Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.01.2015
Eesti Toortoit – kas seda kassid ostaksid? Glamuurne kelm esines Eesti kodanikuna Kohus tühistas umbusaldusavalduse Viimsi juhtidele Haruldane nimi on saladus Riigikogu salvestised jäävad esialgu poolsuletuks Eesti lühiuudised Eestisse jõudis mobiilne seapõleti Idufirma juht: nad ei ole siin targemad kui meie Rootsi asüülitaotlejad kipuvad Eestisse ostlema Venemaa tahab panna allveelaevale mälestustahvli Pärnus peeti riigigümnaasiumi sarikapidu Politsei uurib petukahtlusega reisifirmat Reisiks OÜ Hiidlase elu päästis erakordne öine laevareis Palju õnne Eesti lühiuudised Horoskoop Kunstnik: Londonis on lihtne massi kaduda Majandus Majanduse lühiuudised Riik küsib õlikütte kasutajatelt lisaraha Euroopa Keskpank vajutab trükipressile Hardo Pajula raamat lahkab krediidikriisi ajalooliselt Ardo Hansson täna EKP nõukogus ei hääleta Välismaa Rootsi on Venemaa suhtes väga ettevaatlik Analüütikute sõnul tähendaks taandumine Putinile kaotust Välismaa lühiuudised Arvamus Mart Einasto, Peeter Lusmägi: tervema eluni Aarne Seppel: kas parteitiiger hüppab? Juhtkiri: sugulased omavahel Lugeja kiri Korrastatud «protokoll» Jarmo Mäkelä: miks Soome ja Eesti teineteist ei mõista? Postimees 1933. aastal Päeva karikatuur Peep Pahv: suusatamise päästmine Kultuur Vene «Leviaatan» versus Eesti «Mandariinid» Kurbmäng kolme kuulsuse, püstoli ja Mustafaga «Leviaatani» vastuvõtt Venemaal ulatub seinast seina Sport Spordi lühiuudised Tänak alustab koos maailma vägevaimate rallimeestega suurt hooaega Henri Anier: eesmärk on jõuda Inglismaa või Saksamaa kõrgliigasse Taaramäe Astanas: stressivaba võitlus koha eest marjamaal Tallinn Tallinna lühiuudised Tarbija Toortoit – kas seda kassid ostaksid? Enne lemmiklooma võtmist tuleb kümme korda mõelda Hiidlase elu päästis erakordne öine laevareis Tartu Firmad osalevad mainekatel messidel TPM graafik: kes kandideerivad riigikogu valimistel Tartus ja kuidas läks eelmisel korral Suusabuss viib tasuta Otepääle Piltuudis: kehvad lumeolud suusatajaid ei takistanud E-kunstisalong lahkub raeplatsilt Sepa staadioni saatus selgub täna Lenin jättis naised enamasti võrgutamata Maarja külla jõudis vajalik jõulukink Konguta kool paneb end proovile tehnoloogiavõistlusel MyFitness kasvas Tartu kesklinnas ligi poole suuremaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1933. aastal

1 min lugemist

«Postimehe» poolt korraldatud hääletuse: kas «riigiwanem» või «president» tulemused selgusid laupäewa lõunaks. Hääli oli ära antud 16 066. Häälte lugemisel selgus, et «presidendi» nimetuse poolt oli antud hääli 8867, «riigiwanema»  nimetuse poolt 7134. Hääletuse lõpptulemuseks oli seega otsus: kodanikkude laiemates hulkades eelistatakse põhiseaduse muutmisel rahwahääletuse teel loodawa riigijuhi nimetusena «presidenti». Kuid häälte wahekord näitab, et see seisukoht ei ole wäga suures ülekaalus.

Juba wara hommikul enne kella kaheksat ootab «Postimehe» raamatukaupluse ukse taga habemik talumees. Niipea kui uks awatakse, on ta esimesena andmas oma häält. Aga pärib targu, kumb oleks see õigem: kas «president» wõi «riigiwanem». «Ei wõi hääletuskasti juures teha kihutustööd kummagi kasuks,» seletab kaupluse ärijuht. – «No siis ma panen ikka presidendi poolt!» pistab wana peremees oma sedeli kasti.

Mõni minut peale kella kaheksat on kaupluses juba niisugune tung, et kutsu wõi politsei korda pidama. Rahwast tuleb murdu, igaühel oma hääletussedel näpu wahel. «Andke weel lehte, mul pole sedelit,» trügitakse peale ukse juurest. «Andke weel lehte,» hädaldab suurrätis naisuke, «mul hääl andmata» .

Häälte lugemine algas kohe pärast hääletuse lõppu. Hääletussedeleid on määratu hulk ja korraldajail tuleb ametisse rakendada suurel arwul ustawaid isikuid, et hääli kaheks sorteerida. Hääletajate erisoowe oli hääletussedelitele kirjutatud õige suurel arwul. Oli tõsiseid, oli ka naljanumbreid, osalt wäga terawmeelseid. 22.01.1933

Seotud lood
21.01.2015 23.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto