud üksnes jõulaupäeva õhtul ja esimese püha hommikul, muidu aga peamisi ajaviiteid noortele ja vanadele jõulude ajal. Üks populaarsemaid mänge oli vanasti passilöömine, kus üks küsib ja teine vastab. Tervitamise järel küsitakse reisisihi, veetava kauba, reisimoona jms kohta. Viimasele küsimusele «Kus pass?» vastati: «Pass perses», mille järel löödi üksteist passiga. Mis oli pass?

2. Rakvere lauajuppidest jõulupuu oli väga omapärane, pimedas imeiluski. Puu pääses ka maailma eriliste jõulupuude nimistusse. Rio de Janeiro jõulupuu samast nimistust jõudis aga koguni Guinnessi rekordite raamatusse. Mille poolest oli see 85 meetri kõrgune ja 3,1 miljoni tulukesega jõulupuu omapärane?

3. See populaarne jõulufilm sai tuntuks eelkõige seetõttu, et lõhkus kõik eelarvamused ühest toredast jõulufilmist. Filmi esialgses versioonis kostis sõna «fuck» 170 korda, pärast stsenaariumi muutmist jäi alles 147 «fuck’i». Kandidaatideks peaossa olid William James (Bill) Murray ja John Joseph (Jack) Nicholson, kuid filmivõtete ajal olid nad seotud teiste rollidega. Mis film?

4. Juba 1847. aastast kõlab igal aastal jõulude ajal laul, mille loojat tuntaksegi peamiselt selle jõululoo järgi. Ka üht tema balletti üldiselt teatakse, kuigi tegelikult on ta kirjutanud üle 80 lavateose. Kes on kuulsa «O Holy Night», originaalis «Cantique de Noël» helilooja?

5. Taimetark Maara elab paksus laanes, samuti tema sõbrad kukk Herbert ja tema kanapere, kass Panda, koer Raki, lehm Milli ja hobune Joosep. Seltskonnale lisandub ka tegelane, keda tegelikult olemaski olla ei tohiks. Ehkki teistest inimestest eemal, on metsatalu asukate elu seiklusi ja imepäraseid juhtumisi täis. Koos tegutsedes, üksteise eest seistes ja hädasolijaid abistades tõdetakse ikka ja jälle, et armastus, sõprus ja hoolimine on väärtuslikum kogu maailma rikkustest ja võimust. Mis teos?

--------------------------

Vastused:

1. Õletuust.

2. Maailma kõrgeim ujuv jõulupuu.

3. «Vastik Vana» («Bad Santa», 2003), režissöör Terry Zwigoff, peaosades Billy Bob Thornton ja liliput Joseph Anthony (Tony) Cox.

4. Adolphe-Charles Adam.

5. Edgar Savisaare «Jõuluime».

Tagasi üles