T, 28.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Postimees 1898. aastal

Postimees
Postimees 1898. aastal
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Belgia saadikutekogus oli teisipäew rahutu päew. Sotsialistlane Demblon, kes koosolekult wälja oli heidetud, ilmus seltsimeestega saadikutekogu ettekotta. Sääl seisis salk soldatid wahi pääl. Kommandeerija ohwitser astus sotsialistlastele wastu ja ütles, et tema presidendi käsul Dembloni saali ei wõiwat lasta. Demblon jäi rahule ja hüüdis: «Elagu sõjawägi, elagu wabariik!» Teised sotsialistlased protesteerisiwad aga ja kokku kogunud rahwahulk tungis edasi. Rusumisel tõusis tüli, sotsialistlased ja sotsialistide wastased hakkasiwad üksteist peksma, kuni wiimaks politsei tuli ja sõjariistade abil rahu jalule seadis.

Oli koosolek alanud, siis sai sotsialistlane Defuiseaur sõna ja ütles, sõjawägi olla saadikutele liiga teinud, tema nõudwat asja järeleuurimist, et teada saada, kelle käest soldatid käsku olla saanud. Selle pääle tõusis suur kära.

Naesterahwa eluiga. Berlini statistika näitab, et naesterahwas Europas palju wanemaks saab kui meesterahwas. Näituseks saawad tuhande meesterahwa hulgast umbes 443 wiiskümmend aastat wanaks, kuna aga pool osa naesterahwaid tuhande hulgast 50 aastani elawad. Pääle selle elawad tuhande naesterahwa seast 426 kuuekümne aastaseks, 296 - seitsmekümne, 227 - kaheksakümne ja 7 - 90 aastaseks, kuna aga meesterahwaid tuhande hulgast 63 kaheksakümne aastani elab. 17.01.1898

Märksõnad
Tagasi üles