Sisukord
Majandus
Tänane leht
14.01.2015
Eesti Haigusteoht sunnib doonoriverd põhjalikult uurima Paet võib naasta europarlamendist ministriks Dilbert Horoskoop Male Mälumäng Tagakülg Palju õnne Eestlased naasevad Estcoy-1 missioonile Ilmaskisofreenia: kord tuisk, kord sula Eesti lühiuudised Eesti lühiuudised Enim annetusi tehti Reformierakonnale Nooruk pussitas pisivõla pärast koolivenda Uudelepp: loobumisplaanidega salatsemine on info varjamine Majandus Majanduse lühiuudised Alkoholitootjad siunavad riiki Arengufond on kriisis Välismaa Eestlased naasevad Estcoy-1 missioonile Külma sõja ajal riigi mineerinud Šveits vabastas nüüd taas vanad sillad lõhkeainest Kamouss: nõjajahid on jälle moes! Pöördu islamisse või lõpetad põrgus Välismaa lühiuudised Zolitūde tragöödiaga seoses esitati esimesed süüdistused Arvamus Vahetund Postimehega Sigrid Kõiv: ise kasvavad Postimees 1900. aastal Olev Remsu: infantiilsus, ei muu Juhtkiri: uus kevad või suletud aknad Rait Maruste: teadmiste- või teadmatusepõhine Eesti Karel Rivis: patsientide huvid ohus Kultuur Kunstiaasta aruanne Sport Liiga parim kaitse lämmatas Rocki rünnaku Parteisid ei huvita rahva tervis ega sport Spordi lühiuudised Sergei Zenjov: sain Torpedost kõik, mida tahtsin Tarbija Haigusteoht sunnib doonoriverd põhjalikult uurima Tartu Uutesse hoidudesse lisandub iga päev mudilasi Tartu linn loobub aastalõpuballi toetamisest Tartusse lisandub kaks linnaliinibussi Lihtne töö nõuab nutikat töötajat Nils Niitra: lülitage palun see firma välja! Ilmataat nörritab uisuplatsimeistreid Kajar Lember: avalik raha ja salapärased sõnad Linlased rikkusid välinäitust vaadates seadust Ehitusega katusel hävib tavatu kunstiteos Noored astuvad esimese sammu karjääriredelil Väärikus ja vastutustunne kaaluvad hinded üles Meelelahutus Koomiks Sudoku

Alkoholitootjad siunavad riiki

2 min lugemist

Kange alkoholi tootja Liviko teatas eile, et koondas 18 ametikohta ja läheb üle osalisele tööajale, tuues põhjenduseks riigi ülijärsu aktsiisitõusu.

«Kui pole muid võimalusi ärakukkuvate mahtude kompenseerimiseks ning eksport järele ei tule, katsume muud moodi efektiivsust säilitada,» ütles ettevõtte juht Janek Kalvi.

Tema sõnul ei näe Liviko, et tegu oleks ühekordselt raske olukorraga – kui tänavu tõusis alkoholiaktsiis 15 protsenti, siis järgmisel aastal on tõus veel kümme protsenti. Varem tõusis aktsiis viis protsenti aastas.

Kalvi ütles, et ettevõte on seniste aktsiisitõusudega kenasti hakkama saanud. Nüüd aga on eksportimine raskem, kuna olukord on keerukas ka teistes riikides.

Liviko ekspordib kolmandiku oma toodangust. Sellest viiendik läheb Venemaale. «Kindlasti tuleb ka seal tagasilöök,» lausus Kalvi rubla hiljutisele langusele viidates.

Lisaks oli järsku langust märgata Soome ja Rootsi turistide ostudes. Oma osa oli ka sellel, et soomlased peavad nüüd tõestama, et vägijook sai soetatud isiklikuks otstarbeks.

Kuna aktsiis moodustab erinevate alkohoolsete jookide hinnast erineva osakaalu, on rahandusministeeriumi hinnangul mõju hindadele olnud erinev, ent reeglina alla kümne protsendi lõpptoote hinnast. «Selle aktsiisitõusu järel väheneb kange alkoholi müük 20 protsenti,» sõnas Kalvi.

A. Le Coqi juht Tarmo Noop pakkus, et sarnaselt soomlastega võivad alkoholi hakata sisse tooma ka eestlased. «Aktsiiside tõusu tõttu vähenevad ka soomlaste ostud meilt ja teistpidi – eestlased hakkavad järjest rohkem õlut Lätist tooma, kus aktsiisid on kaks ja pool korda madalamad kui meil,» märkis ta.

Noobi sõnul vähenes läinud aasta teises pooles õlle ja siidri müük aasta varasemaga võrreldes seitse protsenti ning langus jätkub. «Kui turg langeb võrreldes praegusega 20 protsenti, oleme sunnitud suurtootmise Eestis lõpetama ja tootmise üle viima kas Lätti või Leetu,» ütles ta.

Suvest alates on A. Le Coqi töötajate arv vähenenud 40 inimese võrra, osalise tööajaga on rakendatud 60 töötajat.

Toiduliidu juht Sirje Potisepp märkis, et mõni aasta tagasi jõudsid alkoholitootjad ja riik kokkuleppele, et aktsiis tõuseb viis protsenti aastas. See võimaldas planeerida investeeringuid ja teha pikaajalisi plaane. Läinud aasta märtsis ametisse asunud valitsus aga tõstis alkoholiaktsiisi 15 protsendi jagu.

«Seda ei tehta joomise vähendamiseks, vaid kulude katteks,» ütles Potisepp. «Kõige hullem – kust need inimesed uued töökohad võtavad?» küsis ta, viidates toiduaine- ja joogisektoris tööjõu vähesele liikuvusele.

«Alkohol ja ka tubakas peavad kallinema, sest kasvava palga tingimustes ei tohi see muutuda suhteliselt kättesaadavaks. See on olnud poliitikute selgelt välja öeldud seisukoht, millest me juhindume,» ütles rahandusministeeriumi maksu- ja tollipoliitika asekantsler Dmitri Jegorov.

2015. aasta alkoholiaktsiisi tõusuga peaks rahandusministeeriumi hinnangul laekuma riigile täiendavalt 23,5 miljonit eurot aktsiise ja 4,7 miljonit eurot käibemaksu.

Seotud lood
13.01.2015 15.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto