Sisukord
Arvamus
Postimees
15.01.2015
Eesti Palju õnne Mustamäe laboris treenitakse häid terroriste Mälumäng Male Horoskoop Dilbert Liivatamata teed põhjustasid palju traumasid Eesti lühiuudised Jõelähtmes kolm ahelavariid Algab parima ja halvima seaduse konkurss Tagakülg Arhiiv on nõus salvestised üle võtma Nestori sõnul pole loba mõtet säilitada Majandus Majanduse lühiuudised Ärimees tegutseb Lasnamäel Ikea sildi all Soomlased ostavad Eestist vähem alkoholi Välismaa Saksa võimud kimpus džihadistide ja pagulastega Europol: pühasõdalaste ridades on kuni 5000 eurooplast Välismaa lühiuudised Sloveenia poliitik kaotas kohtus Soome rahvusringhäälingule Arvamus Lugeja kiri Postimees 1933. aastal Sirje Sillamägi-Tamm: loota saab vaid ilmataadile Taavi Minnik: kas Euromaidan väldib oranži revolutsiooni vigu? Eike Ülevain: Eesti lapsed on targad Päeva karikatuur Neeme Korv: eesmärgita edasi? Juhtkiri: ajalugu ei saa kustutada Kultuur Kuidas kurat petta saab Sport Henri Anier naaseb Šotimaale Kas Clevelandil ja Jamesil jagub Blatti suhtes kannatust? Spordi lühiuudised Postimees imbus Venemaa suusakoondisse Tallinn Tallinn kulutas valimisreklaamiks avalikku raha Tarbija Biokamin — ilus, aga kas ka ohutu? Tartu Tulijaid tervitab pronksnaine kalaga Remont kujundas kipspadriku Harmoonium meenutab väikest orelit Riigikontroll uuris ka triatloniplakatit Linnapea paneb ballile põntsu Raimu Hanson: teatriballi kiituseks Veiko Järva politseiaastast Tartumaal: arvud aitavad hinnata Väikses Tartumaa vallas käärib suurem tüli Külliki Levin: minu elus käib kõik kõla järgi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1933. aastal

1 min lugemist

Petserimaal paljastati salakuulajate wõrk. Koguti andmeid kaitsewäe ja Tartu-Petseri raudtee kohta. Rida isikuid arreteeritud.

Ametiwõimudel õnnestus paljastada Petserimaal põrandaalust organisatsiooni, mis toimetas salakuulamist Nõukogude Wene kasuks. Organisatsiooni liikmete peamiseks ülesandeks oli koguda andmeid Tartu-Petseri uue raudtee ning kaitsewäe osade kohta, kuid ühtlasi hoolitseda ka kindlate peatuskohtade muretsemise eest ajuti Wenest Eestisse ilmuwatele agentidele ja kulleritele. Tabati üks GPU agent, kes parajasti tahtis salaja Eestist lahkuda ning peale selle arreteeriti Petseris ja maakonnas weel neli inimest, kes toimetasid tabatud agendi poolt antud näpunäidete põhjal salakuulamist.

Raudtee ja Pihkwa kiwitee wahelisel maa-alal tabati piirist ülemineku katsel üks agente, kes enese ilma wastuhakkamiseta laskis wangistada. Selgus, et see agent juba kolm korda salaja Eestis on wiibinud. Esialgu on agendi nime nimetamine weel warajane. Ta on rahwuselt eestlane, kuid elanud Wenes juba maailmasõja päewist alates. Oma wanaduseks ütleb ta olewat 34 aastat.

Tema eriliseks ülesandeks oli luua Petserimaale kindel wõrk salakuulamise alal tegutsewatest isikutest, kes ühtlasi oleksid wõimaldanud hädaohutute peatuskohtade andmise Wene agentidele ja kulleritele. Üle piiri liikus agent ainult öösiti, kui pimeduse kate seda eriti soodustas. Teatawasti on walwe piiril wõrdlemisi nõrk, seda just selletõtu, et ühel walwuril liiga pikad maa-alad on walwata. 15.01.1933

Seotud lood
14.01.2015 16.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto