Sisukord
Arvamus
Postimees
17.02.2020
Maardu tõusis Eesti taksopealinnaks (12) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (1) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust Eripärased hotellid raputavad Tallinna Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Loginov jäi norralaste hammaste vahele Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1933. aastal

1 min lugemist

«Postimehe» poolt korraldatud hääletuse: kas «riigiwanem» või «president» tulemused selgusid laupäewa lõunaks. Hääli oli ära antud 16 066. Häälte lugemisel selgus, et «presidendi» nimetuse poolt oli antud hääli 8867, «riigiwanema»  nimetuse poolt 7134. Hääletuse lõpptulemuseks oli seega otsus: kodanikkude laiemates hulkades eelistatakse põhiseaduse muutmisel rahwahääletuse teel loodawa riigijuhi nimetusena «presidenti». Kuid häälte wahekord näitab, et see seisukoht ei ole wäga suures ülekaalus.

Juba wara hommikul enne kella kaheksat ootab «Postimehe» raamatukaupluse ukse taga habemik talumees. Niipea kui uks awatakse, on ta esimesena andmas oma häält. Aga pärib targu, kumb oleks see õigem: kas «president» wõi «riigiwanem». «Ei wõi hääletuskasti juures teha kihutustööd kummagi kasuks,» seletab kaupluse ärijuht. – «No siis ma panen ikka presidendi poolt!» pistab wana peremees oma sedeli kasti.

Mõni minut peale kella kaheksat on kaupluses juba niisugune tung, et kutsu wõi politsei korda pidama. Rahwast tuleb murdu, igaühel oma hääletussedel näpu wahel. «Andke weel lehte, mul pole sedelit,» trügitakse peale ukse juurest. «Andke weel lehte,» hädaldab suurrätis naisuke, «mul hääl andmata» .

Häälte lugemine algas kohe pärast hääletuse lõppu. Hääletussedeleid on määratu hulk ja korraldajail tuleb ametisse rakendada suurel arwul ustawaid isikuid, et hääli kaheks sorteerida. Hääletajate erisoowe oli hääletussedelitele kirjutatud õige suurel arwul. Oli tõsiseid, oli ka naljanumbreid, osalt wäga terawmeelseid. 22.01.1933

Seotud lood
15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto