Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Soomlasi ähvardavad palgakärped

Raske majanduslik olukord viib nii mõnedki ettevõtted tänavu töötajatega läbirääkimisteni palgakärbete osas, rääkis Turu ülikooli tööõiguse professor Seppo Koskinen Soome rahvusringhäälingule Yle.

Ka Soome tööandjate keskliidu Elinkeinoelämän Keskusliitto (EK) hinnangul on ees rasked ajad ja mõned tööandjad ilmselt pakuvad töötajatele palgakärbet alternatiivina koondamisele.

Koskineni hinnangul on palkade alandamiseks tugev surve. «Isegi kui ametiühingud lepiks null-lepinguga (palk ei tõuse), hakataks töökohtadel alanud aastal mõtlema, otsustama ja organiseerima palkade vähendamist nüüdsest palju rohkem,» ütles ta.

EK juristi Markus Äimälä sõnul on palgakärbe väärt kaalumist, kui selle hinnaga suudetakse säilitada töökohad. «EK ei taotle üldist, kõiki puudutavat palgakärbet,» lausus ta. «Nendes ettevõtetes, kus läheb kehvasti, tuleks aga rääkida, kas võiks töösuhte tingimusi ajutiselt vähendada.»

Soome tööturu osapooled kirjutasid 2013. aastal alla leppe, mille kohaselt tõuseb tänavu kuupalk 20 eurot ja järgmisel aastal on tõus 0,4 protsenti.

07.01.2015 09.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto