Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
21.01.2015
Eesti Dilbert Horoskoop Eesti lühiuudised Riigikogu nimetas Ülle Madise uueks õiguskantsleriks Huvitavamaid ideid erakondade maaeluprogrammidest Üks lisaküsimus seoses erakondade valimisprogrammiga Tagakülg Ukrainlastele kingitud klaveril anti avakontsert Valimiskomisjon loosis välja nimekirjade järjestuse Eesti lühiuudised Male Majanduse lühiuudised Pandimajade liit ei pea sularahatehingute kaotamist mõistlikuks Mälumäng Kuuest erakonnast viis flirdivad haldusreformiga Palju õnne Mida teha maal? Majandus Majanduse lühiuudised Sutter: Eesti Energia sihib töötavat rafineerimistehast Euroopas Välismaa Moslemid protestivad prohveti kaitseks Välismaa lühiuudised Kas jõhkruse aasta äratas mugavusunest? USAs algab kohus kinotulistaja üle Arvamus Juhtkiri: uus õiguskantsler — toon mahe, mõte vahe Silja Ratt: tähelepanu asjade asemel inimestele Postimees 1935: Helsingi ülikool suletakse? Suured üliõpilaste meeleavaldused ja rahutused. Mart Raudsaar: õigused väärtuste kaalukausil Kui salajane peaks olema riigikogu komisjonide töö? Mis saab istungite salvestistest? Hendrik Alla: kosmopoliidi kodustamine Päeva karikatuur Kultuur Spordi moraalitu enesepuhastus ehk isamaa nimel surmani Kultuuri lühiuudised Sport Spordi lühiuudised Uhke viskepidu tõi Rockile vägeva võidu Talent aitab MMile, edasi peab olema õnne ja raha Kalju loodab Hiiul ajalugu teha Tallinn Sauel varastati 30 000 euro eest võrkaeda Tartu Võrkpallurid jätkavad uue hooga Hiljuti pinnatud tee lõhub autosid Raskustesse sattunud tudeng saab taotleda eritoetust Tammeka mängijad võistlevad Venemaal Sulgpallurid selgitasid välja parimad Ülikooli maaliõppe tulevikul lasub küsimärk Puhjas lund lükkav voliniku firma võtab kopsakat ootetasu Igavus ja mõistmatus ajavad välismaale Enriko Talvistu: «Moskva metroo» asemele ruum avalikeks aruteludeks Toomas Jürgenstein: mõned mõtted söömisest koolis Elleri muusikakool soovib hoovi siduda linnaruumiga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hendrik Alla: kosmopoliidi kodustamine

2 min lugemist
Hendrik Alla. FOTO: Liis Treimann

«Mugulad, jätke loom rahule!» karjuti vanas heas nõukogude multifilmis, kui kahtlased tulnukad üritasid kurba hunti koos kiviga minema lennutada.

Kõik see eestivene kirjanikule Andrei Ivanovile jõuga kodakondsuse andmine jätab õhku sellise vine, nagu oleks keegi viisakas lõunalauas puuksu hakkama pannud. Ivanov on vaieldamatult üks paremaid kirjanikke, kes praegu Eestis oma teoseid kirjutab. Kirjutab, jah, vene keeles, õnneks ilmuvad need Veronika Einbergi väga heas tõlkes ka eesti keeles. Auhindu jagab Ivanovile nii Vene Booker kui ka Eesti kultuurkapital.

Eelmise aasta lõpus tegi Tallinna Ülikooli rektor Tiit Land ettepaneku anda Ivanovile eriliste teenete eest Eesti kodakondsus, mida kirjanikul ei ole. Kultuuriminister päris siseministeeriumist järele ja sealt saadud juhendile tuginedes vastas, et sel aastal mingeid erakordseid kodakondsuse andmisi ei ole ega tule.

Ivanov ise leidis, et ei vajagi kodakondsust. Õhtulehele antud intervjuus ütles kirjanik otsesõnu, et ei soovi ei Eesti ega Venemaa kodakondsust, sest saab halli passiga hakkama ja see vastab tema maailmavaatele. Pärast tema kodakondsuse ümber puhkenud arutelu on Andrei Ivanov eelistanud jääda tagasihoidlikuks ning andnud mõista, et kui talle Eesti kodakondsust pakutakse, siis ta sellest ei keeldu. Võikski punkti panna.

Aga ei, eelmise nädala esmaspäeval oli sotsiaaldemokraadist haridusministril Jevgeni Ossinovskil vaja jälle kodakondsussaag käima tõmmata. Anname ikka Ivanovile kodakondsuse! Kui vaja, anname jõuga ja just enne valimisi. Ülimalt väheusutav, et tagasihoidlik Ivanov oleks võtnud telefonitoru ja helistanud: «Dorogoi Jevgeni Olegovitš…» Tundub nagu vägisi ristivee kaela valamine, küsimata, kas ristitav katekismust üldse tunnustab. Peaasi, et hing meile jääks.

Seejärel haaras lusika Eesti Kirjanike Liit eesotsas Karl Martin Sinijärvega. Sinijärv kuulub sotside ridadesse ning paikneb nende valimisnimekirjas 45. kohal. Liit saatis haridusministeeriumile, riigikantseleile ja Tallinna Ülikoolile kirja, milles toetati Ivanovile kodakondsuse andmist. Liidu juhatusest oli ülimalt naiivne arvata, et nende avaldus jääb selles poliitilises sõjas apoliitiliseks. Sest Ivanovile kodakondsuse andmine ei sõltu enam ammu Ivanovi tublidusest/headusest, vaid reformikate ja sotside vägikaikaveost.

Sotsidel on üldse kirjanikega veidrad suhtes. Alles üritasid nad Tammsaaret haua tagant sotsiks keerata. Tuletab meelde mormoone, kes käivad kirikuraamatuid ümber kirjutamas, et inimesi postuumselt oma konfessiooni värvata.

Õnneks ei jää Ivanovi raamatud sellest viletsamaks ja leiavad kogu selle jama peale loodetavasti uusi ostjaid. Isegi kui talle vägisi kodakondsus kaela valatakse, jääb ta endiselt edasi selleks, kes ta on. Võrratu kirjanik, tagasihoidlik inimene, hingelt kosmopoliit.

Seotud lood
20.01.2015 22.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto