Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Jyllands-Posteni veerema lükatud lumepall

Taani ajaleht Politiken avaldas 2005. aasta septembri keskpaigas loo «Islami kritiseerimise ees valitseb sügav hirm», mis keskendus kirjanik Kåre Bluitgeni kimbatusele: tema kirjutas prohvet Muhamedi elust rääkiva lasteraamatu, kuid selgus, et sellele on ääretult keeruline illustraatorit leida.

Tellijale Tellijale

Sama kuu lõpus pani teemast innustust saanud Taani ajaleht Jyllands-Posten aga veerema lumepalli, mille ulatusest tol ajal tõenäoliselt toimetusel endalgi aimu ei olnud. Väljaanne teatas, et nende eesmärk on kaasa lüüa debatis islami ja enesetsensuuri küsimustes, ning avaldas selleteemalise artikli juurde illustratsiooniks erinevatelt karikaturistidelt tellitud 12 prohvet Muhamedi otseselt või kaudselt kujutavat joonistust. Kirjatüki keskne mõte oli, et moslemid on nagu kõik teised inimesed maailmas ja peavad samuti solvangute, pilkamise ja naeruvääristamise objektiks olemisega hakkama saama.

Järgnevatel nädalatel avaldasid neid karikatuure kümned Euroopa väljaanded, nende hulgas oli ka Norra Magazinet. Oktoobri keskel korraldas 5000 inimest Jyllands-Posteni toimetuse ees rahumeelse protesti. Kaks ajalehe karikaturisti olid saanud surmaähvardusi ning neil soovitati varju minna.

07.01.2015 09.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto