Sisukord
Eesti
Tänane leht
07.01.2015
Eesti Dilbert Male Horoskoop Mälumäng Palju õnne Apteekrite streik jätab maainimesed ravimiteta Tagakülg VKG koondab enam kui 200 inimest «Tasuta koolilõuna» osutus kõnekeelseks väljendiks Viru pataljon sai uue kasarmu Eesti lühiuudised Auveres sai viga kaheksa inimest Jüri Pihl: las riigikogu kaalub Neitsi Maali pälvisid küüditamisfilmi tegijad Tuhanded ametnikud peavad Venemaa-reisist teatama Latt on seatud, aga otsusteks napib julgust Majandus Majanduse lühiuudised Maksuekspert: maksupoliitika peab olema teisejärguline Välismaa Kolmekuningapäeval hüppasid tšehhid vette Miljardärist Vene saadik: Krimmi ühendamine oli lühinägelik Arvamus Lugeja kiri: ei ole olemas andetuid noori Mart Raudsaar: industriaalajastu viimane pelgupaik Juhan Kivirähk: kuidas peaks valija käituma, et mitte idioodina mõjuda? Argo Ideon: viisa ja vabadus Abdul Turay: miks ma ei kandideeri riigikokku Postimees 1932. aastal Päeva karikatuur Juhtkiri: nuga õlitööstuse kallal Sport Spordi lühiuudised Kodus näib kõik hästi, õiget taset näitab MK-sari Tipust vanadekoduks ja vastupidi Rootslased, müts ja kodune konkurent: Petter Northug tembutab jälle Tarbija Hambaid pese vahuta Kas ühekordne hambahari saab oma tööga hakkama? Hambaarst Igor Piho ühekordset harja lastele ei soovita Tartu Pakane pani uisuplatsidel töö käima Suusahullud korraldavad tuuri Jevgeni Ossinovski: tegemist pole uue süsteemiga Linn ei hakka gümnasistide koolilõunat toetama Talveülikool jagab aasta algul uusi teadmisi Maaülikool tuli korvpallis üliõpilas­meistriks Juhan Liivi luuletus levib veebis inglise keeles Jüri Talvet: hea luule meeldib paljudele maailmas Feel Good Music Cafe lõpetas tegevuse Heljo Pikhof: omana omade seas Marika Tuus-Laul: elu võimalikkusest väljaspool pealinna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tuhanded ametnikud peavad Venemaa-reisist teatama

5 min lugemist
Venemaale reisivad ametnikud võivad seal sattuda värbamisohvriks. FOTO: Illustratsioon: Eero Barndõk

Tuhanded riigiametnikud peavad juba praegu teada andma, kui tahavad minna töövälisele reisile Venemaale, mõnelgi juhul eelneb vestlus kaitsepolitseis (kapo) ja tuleb ette sedagi, et vesteldakse pärast reisi.

Tellijale Tellijale

Seni ei pannud seadus riigisaladustele ligi pääsevatele ametnikele otsest kohustust teavitada tööandjat reisist Venemaale, ent detsembris riigikokku jõudnud riigisaladuse ja salastatud välisteabe seaduse muutmise eelnõu paneb piirangu konkreetselt paika. Tegelikkuses on ametiasutustes juba praegu antud riigisaladuse loaga ametnikele soovitus Venemaale võimalusel mitte reisida, ja kui muud tõesti üle ei jää, siis tuleb sellest teavitada.

Kaitseliidus on kord karmim, selle avalike suhete osakonna juhataja asetäitja Tanel Rütmani sõnul anti Kaitseliidus mullu soovitus mitte külastada Venemaad nii riigisaladuse loaga kaadrikaitseväelastele, tsiviiltöötajatele kui ka osale vabatahtlikele. «Kui nad soovivad seda siiski teha, peavad nad esitama taotluse Kaitseliidu riigisaladuse kaitset korraldavale komisjonile, mis siis menetleb sooviavaldust ja annab oma hinnangu otsustamiseks Kaitseliidu ülemale,» lausus ta. Samasugune kord kehtib Rütmani andmetel ka kaitseväes tervikuna.

Kaitseväe peastaabi strateegilise kommunikatsiooni osakonna nooremleitnant Roland Murof lisas, et kaitseväe juhataja andis soovituse hoiduda reisimisest mitte ainult Venemaale, vaid ka Valgevenesse. Kaitseväelased pidid varemgi andma julgeolekuteenistustele teada kõigist piiriületustest, sealhulgas ka Schengeni riikidesse. Nüüd on aga Venemaa teravama tähelepanu all.

Erineva taseme riigisaladuste käitlemisega tegelevad Eestis tõepoolest tuhanded inimesed ja seadus hakkaks kehtima neile kõigile. Nii näiteks on politsei- ja piirivalveametil andmekogumise- ja vahetuse keskkond KAIRI, selles leiduvast osa on kindlasti ka riigisaladus ja puudutab seega sadu inimesi. Kaadrisõjaväelastest lõviosa puutub nii ehk naa kokku riigisaladuse ja/või salastatud välisteabega. Kaitseministeeriumist pole mõtet siinkohal üldse kõneleda – riigisaladusega puutub kokku ka hulk siseministeeriumi ja justiitsministeeriumi ametnikke, aga neid leiab kindlasti ka näiteks kultuuriministeeriumist.

Riigisaladuse jõulisema kaitse on tinginud nii viimaste aastate spiooniskandaalid kui ka Ukraina kriis, mis on toonud endaga Vene luure aina elavama huvi Eestis toimuva vastu. Riik püüab vältida meie ametnike värbamisi naaberriigis. Kapo kodulehelt leiab lausa eraldi nõuanderubriigi, kuidas käituda värbamiskatse kahtluse korral välisriigis.

06.01.2015 08.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto