Sisukord
Sport
Postimees
14.01.2015
Eesti Haigusteoht sunnib doonoriverd põhjalikult uurima Paet võib naasta europarlamendist ministriks Dilbert Horoskoop Male Mälumäng Tagakülg Palju õnne Eestlased naasevad Estcoy-1 missioonile Ilmaskisofreenia: kord tuisk, kord sula Eesti lühiuudised Eesti lühiuudised Enim annetusi tehti Reformierakonnale Nooruk pussitas pisivõla pärast koolivenda Uudelepp: loobumisplaanidega salatsemine on info varjamine Majandus Majanduse lühiuudised Alkoholitootjad siunavad riiki Arengufond on kriisis Välismaa Eestlased naasevad Estcoy-1 missioonile Külma sõja ajal riigi mineerinud Šveits vabastas nüüd taas vanad sillad lõhkeainest Kamouss: nõjajahid on jälle moes! Pöördu islamisse või lõpetad põrgus Välismaa lühiuudised Zolitūde tragöödiaga seoses esitati esimesed süüdistused Arvamus Vahetund Postimehega Sigrid Kõiv: ise kasvavad Postimees 1900. aastal Olev Remsu: infantiilsus, ei muu Juhtkiri: uus kevad või suletud aknad Rait Maruste: teadmiste- või teadmatusepõhine Eesti Karel Rivis: patsientide huvid ohus Kultuur Kunstiaasta aruanne Sport Liiga parim kaitse lämmatas Rocki rünnaku Parteisid ei huvita rahva tervis ega sport Spordi lühiuudised Sergei Zenjov: sain Torpedost kõik, mida tahtsin Tarbija Haigusteoht sunnib doonoriverd põhjalikult uurima Tartu Uutesse hoidudesse lisandub iga päev mudilasi Tartu linn loobub aastalõpuballi toetamisest Tartusse lisandub kaks linnaliinibussi Lihtne töö nõuab nutikat töötajat Nils Niitra: lülitage palun see firma välja! Ilmataat nörritab uisuplatsimeistreid Kajar Lember: avalik raha ja salapärased sõnad Linlased rikkusid välinäitust vaadates seadust Ehitusega katusel hävib tavatu kunstiteos Noored astuvad esimese sammu karjääriredelil Väärikus ja vastutustunne kaaluvad hinded üles Meelelahutus Koomiks Sudoku

Parteisid ei huvita rahva tervis ega sport

4 min lugemist
Kui olümpiasangaritele on vaja pärgi kaela riputada, on poliitikud jooksuga kohal. Kuidas aga olümpiavõitjaid kasvatada, neid ei huvita. FOTO: FOTO: ANDRES HAABU

Nüüd, kus kõik erakonnad on avalikustanud valimisplatvormid, tuleb taas tunnistada, et kellelgi pole ideed, kuidas muuta Eesti tervislikuks riigiks. Tõsiasi, et vaid viiendik lastest liigub piisavalt, kuid rasvub seevastu üha kiirenevas tempos ning kõigest iga kolmas kaitseväkke astunud noor jõuab relva käes hoida, pole poliitikute arvates probleem. Spordist ja keha kultuurist räägitakse programmides vähe ning üldsõnaliselt. Sotsiaaldemokraadid ja Keskerakond on oma lubadustes teistest siiski pisut sisukamad.

Tellijale Tellijale

Kurb, et ükski erakond ei suuda näha tervikpilti ega liita rahva tervisekäitumise parandamist ühte paketti, nagu näiteks meie põhjanaabrid, kes on algatanud parteideülese riikliku liikumise – Soome maailma kõige tervislikumaks riigiks –, mis hõlmab kõiki vanusegruppe alates lasteaialastest kuni vanuriteni, ja kõiki valdkondi tervisespordist tippspordini.

Kui teised põhjamaad keskenduvad niiöelda ennetustööle, siis meie ravimisele – laiendame haiglatevõrku ja lühendame ravijärjekordi ja muud säärast. Sellega, et eestimaalane terve oleks, tegeleda ei viitsita. Kuidas saada lapsed arvuti tagant õue ja trenni, et nad liiguks vähemalt kolm tundi päevas? Kui praegu suudab kaitseväkke astujatest niigi lahjasid norme täita vaid 37 protsenti, siis mida teha, et meie noormehed nii düstroofilised poleks? Mil moel vähendada ülekaaluliste üha kasvavat hulka? Kuidas muuta Eesti tippsport konkurentsivõimeliseks? Neile küsimustele platvormid vastust ei anna.

Nüüd asjas erakondade kaupa. EKRE ja Vabaerakond jäävad vaatluse alt välja, sest nende visioon rahva tervist ja sporti ei riiva. Ega väga riiva teistegi valimisprogrammid, eriti, kui võrrelda lubadustega kultuuri vallas. Iga viie kultuuripunkti kohta tuleb üks kehakultuuri punkt.

IRL: spordikauge

IRL jätkab senist poliitikat, mille järgi pole sport ja rahva tervis riigi asi. Neist teemadest räägitakse konkurentidest selgelt vähem. Öeldakse järgmist.

Spordi rahastamisel tuleb rohkem rõhku panna liikumisharrastuse ja tervisespordi jaoks tingimuste loomisele. (Ehk siis esmajärjekorras metsarajad ja betoon – sulgudes siin ja edaspidi loo autori kommentaarid.)

Iga koolipäev peab sisaldama liikumist, et vähendada vanemate koormust treeningute eest tasumisel ja hoida laste tervist. (Mida see tähendab? Iga päev üks topelttund kehalist kasvatust, et poleks vaja trennis käia?)

Peame vajalikuks luua uusi innovatiivseid võimalusi pakkuda tuge ülekaalulistele lastele ja täiskasvanutele, kes ei ole veel haiged. Tuleb ära kasutada heas mõttes kõiki äppe ja randmeseadmeid, et soodustada toitumise jälgimist, tervislikke valikute tegemist, liikumise jälgimist ja soodustamist. (Hurraa! Äpp tööle ja probleemid kaovad! Äpp vastutab!)

Arvestame spordipoliitika kujundamisel Spordi kongressil vastu võetud otsustega. (Kulla IRL, spordikongressil võeti vastu vaid üks otsus – et järgmine kongress toimub nelja aasta pärast.)

Soosime liikumisharrastuse levikut kõigis vanuserühmades. (Väga kõva lubadus)

Seisame selle eest, et spordis järgitaks ausa mängu reegleid.

Kõik, sellega IRLi spordijutt lõpeb.

13.01.2015 15.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto