Sisukord
Uudised
Tänane leht
19.01.2015
Eesti Male Mälumäng Tagakülg Dilbert Avarii järel passi loovutanud eestlane ei pääse Taist koju 1901esikas Eestit ootab ees tõsine perearstide kriis Koolinoored panid oma võimed proovile robootikavõistlusel Terviseamet: noored arstid ei taha töötada üksi Perearsti kadumine teeb inimesed murelikuks Statoil läks Tallinna alkoholimüügi piirangu pärast kohtusse Eesti lühiuudised Stubb: Eestis õppusel osalemise suhtes erimeelsusi pole Palju õnne Eestis tagaotsitav Haidari võib saada Afganistani ministriks Horoskoop Küberuurijad paljastasid aastate varjatuima kuriteo Majandus Vene raha otsib Eestist kasvuvõimalust Eluasemelaenu marginaal langeb tasapisi Välismaa Paavst Franciscus pidas kõigi aegade suurima missa Ida-Ukraina konflikt lahvatas uue hooga Euroopa riigid üritavad terrorirünnakuid ära hoida Arvamus Kuidas teha head riiki: meetodist tõeni (ja mitte huvideni) Jürgen Ligi: mida lubada eestivenelastele? Presidendi Kärajad 2015: Millist Eestit jõuame pidada? Mart Helme: austus Eesti vastu algab meist endist Juhtkiri: «Pealinna poliitikate» erakondlikud juured Rein Veidemann: kaose ja surma jalus Nikolai Karajev: kas on kerge olla Charlie Hebdo? Postimees 1894. aastal Sport Spordi lühiuudised Mart Meeru tegi Eesti motospordiajalugu Kelly Sildaru näitas imelisi õhulende Me tusameele talv jätkus Otepääl Pallikaotused tõid Kalevile kaotuse Fänne hullutanud Sildaru nautis koos sõpradega sõitmist Ameerika jalgpallist unistanud poksistaari pidu Ali sünnipäeval Tarbija Mida teha kauba külge jäänud turvaelemendiga? Autokoolis maksab iga liigutus Reisifirma reisikinnitused võivad olla võltsitud Tartu Pärnu lapsed söövad putru tasuta Vana kaubamaja krundil algasid mahukad betoneerimistööd Urmas Klaas: aastavahetusballi pole plaanis kaotada Jaht käis mõisa keelust hoolimata Lähte kool otsustas algklasside maja sulgeda Tartu maraton tähistas juubelit Hommikupudru pakkumine oleneb kooli soovist Vangivalvuri töö nõuab jõudu ja külma närvi Jüri Kõre: linna eelarve kui perekonna eelarve? Silvia Russak 85 Tartlase rummikokteil pürib maailmakuulsaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Silvia Russak 85

2 min lugemist
Silvia Russak. FOTO: TPM

Silvia Russak lõpetas Tartu riikliku ülikooli arstiteaduskonna 1952. aastal stomatoloogina. Tartu ülikoolis on ta töötanud 1958. aastast, alustades assistendina ja jätkates dotsendina. 1975–1985 oli dotsent Silvia Russak arstiteaduskonna stomatoloogiaosakonna juhataja.

Silvia Russak on olnud lastestomatoloogia õpetajaks üliõpilastele ja hambaarstidele tänini. Aktiivse klinitsistina on ta siiani kolleegide ja patsientide hulgas kõrgelt hinnatud konsultant laste hammaste kõvakudede ja limaskestahaiguste alal. Oma teadmisi ja kliinilise töö kogemusi jagab Silvia Russak kolleegidele TÜ arstide täienduskeskuse korraldatavatel kursustel ja kliinilisel vastuvõtul TÜ kliinikumi stomatoloogiakliinikus ja hambakliinikus Maxilla.

Emeriitdotsent Silvia Russaku tegevus klinitsisti ja meditsiini arendajana on pälvinud tunnustust nii kodu- kui ka välismaal. Tartu ülikooli kliinikum määras ta 2014. aasta preemia laureaadiks arstiteaduse arendamise eest.

Teadustöö raames on ta uurinud sülje biokeemilisi omadusi seoses kaariese ja endokriinsüsteemi muutustega, hambahaiguste levimust, hammaste struktuuri häirete tekkepõhjusi ja hambahaiguste ennetuse võimalusi. Ta on esinenud ettekannetega konverentsidel USAs, Hiinas, Rootsis, Soomes, Hispaanias ja Hongkongis.

Silvia Russak on olnud Eesti stomatoloogia seltsi liige 1955. aastast ja president 1978–1997 ning jäänud juhatuse ja volikogu liikmena aktiivseks kaasamõtlejaks ka peale valimisperioodi lõppu. Tema initsiatiivil võeti Eesti stomatoloogia selts 1995. aastal ülemaailmse hambaarstide föderatsiooni liikmeks. Ta on olnud erinevatel perioodidel sotsiaal(tervishoiu)ministeeriumi eriala nõunik (1993–2001) ja Eesti haigekassa konsultant.

Erialaseltsi aktiivse liikmena on ta juhtinud mitmeid suutervishoiuprojekte, sh hambahaigusi ennetavat programmi Eesti vabariigi lastele aastateks 1996–2005, mis hõlmas kuni kaheksateistaastaseid lapsi ja noorukeid. Ta taotles ka Tartu linnavalitsuselt 5–7aastaste lasteaialaste hambahaiguste ennetusprogrammi rahastamist.

Nende projektide raames korraldas ta tervist edendavate ürituste, loengute ja teabepäevade läbiviimist kõigis maakondades. Lisaks koostati hambahaiguste ennetuse teemalisi brošüüre ja voldikuid, samuti slaidikomplekt, lauamäng ja videofilm – kõik ikka selleks, et suutervishoiu sõnumid tõhusamalt lasteni jõuaksid.

Silvia Russak on Eesti hambaarstide liidu auliige ja siiani ka volikogu liige, samuti rahvusvahelise lastehambaravi assotsiatsiooni (IAPD) ja Eesti arstide liidu liige.

Silvia Russaku ühiskondlik aktiivsus ei ole piirdunud ainult hambaravi valdkonnaga. Ta on olnud paljude aastate jooksul Tartu linna volikogu ja selle juures töötava kultuuri- ja hariduskomisjoni liige, Eesti akadeemiliste naiste ühingu president ning Dotsentide ja Teadurite Klubi aktiivne liige, koordineerides emeriitdotsendi staatuse taotlemist riigikogus. Koos tütarde Anu ja Kadriga asutati 1996. aastal Ago Russaku sihtkapital stipendiumi andmiseks andekatele Elleri muusikakooli klaveriklassi õpilastele.

Seotud lood
    17.01.2015 20.01.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto