Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Juhtkiri: dokumentidega võõras linnas

Loodetavasti kohaneb endine Guantánamo vang, jeemenlane Ahmed Abdel Qader (31) Eestis nii hästi, kui see võimalik on. Iga inimese jaoks oleks katsumus alustada oma elu uuesti pärast 12 aastast vangisistumist, olles kogu selle aja ebaselge staatuse ja tulevikuväljavaadetega. Seda enam, kui uus elu algab täiesti teistsuguses keskkonnas, võõral maal, harjumatus kliimas. Paigas, kus inimesed ümberringi kõnelevad tundmatut keelt ja rahvuskaaslasi sama hästi kui ei leidu. Eestlane võib ju hetkeks kujutleda olukorda, et ta peaks hommepäev alustama uut elu Jeemenis – kõik on totaalselt teistmoodi, asi pole lihtsalt selles, et seal pole saada harjumuspärast rukkileiba või kohukesi.

Tellijale Tellijale

«No mida sa teed, kui oled kõigile võõras / ja koduni miljoneid miile on tee,» laulis kunagi Ruja. See, et inimesi üldse niimoodi teisele poole maailma kolitakse, on muidugi iseendast paras 21. sajandi kurioosum. Oleks palju arusaadavam, kui vabastatud vang võiks minna tagasi oma koduriiki või võtaks teda vastu Ameerika Ühendriigid, kes teda kinni on hoidnud. Paraku ei ole need võimalused Eesti otsustada. Kahtluseta on aga Eestisse saabunud mehele parem kolida siia, olgugi tundmatusse, kui istuda kurikuulsas Guantánamos ilma selge vabanemisperspektiivita.

16.01.2015 19.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto