Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
06.01.2015
Eesti Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Mälumäng Eesti lühiuudised Majanduse lühiuudised Tagakülg Eesti lühiuudised Enamik Eesti lapsi ei liigu piisavalt Eile saadeti viimsele teekonnale Hardo Aasmäe Teaduse rahastamises peaks kasvama tegevustoetuse osa Puudulik suhtlus pangaga võib pere koduta jätta Hirvo Surva — juba veerand sajandit laulupeodirigent Majandus Euro langus pääses paisu tagant valla Venemaa pakane külmutas Sillamäe LNG terminali Välismaa Prints Andrew eitab vahekorda alaealisega Välismaa lühiuudised Arvamus Vastukaja: muusika, mis lõhestab vaikust Allan Teder: Putin alahindab rublast tulenevat ohtu Egge Kulbok-Lattik: Suur Peeter ja Väike Peeter. Riigi ja vabakonna suhetest Hanneli Rudi: neetud Elron Postimees 1938: Palestiina jagamine ümbertöötamisele Juhtkiri: aasta puudutus. Puudutuse aasta Gert Jostov: linnade arendus riigi huviks Päeva karikatuur Sport Spordi lühiuudised Tahtmatus võidelda ja võita ehk tavaline play-off'i Bengals Neljapäeval selgub, kas Kerdest saab Moskva Dinamo peatreener Suurte muutuste aeg Eesti sõudmises Tallinn Erakonnad tõid valimisplakatid Tallinna tänavatele Parteid tõid plakatid õue Tarbija Mida uut toob 2015. aasta tarbeelektroonikas? Tehnika lühiuudised Tartu Maavalitsus ähvardab Gobusi trahviga Jaan Tooming: valikuvõimalused Linna tuleb juurde hulk leedlampe Aasta algas segadusega Urmas Klaas: lastesõbralik Tartu lastesõbralikus Eestis Vastne kolledž parandab keeleõpet Põnev õpetamine eeldab enamat kui vaid heade hinnete tagaajamist Matemaatika: koolitund kui televiktoriin Loodusõpetus: õpilane astub õpetaja rolli Vene keel: idanaabri keele õpetamine nõuab nutikust Uue aasta lükkab käima talvemuusika Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: aasta puudutus. Puudutuse aasta

2 min lugemist

Postimehe toimetus valib iga aasta lõpus inimese, keda tahame tunnustada tema silmapaistvate tegude eest. Välja kuulutame otsuse siis, kui aasta on läbi. Eile tegime seda juba kaheksateistkümnendat korda.

See traditsioon sai alguse siis, kui ilmus ajakiri Luup. Eeskuju oli toona USA ajakiri Time, mis on andnud aasta inimese tiitlit välja juba alates 1927. aastast neile, kes on «heas või halvas suunas kõige rohkem mõjutanud selle aasta sündmusi».

Oleme pidanud toimetuses aastate vältel pikki ja tuliseid vaidlusi, kas ka meie aasta inimene võiks olla mõni halvas suunas mõjutaja. Oleme ikka ja jälle vaielnud sellegi üle, kas võiksime selle tiitli anda mõnele maailma mõjutajale, kellel siiski Eestiga mingit otsest pistmist pole.

Kõik kaheksateist valikut ütlevad selgelt, millisele tulemusele oleme jõudnud: see tiitel on tunnustus tublide tegude eest, mis on ühel või teisel viisil seotud Eestiga.

Enamasti oleme valinud sõnaselgelt ühe inimese, mõistes samas hästi, et küllap on saavutuste taga lisaks eestvedajale ja -kõnelejale veel paljude inimeste pühendumus. On paar erandit. 2004. aastal valisime aasta inimeseks Eesti sõduri Iraagis tunnustusena meie elukutselistele sõjameestele ja nende lähedaste usule ja lootusele. 2006. aastal kuulutasime aasta teoks animafilmi «Leiutajateküla Lotte», tunnustades väärtuste – headus ja ausus, leidlikkus ja humoorikus – rõhutamist Eesti lastele.

Ühelgi aastal pole aasta inimese valimine läinud toimetuses lihtsalt. Vastupidi, see on alati kütnud kirgi. Tuliseid vaidlusi peetakse ka siis, kui valiku aluspõhimõtetes on enam-vähem kokku lepitud. Kas aasta inimene võiks olla sportlane, äriinimene, muusik, teadlane, kirjanik või hoopis riigiametnik? Või mägironija, kes esimese Eesti inimesena jõuab maailma kõrgeimale tipule? Kaheksateist aasta valikud on mitmekesised. Osa neist nimedest on sellised, mida igaüks Eestis teab. Paljud valikud oleme teinud aga just nimelt selleks, et väärtustada erakordset pühendumust ja tegusid, mida ei saada igapäevaselt välklampide sähvatused, ent need on aidanud Eestit, meie inimesi ühel või teisel viisil uuele tasemele.

Hirvo Surva, Postimehe aasta inimene 2014, avaldas eile tänu kõigile oma kaaslastele ja ütles, et laulupeo ime sünnib, kui absoluutselt kõik osalejad annavad sellesse tüki oma hingest – see ime on nende hingede mosaiik. Tõepoolest, tagasihoidlikkus on veel üks voorus, mis ühendab Postimehe aasta inimesi.

Suur küsimus on aga see, kas kõik imed sünniksid, kui keegi neile hoogu ei annaks. Nii imeline «Aja puudutus. Puudutuse aeg» oleks Hirvo Survata ilmselt olemata jäänud. Inimene on tähtis!

Seotud lood
05.01.2015 07.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto