Sisukord
AK
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (1) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (10) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (29) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Tiit Kärner: õilsate mõtete kaunis maailm

5 min lugemist
Tiit Kärner FOTO: Erakogu

Eiki Nestor inimesena, kes püüab nähtustele siin ilmas leida loogilisi ja arusaadavaid põhjendusi, on esitanud oma maailmanägemuse essees «Avatud suletud maailmast» (PM AK 13.12.2014). Selle seletusvõime on nii ammendav, et, nagu ta ütleb, «mitmete valimiste tulemused Euroopas, Krimm ja Ukraina (ning eriti suhtumine seal toimuvasse), nii mitmedki meeleolud koduses Eestis ja isegi islamiterrorism mahuvad omal huvitaval moel ühte patta».

Tellijale

Kui silmas pidada Eiki Nestori sedastust, et kõige olulisemalt on maailma avanemine puudutanud religioonide ja traditsioonide hinge, siis ei tohiks «suletud maailma» reaktsioonid üllatavad olla. Religioon ja traditsioonid on kultuuri süda, kultuuri kannab ja hoiab aga emotsioon, kultuur on emotsioonipõhine fenomen. Olemaks valutu ja kadudeta, peab kultuuri muutumine toimuma pidevalt ja pikaldaselt läbi kvaasitasakaaluliste seisundite. See määrab kultuuri inimpõlvedesse ulatuva relaksatsiooniaja.

Kultuuri selline suhteline suletus ning muutumise aeglus ei ole juhuslikud – see on kultuurimehhanismi oluline omadus, milleta kultuur ei saaks töötada evolutsioonimehhanismina. Ilma kultuuri suhtelise püsivuseta ei saa looduslik (ühiskondlik) valik toimida. Kes vajab pikemat selgitust, pöördugu Lévi-Straussi raamatu poole (Claude Lévi-Strauss, «Rass ja ajalugu. Rass ja kultuur»). Neil, kes nõuavad, et inimesed päevapealt loobuksid oma kiindumusest ja vahetaksid selle uue ja tundmatu vastu, ei tasu loota vaimustust ja tänutunnet. Isegi siis mitte, kui hiljem osutub, et see uus valik on tõesti parem.

See aga ei pruugi hoopiski nii olla. Nagu oma klassikalises süsteemiteoreetilises uurimuses («Ühiskondlike süsteemide intuitsioonivastane käitumine») näitas juba Jay Forrester, on lihtsad ja kiiret edu tõotavad lahendused pea kõik ekslikud. Ettekujutus, et uus tähendab tingimata head, ei ole millegagi põhjendatud, paraku kasutatakse seda aga otsustava argumendina. Kultuuri sisu võib olla kujunenud käepärasest materjalist ja olla juhuslike arengute tulemus, aga alati on ta läbinud kohastumisprotsessi. Konkreetse kultuuri iga üksiknähtus on lõim kangas; nii kultuur kui ühiskond tervikuna on suur süsteem, mida ei saa isegi mõtteliselt eraldiseisvaiks tükkideks jagada; tema osad on seotud tagasisideahelate abil, temast arusaamine eeldab süsteemmõtlemist.

15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto