Sisukord
Arvamus
Tänane leht
09.01.2015
Eesti Male Dilbert Horoskoop Mälumäng Tagakülg Palju õnne Lasteaiast lahkunud poiss seikles mitme kilomeetri kaugusele Tramm Moonika tegi Tallinnas esimese testsõidu Auvere elektrijaama ehitustööde jätkumise aeg pole teada 90 omavalitsust ei suuda õpetajatele palga alammäära maksta Eesti lühiuudised VKG juht: riik lisagu limiiti Valitsus tunnistas senise ressursipoliitika ekslikkust Riigikaitse ei vaja liiga kõlavaid valimislubadusi Valitsuse lihtne otsus päästaks sadu töölisi koondamisest Majandus Eesti langes deflatsiooni Kommentaar: kas kütuste hinnalangus tegi jõulukingid kallimaks? Postkontorid lõpetavad teatri- ja kontserdipiletite müügi Valitsuse lihtne otsus päästaks sadu töölisi koondamisest Välismaa Euroopat ärevil hoidvate vendade minevikus leidub plekke Prantsusmaa otsis põgenevaid vendi Tuleva nädala Charlie Hebdo ilmub topeltpaksuna Rünnak mõjutab kogu Euroopat Hukkunud peatoimetaja kartis vaid enesetsensuuri Arvamus Ahto Lobjakas: ajakirjandusvabaduseta pole demokraatiat Vootele Päi: vabaduse vastaseid on meiegi naabruses Postimees 1937. aastal Päeva karikatuur Neeme Korv: vabadust kaitseb vabadus Juhtkiri: vigastussurmade masendav statistika Kultuur «Mandariinide» Oscari-nominatsiooni konkurendid Eesti film on Hollywoodi pressi kullake Võimalus Kuldgloobus võita on üks protsent Sport Alaveri ja Veerpalu õpilase võit kuulutas klassikalise tehnika lõppu Spordi lühiuudised Suur mäng kipub seekord jääma tippsarjade varju Tarbija Maailma turvalisim lennufirma kuulub austraallastele Tartu Muusika, mis värskendab ajusid Arendaja müüb Ihaste hotellis kortereid Lapsed võtavad mõõtu robotivõistlusel Linna planeeringuteenistus jagunes kaheks Algas ERMi uue peahoone kolmas ehitusaasta Muuseumisse tuleb kaks püsinäitust Arendaja müüb Ihaste hotellis kortereid Suures õdedemeres tõusid tähtedeks kaks meest. Aleksandr Bernatski Suures õdedemeres tõusid tähtedeks kaks meest. Kristjan Lokk Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: vigastussurmade masendav statistika

2 min lugemist

Vigastuste ja vigastussurmade ennetamise poliitika koordineerimiseks moodustatud rakkerühm. Kas jälle üks kantseliitliku kõlaga komisjon? Siiski mitte. Tegelikult on selle taga äärmiselt tõsine probleemide ring, millega tuleb ühiskonnal rinda pista, kui tahame elada rahvana tervema ja õnnelikumana.

Valitsuse töölauale jõudis eile mainitud töörühma aruanne. Sellest selgub, et Eesti on väga kõrge vigastussuremusega riik – 2013. aastal oli 958 vigastussurma, mis on ligi kaks korda kõrgem Euroopa keskmisest. Tervise Arengu Instituudi direktori Maris Jesse juhitud töörühma aruanne näitab, et analüüsitud aastal sai vigastuse tõttu arstiabi 147 790 inimest, haigekassa kulu nende ravile oli 31,8 miljonit eurot. Kui me oleks parimate riikide tasemel, võiks see arv olla kaks-kolm korda väiksem – positiivseteks eeskujudeks sobivad, nagu ikka, ülemerenaabrid põhjamaad ja ka Holland.

Milles ilmnevad siis meie puudujäägid? Ennetustööga ju tegeletakse, ja näiliselt üsna mitmekesiselt. Tõsi, kuid detailne aruanne näitab, et erinevad vigastusliigid ei ole paraku ennetustegevusega kaetud. Näiteks kukkumissurmad ja enesetapud, mille osakaal on väga suur. Neis valdkondades puudub selge ennetustöö eest vastutaja. Oleme meistrid tootma kabinettides universaalseid strateegilisi dokumente, kuid neis puudub sageli konkreetsus. Muide, just samale asjaolule (üldises riigihalduse kontekstis) juhtis tähelepanu ka Eesti Koostöö Kogu eelmise aasta lõpus avaldatud riigipidamise kava ettepanekutes.

Arvamus, et sellised töörühmad on tühipaljas õhuvõngutamine, on ekslik. Vastupidi, saadud analüüsist tuleb teha järeldused ja teha otsused, mis võimaldaksid säästa sadu inimelusid. Õnnestunud näiteks võib tuua liiklussurmade vähenemise, mille taga on päris kindlasti maanteeameti ennetustöö osakonna sihipärane töö. Selles kasutatakse ära eri ametkondade koostööd ja rahvusvahelisi sidemeid ning tegevus on suunatud just kitsamatele sihtrühmadele – eraldi käsitletakse lapsi, eakaid jne.

Alkoholipoliitika roheline raamat (2014) osutab, et alkoholijoove oli üliraskete vigastuste peamine põhjus – 18–64-aastastest vigastussurma ohvritest oli fataalse sündmuse ajal joobes 65 protsenti. Eriti suur osakaal alkoholijoobega seotud vigastussurmadel on parimas tööeas elanikkonna hulgas. Ka kõnealune aruanne toob selgelt välja vigastussurmade seose alkoholi liigtarbimisega. Taas korratakse muu hulgas üle, et alkoholipoliitika vajab terviklikke lahendusi, mitte üksikuid poliitiliselt populistlikke otsuseid (mõnes omavalitsuses).

Traagiliste tagajärgedega vigastused pole paratamatus, vaid on sageli teadliku suhtumise korral ennetatavad. Analüüs on valmis, probleemid esile toodud – tuleb tegutseda.

Seotud lood
    08.01.2015 10.01.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto