Sisukord
Arvamus
Tänane leht
07.01.2015
Eesti Dilbert Male Horoskoop Mälumäng Palju õnne Apteekrite streik jätab maainimesed ravimiteta Tagakülg VKG koondab enam kui 200 inimest «Tasuta koolilõuna» osutus kõnekeelseks väljendiks Viru pataljon sai uue kasarmu Eesti lühiuudised Auveres sai viga kaheksa inimest Jüri Pihl: las riigikogu kaalub Neitsi Maali pälvisid küüditamisfilmi tegijad Tuhanded ametnikud peavad Venemaa-reisist teatama Latt on seatud, aga otsusteks napib julgust Majandus Majanduse lühiuudised Maksuekspert: maksupoliitika peab olema teisejärguline Välismaa Kolmekuningapäeval hüppasid tšehhid vette Miljardärist Vene saadik: Krimmi ühendamine oli lühinägelik Arvamus Lugeja kiri: ei ole olemas andetuid noori Mart Raudsaar: industriaalajastu viimane pelgupaik Juhan Kivirähk: kuidas peaks valija käituma, et mitte idioodina mõjuda? Argo Ideon: viisa ja vabadus Abdul Turay: miks ma ei kandideeri riigikokku Postimees 1932. aastal Päeva karikatuur Juhtkiri: nuga õlitööstuse kallal Sport Spordi lühiuudised Kodus näib kõik hästi, õiget taset näitab MK-sari Tipust vanadekoduks ja vastupidi Rootslased, müts ja kodune konkurent: Petter Northug tembutab jälle Tarbija Hambaid pese vahuta Kas ühekordne hambahari saab oma tööga hakkama? Hambaarst Igor Piho ühekordset harja lastele ei soovita Tartu Pakane pani uisuplatsidel töö käima Suusahullud korraldavad tuuri Jevgeni Ossinovski: tegemist pole uue süsteemiga Linn ei hakka gümnasistide koolilõunat toetama Talveülikool jagab aasta algul uusi teadmisi Maaülikool tuli korvpallis üliõpilas­meistriks Juhan Liivi luuletus levib veebis inglise keeles Jüri Talvet: hea luule meeldib paljudele maailmas Feel Good Music Cafe lõpetas tegevuse Heljo Pikhof: omana omade seas Marika Tuus-Laul: elu võimalikkusest väljaspool pealinna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhan Kivirähk: kuidas peaks valija käituma, et mitte idioodina mõjuda?

4 min lugemist
Juhan Kivirähk FOTO: Liis Treimann / Postimees

Valijail ei maksaks lasta end uinutada sõnumitest, nagu oleks valimistulemus juba ette ära otsustatud, ning jääda uskuma kurba prognoosi, et Eesti poliitikas lähiaastatel niikuinii midagi ei muutu. Selline retoorika on vaid vesi tänaste kartellierakondade veskile, kirjutab sotsioloog Juhan Kivirähk.

Tellijale Tellijale

Valimiste-eelne aeg kipub vägisi kujunema suureks supermarketiks, kus kõik valimislubadused – üks uhkem ja kallim kui teine – on riiuli peale ritta seatud, et valija sealt endale meelepärase saaks valida. Sellises turumajanduslikus kaubakülluses on kerge pead kaotada. Valimiste algne mõte ja tegelik eesmärk on aga ju hoopis selles, et leida riigikokku sellised rahvaesindajad, keda me tõepoolest usaldame. Valida ei tule mitte lubaduste, vaid nende elluviijate vahel!

Me elame karedas, ebastabiilses maailmas, kus ei ole võimalik valimispäeval üheselt paika panna tegevuskava järgmiseks neljaks aastaks: milliseid probleeme me sel ajavehemikul lahendada soovime ning kuidas me seda teeme. Olukord võib muutuda väga kiiresti ning meil on vaja valmisolekut reageerida paindlikult kõige erinevamatele ning ootamatutele situatsioonidele. Selleks vajame ausaid ja tarku, usaldusväärseid rahvasaadikuid, kes on võimelised oma peaga mõtlema ja omavahel koostööd tegema; mitte aga avantüriste ja bluffijaid, kes on võimelised elama ja töötama vaid partei peakorterist läkitatud jutupunktide alusel.

Eelnevat ei maksaks võtta kui üleskutset otsesteks isikuvalimisteks. Üks ei ole poliitilisel lahinguväljal sõdur ning poliitikas on väga oluline usaldusväärse meeskonna – erakonna – olemasolu. Kuid valija teadvustab veel liiga vähe, et valimisringkondades saavad mandaadi need kandidaadid, kes koguvad enim hääli, mitte need, keda soosib erakond ise.

06.01.2015 08.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto