Sisukord
Tänane leht
Postimees
17.01.2015
Eesti Optimistlik algus ilma helge lõputa Palju õnne Dokumendihundi surve Trofee iga liikme kohta Uue võimaluse maa Tagakülg Valmisolek on kõik Parem kehv seadus kui seadusetus Kenderi kirjatükk uurimise all 1701esikas Eesti lühiuudised Haigekassa pani paika tänavuse aasta eelarve Moslemid on nõus Eestisse saabunud jeemenlast aitama Dilbert Teele tekkinud kuristikku sõitnud juht pääses ehmatusega Mälumäng Eesti hakkab piirama valgusreostust Majandus Majanduse lühiuudised Vautšeripoes lähevad enim kaubaks ilutooted Välismaa Relvad võidi soetada pangalaenuga Välismaa lühiuudised Euroopa Komisjon tunnistas Junckeri 2003. aasta maksuleppe kahtlaseks Vabariiklased seisavad Guantánamo vangide vabastamise vastu Euroopa riigid kardavad halvimat Arvamus Tõnis Oja: nafta hinna vabalanguse anatoomia Charlie-Ulf Regi: minu päevik 2015 Kõva sõna Peeter Espak: kas religioon põhjustab vägivalda? Postimees 1898. aastal Juhtkiri: dokumentidega võõras linnas Nils Niitra: pidetus viib äärmusesse Martin Kala: kas SINA julgeks? Päeva karikatuur Kultuur Nädala plaat. Album, mida peaaegu ei olnud Tšuktši punk-muinasjutu saladus Luulehetk - hetk luules Postimehe žürii hindab «Teekonda «Ussinuumajani»» Igati meeldivatest ja tarkadest inimestest said reeturid Sport Spordi lühiuudised Otepää MK-sprint: klassikaline uisuloterii Millal näeb Otepääl talvist Tour de France'i? Liivaku esimene samm unistuse täitmise poole Keelud ei takista Venemaa patuseid võistlemast Kas USAst on sirgunud Klitško-vääriline poksistaar? Tarbija Iga pere vajab kasvuaega AK Loetagu piibel läbi igal aastal ja eri tõlkes See tekst pakub uusi võimalusi Tšuktši punk-muinasjutu saladus Nädala plaat. Album, mida peaaegu ei olnud Peeter Espak: kas religioon põhjustab vägivalda? Postimehe žürii hindab «Teekonda «Ussinuumajani»» Tagasivaade Luulehetk - hetk luules Tuleb kõva purakas! Hoidke Moonikat! Kodukulud kontrolli all Saaremaa otsib sümbolit Tervitused uuelt põhjamaalt Raamatute raamatu taasjõudmine eesti keelde Martin Kala: kas SINA julgeks? Tõnis Oja: nafta hinna vabalanguse anatoomia Aja auk. Jaak Joala — kahe maailma vahel Arter «Rakett 69» stardib taas Horoskoop Seltskond: «R2 Aastahiti» gala Viru Trio esitles plaati Avalöök Briti toidu ja joogi kuule Arter soovitab Söögikoha arvustus: Pegasuse puudutus Põhjamaine romantika Magusa ameti võlu ja vaev Margit Härma: tähelepanust oleneb palju Onu Bella ja Peeter Volkonski, kas panete jälle hullu? Moeinimesed paljastavad oma parima ostu allahindluselt Mis toimub Juustukuningate köögis? Merle Palmiste: meil on Cändy Käbiga sarnane huumorimeel Värvilisem elu «Rakett 69» stardib taas Risoto Milano moodi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tšuktši punk-muinasjutu saladus

4 min lugemist
«Ussinuumaja». FOTO: Kaader filmist

Mäletate veel seda pöörast tšuktši jutukest raamatust «Unesnõiduja»? Mees nuumab hiiglaslikke vaklu, et oma aher naine neile sööta. Naisele tuleb appi ämblik.

Paar aastat tagasi tegi Priit Tender sellest animafilmi «Ussinuumaja». Kuna teema rahu ei andnud, võtsid nad koos Liivo Niglasega ette teekonna Tšukotkale, et tavatu muinasjutu saladus lahendada.

Tellijale Tellijale

Tulemus – dokumentaalfilm «Teekond «Ussinuumajani»» – on eilsest Tallinna kinode Artis ja Sõprus ekraanil. Koos animafilmiga mõistagi. Soovitame kõigile naistele, aga ka tšuktši anekdootide fännidele, rännumeestele ning psühhoanalüüsist ja etnoloogiast huvitujatele.

 

Priit, kaks ja pool aastat tagasi, kui tuli välja teie animafilm, võttis Postimehe žürii selle siinsamas kokku umbes nii: lummav visuaal ja arusaamatu mõte, aga jääb painama. Kuidas te ise sellise «diagnoosiga» rahule jäite?

 

See ühtis ka minu enda diagnoosiga. Jäi mindki painama. Ent erinevalt Postimehest otsustasin ma paine leevendamiseks ka midagi ette võtta. Kohtusin antropoloog-dokumentalist Liivo Niglasega (ka teda jäi lugu painama) ja kirjutasime kokku dokumentaalfilmi stsenaariumi. Ma olin tõsiselt üllatunud, kui Eesti Filmi Instituut sellele väga jaburale projektile raha eraldas, ja siis ei jäänudki muud üle kui kott pakkida ja Tšukotkale sõita. Eks kogu see teekond oli nagu hüpe tundmatusse.

16.01.2015 19.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto