Sisukord
Uudised
Postimees
14.01.2015
Eesti Haigusteoht sunnib doonoriverd põhjalikult uurima Paet võib naasta europarlamendist ministriks Dilbert Horoskoop Male Mälumäng Tagakülg Palju õnne Eestlased naasevad Estcoy-1 missioonile Ilmaskisofreenia: kord tuisk, kord sula Eesti lühiuudised Eesti lühiuudised Enim annetusi tehti Reformierakonnale Nooruk pussitas pisivõla pärast koolivenda Uudelepp: loobumisplaanidega salatsemine on info varjamine Majandus Majanduse lühiuudised Alkoholitootjad siunavad riiki Arengufond on kriisis Välismaa Eestlased naasevad Estcoy-1 missioonile Külma sõja ajal riigi mineerinud Šveits vabastas nüüd taas vanad sillad lõhkeainest Kamouss: nõjajahid on jälle moes! Pöördu islamisse või lõpetad põrgus Välismaa lühiuudised Zolitūde tragöödiaga seoses esitati esimesed süüdistused Arvamus Vahetund Postimehega Sigrid Kõiv: ise kasvavad Postimees 1900. aastal Olev Remsu: infantiilsus, ei muu Juhtkiri: uus kevad või suletud aknad Rait Maruste: teadmiste- või teadmatusepõhine Eesti Karel Rivis: patsientide huvid ohus Kultuur Kunstiaasta aruanne Sport Liiga parim kaitse lämmatas Rocki rünnaku Parteisid ei huvita rahva tervis ega sport Spordi lühiuudised Sergei Zenjov: sain Torpedost kõik, mida tahtsin Tarbija Haigusteoht sunnib doonoriverd põhjalikult uurima Tartu Uutesse hoidudesse lisandub iga päev mudilasi Tartu linn loobub aastalõpuballi toetamisest Tartusse lisandub kaks linnaliinibussi Lihtne töö nõuab nutikat töötajat Nils Niitra: lülitage palun see firma välja! Ilmataat nörritab uisuplatsimeistreid Kajar Lember: avalik raha ja salapärased sõnad Linlased rikkusid välinäitust vaadates seadust Ehitusega katusel hävib tavatu kunstiteos Noored astuvad esimese sammu karjääriredelil Väärikus ja vastutustunne kaaluvad hinded üles Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ehitusega katusel hävib tavatu kunstiteos

2 min lugemist
Kunstnikud Sveta Bogomolova ja Vahram Muradyan lõpetasid oma teose «Linnamets» Tartu kaubamaja katusel 25. augustil 2009. FOTO: Sille Annuk

Tartu kaubamaja katusele kavandatakse ehitada lisakorrust, mis toob võimalike hüvede kõrval kaasa unikaalse kunstiteose hävingu. Ükski ülelendaja ei näe enam sealset Sveta Bogomolova ja Vahram Muradyani maalingut.

Augusti lõpust 2009 on Tartu kesklinnale linnulennult pilgu peale viskajad märganud lehtmetsa tähistavat topograafilist tingmärki.

Kaubamaja ja Eesti kultuurkapitali toel tegutsenud kunstnikud Vahram Muradyan ja Sveta Bogomolova kasutasid oma ühistöö «Linnamets» tegemiseks umbes 75 liitrit valget värvi.

Nad tahtsid pakkuda oma maalingu tavatu asukohaga võimaluse mõtiskleda, et kunsti ja igasuguste elunähtuste tajumiseks on mõnikord tarvis muuta vaatepunkti. Muu hulgas märgistab katusel kujutatud puu näiteks mõttemetsa, sest puude poolest rikas Tartu on justkui heade mõtete mets, ning rohelist paika, kus on mõnus elada.

Viis ja pool aastat tagasi

Bogomolova ja Muradyan avaldasid oma teose lõpetamisel viis ja pool aastat tagasi lootust, et nende ühisloomingut saab vaadata kunagi ka internetis Google'i vahendusel. Soov täitus. Maa-ameti kaardiserver näitas seda juba aastal 2010. Mullu pani aerofotole jäänud teose välja Google'i kaardikogu.

Läinud aasta lõpul Tartu kunstnike liidu üllitatud «Tartu kunsti aabitsas» on Marika Agu liigitanud Bogomolova ja Muradyani ühisteose tänavakunsti, sekkumisaktsiooni ja häppeningi ristandite hulka. Teksti juures on ka pilt maa-ameti kaardirakendusest.

Peatselt jääb aga kogu maailmas vaadeldav «Linnamets» kaubamaja katusele kavandatava neljanda korruse ehitusele jalgu. Kas asjatundjad oma koosolekutel ei ole seda jutuks võtnud?

Linnaarhitekt Tõnis Arjuse sõnul ei ole tema juuresolekul teose hävimist arutatud. «Küll aga on ette tulnud, et seda Google'i Mapsi lehte vaadatakse, ja see toob rõõmu südamesse,» ütles ta.

Kuidas suhtub linnaarhitekt kunstiteost tabanud kurja saatusesse? «Eks sellised avaliku ruumi kunstiteosed sageli ongi mõeldud lõpuks kaduma,» vastas Arjus.

Ta tõi näiteks Ülikooli tänaval SEB maja seinal mullu valminud Bach Babachi ja Karoliine Koroli teose, mille ette kavandatakse uut hoonet. «Selge see, et selle kunstiteose tõttu me hoone ehitamist ära ei jäta,» ütles linnaarhitekt. «Samamoodi on kaubamajaga, kus üks korrus peale ehitada on küllaltki mõistlik.»

Ehituse algusaega ei teadnud ta ütelda, sest planeeringumenetlus ei ole veel lõppenud.

Valmis teost kordama

Tartlased Bogomolova ja Muradyan on praegu külaskäigul Armeenias. Eile Tartu Postimehega internetis suheldes meenutasid nad, et värvi ja tarvikute eest maksis kaubamaja.

«Kaubamaja esindajad olid väga huvitatud, et teosel oleks kindel sõnum ja et ta kestaks pikalt. Nad muretsesid, et värvid saaksid ikka püsivad,» märkisid kunstnikud. «Meie «Linnamets» on pealekauba suur reklaam kaubamajale.»

Ühtlasi avaldasid Muradyan ja Bogomolova lootust, et kaubamaja ei taha sellist ainulaadset märki kaotada. Ja kui lisakorrus on valminud, on nad valmis teost tellimusena kordama uuel katusel.

Seotud lood
13.01.2015 15.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto