P, 25.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Taavi Minnik: kas Euromaidan väldib oranži revolutsiooni vigu?

Taavi Minnik
, Tallinna ülikooli ajaloo instituudi doktorant
Taavi Minnik: kas Euromaidan väldib oranži revolutsiooni vigu?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Taavi Minnik, ajaloolane.
Taavi Minnik, ajaloolane. Foto: Pm

Ukraina paranemislootused sõltuvad sellest, kas oligarhid on nõus oma senisest haardest loobuma ning kas uus valitsus ja president viivad läbi tegelikud, mitte vaid läänele silmapetteks mõeldud reformid, kirjutab ajaloolane Taavi Minnik. Praeguses olukorras vajab Ukraina Euroopa Liiduga liitumise perspektiive nagu õhku.

Esimese revolutsiooni, nagu ka 2013–2014 revolutsiooni ajal olid keskseteks nõudmisteks Ukraina majanduse ja poliitilise elu vabastamine oligarhide haardest ning võitlus korruptsiooniga (põhimõtteliselt on 1990. aastate algusest 85 protsenti riigi SKTst koondunud sadakonna inimese kätte). Esimene Ukraina revolutsioon ei toonud kaasa olulist pööret riigi elukorralduses. Põhimõtteliselt tulid Janukovõtši selja taha koondunud miljardäride asemel viieks aastaks võimule Juštšenko taha kogunenud miljonärid.

2010. aastal presidendiks valitud Janukovõtši põgenemine Ukraina teise revolutsiooni tulemusel 2014. aasta veebruaris pole kaasa toonud ei «oligarhokapitalismi» kadumist (ning turumajanduse suunas liikumist) ega ka olulisi edusamme võitluses lokkava korruptsiooniga. Transparency Internationali 2014. aasta lõpul avaldatud korruptsiooni tajumise indeksi järgi oli Ukraina 175 riigi hulgas 142. kohal – kuus kohta tagapool Putini Venemaast, jagades positsiooni Ugandaga.

Tagasi üles