Sisukord
Arvamus
Tänane leht
14.01.2015
Eesti Haigusteoht sunnib doonoriverd põhjalikult uurima Paet võib naasta europarlamendist ministriks Dilbert Horoskoop Male Mälumäng Tagakülg Palju õnne Eestlased naasevad Estcoy-1 missioonile Ilmaskisofreenia: kord tuisk, kord sula Eesti lühiuudised Eesti lühiuudised Enim annetusi tehti Reformierakonnale Nooruk pussitas pisivõla pärast koolivenda Uudelepp: loobumisplaanidega salatsemine on info varjamine Majandus Majanduse lühiuudised Alkoholitootjad siunavad riiki Arengufond on kriisis Välismaa Eestlased naasevad Estcoy-1 missioonile Külma sõja ajal riigi mineerinud Šveits vabastas nüüd taas vanad sillad lõhkeainest Kamouss: nõjajahid on jälle moes! Pöördu islamisse või lõpetad põrgus Välismaa lühiuudised Zolitūde tragöödiaga seoses esitati esimesed süüdistused Arvamus Vahetund Postimehega Sigrid Kõiv: ise kasvavad Postimees 1900. aastal Olev Remsu: infantiilsus, ei muu Juhtkiri: uus kevad või suletud aknad Rait Maruste: teadmiste- või teadmatusepõhine Eesti Karel Rivis: patsientide huvid ohus Kultuur Kunstiaasta aruanne Sport Liiga parim kaitse lämmatas Rocki rünnaku Parteisid ei huvita rahva tervis ega sport Spordi lühiuudised Sergei Zenjov: sain Torpedost kõik, mida tahtsin Tarbija Haigusteoht sunnib doonoriverd põhjalikult uurima Tartu Uutesse hoidudesse lisandub iga päev mudilasi Tartu linn loobub aastalõpuballi toetamisest Tartusse lisandub kaks linnaliinibussi Lihtne töö nõuab nutikat töötajat Nils Niitra: lülitage palun see firma välja! Ilmataat nörritab uisuplatsimeistreid Kajar Lember: avalik raha ja salapärased sõnad Linlased rikkusid välinäitust vaadates seadust Ehitusega katusel hävib tavatu kunstiteos Noored astuvad esimese sammu karjääriredelil Väärikus ja vastutustunne kaaluvad hinded üles Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rait Maruste: teadmiste- või teadmatusepõhine Eesti

4 min lugemist
Rait Maruste. FOTO: Peeter Langovits / Postimees

Eesti on teaduse ja arenduse rahastamisel liidritest maha jäämas ja teel tagumisse gruppi. Nii jätkates ei saa meist teadmistepõhist ühiskonda, vaid liitume teadmatusepõhiste riikide mitmekesise perega, kirjutab riigikogu liige Rait Maruste (Reformierakond).

Tellijale Tellijale

Inimressurss on õigupoolest meie ainus ressurss, kui tahame areneda ja võistlevas maailmas hakkama saada. Seega, ainuke loogiline järeldus on - raha tuleb panna haridusesse nii palju kui vähegi võimalik. See, meil aina jõuliselt levivas sotsiaalriikluses ja toetuste lubamises/jagamises, ei ole kerge ja populaarne ettevõtmine.

Siiski, kui mingi ime väel leiaks rohkem raha, siis selle lihtne «juurdekallamine» ei ole veel kogu lahendus. Selle aasta riigieelarve on lukus. Sealt ei ole võimalik midagi juurde saada. Kui tahta finantse suurendada, siis tuleb vaadata sissepoole, kriitiliselt ja otsustavalt. Vaadata, kas kõik see tegevus, mis täna toimub haridus ja teadusasutustes, on teadusele kui sellisele vältimatult vajalik?

Nii oma isikliku kogemuse põhjalt kui ka vestlustest ülikoolide ja teadusringkondade esindajatega on saanud ilmseks, et teadusasutuste juurde on siginenud tohutu hulk mitmesuguseid tugiteenuseid ja tegevusi, neid täitvaid inimesi ja sealt lähtuvat bürokraatiat ja asendustegevust, mis teadust «ei tooda», küll aga kulutab ära suure hulga TA le määratud raha. Et saada üle «mugavustsooni ringkaitsest» võib olla kasu ka kõrvalt juhtimisspetsialistide/saneerijate kaasamisest. Ikka paremini ja tõhusamalt toimiva TA nimel, mis ju üldistes huvides.

13.01.2015 15.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto