T, 29.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Juhan Kivirähk: kuidas peaks valija käituma, et mitte idioodina mõjuda?

Juhan Kivirähk
, sotsioloog
Juhan Kivirähk: kuidas peaks valija käituma, et mitte idioodina mõjuda?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Juhan Kivirähk
Juhan Kivirähk Foto: Liis Treimann / Postimees

Valijail ei maksaks lasta end uinutada sõnumitest, nagu oleks valimistulemus juba ette ära otsustatud, ning jääda uskuma kurba prognoosi, et Eesti poliitikas lähiaastatel niikuinii midagi ei muutu. Selline retoorika on vaid vesi tänaste kartellierakondade veskile, kirjutab sotsioloog Juhan Kivirähk.

Valimiste-eelne aeg kipub vägisi kujunema suureks supermarketiks, kus kõik valimislubadused – üks uhkem ja kallim kui teine – on riiuli peale ritta seatud, et valija sealt endale meelepärase saaks valida. Sellises turumajanduslikus kaubakülluses on kerge pead kaotada. Valimiste algne mõte ja tegelik eesmärk on aga ju hoopis selles, et leida riigikokku sellised rahvaesindajad, keda me tõepoolest usaldame. Valida ei tule mitte lubaduste, vaid nende elluviijate vahel!

Me elame karedas, ebastabiilses maailmas, kus ei ole võimalik valimispäeval üheselt paika panna tegevuskava järgmiseks neljaks aastaks: milliseid probleeme me sel ajavehemikul lahendada soovime ning kuidas me seda teeme. Olukord võib muutuda väga kiiresti ning meil on vaja valmisolekut reageerida paindlikult kõige erinevamatele ning ootamatutele situatsioonidele. Selleks vajame ausaid ja tarku, usaldusväärseid rahvasaadikuid, kes on võimelised oma peaga mõtlema ja omavahel koostööd tegema; mitte aga avantüriste ja bluffijaid, kes on võimelised elama ja töötama vaid partei peakorterist läkitatud jutupunktide alusel.

Eelnevat ei maksaks võtta kui üleskutset otsesteks isikuvalimisteks. Üks ei ole poliitilisel lahinguväljal sõdur ning poliitikas on väga oluline usaldusväärse meeskonna – erakonna – olemasolu. Kuid valija teadvustab veel liiga vähe, et valimisringkondades saavad mandaadi need kandidaadid, kes koguvad enim hääli, mitte need, keda soosib erakond ise.

Tagasi üles