Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.01.2015
Eesti Toortoit – kas seda kassid ostaksid? Glamuurne kelm esines Eesti kodanikuna Kohus tühistas umbusaldusavalduse Viimsi juhtidele Haruldane nimi on saladus Riigikogu salvestised jäävad esialgu poolsuletuks Eesti lühiuudised Eestisse jõudis mobiilne seapõleti Idufirma juht: nad ei ole siin targemad kui meie Rootsi asüülitaotlejad kipuvad Eestisse ostlema Venemaa tahab panna allveelaevale mälestustahvli Pärnus peeti riigigümnaasiumi sarikapidu Politsei uurib petukahtlusega reisifirmat Reisiks OÜ Hiidlase elu päästis erakordne öine laevareis Palju õnne Eesti lühiuudised Horoskoop Kunstnik: Londonis on lihtne massi kaduda Majandus Majanduse lühiuudised Riik küsib õlikütte kasutajatelt lisaraha Euroopa Keskpank vajutab trükipressile Hardo Pajula raamat lahkab krediidikriisi ajalooliselt Ardo Hansson täna EKP nõukogus ei hääleta Välismaa Rootsi on Venemaa suhtes väga ettevaatlik Analüütikute sõnul tähendaks taandumine Putinile kaotust Välismaa lühiuudised Arvamus Mart Einasto, Peeter Lusmägi: tervema eluni Aarne Seppel: kas parteitiiger hüppab? Juhtkiri: sugulased omavahel Lugeja kiri Korrastatud «protokoll» Jarmo Mäkelä: miks Soome ja Eesti teineteist ei mõista? Postimees 1933. aastal Päeva karikatuur Peep Pahv: suusatamise päästmine Kultuur Vene «Leviaatan» versus Eesti «Mandariinid» Kurbmäng kolme kuulsuse, püstoli ja Mustafaga «Leviaatani» vastuvõtt Venemaal ulatub seinast seina Sport Spordi lühiuudised Tänak alustab koos maailma vägevaimate rallimeestega suurt hooaega Henri Anier: eesmärk on jõuda Inglismaa või Saksamaa kõrgliigasse Taaramäe Astanas: stressivaba võitlus koha eest marjamaal Tallinn Tallinna lühiuudised Tarbija Toortoit – kas seda kassid ostaksid? Enne lemmiklooma võtmist tuleb kümme korda mõelda Hiidlase elu päästis erakordne öine laevareis Tartu Firmad osalevad mainekatel messidel TPM graafik: kes kandideerivad riigikogu valimistel Tartus ja kuidas läks eelmisel korral Suusabuss viib tasuta Otepääle Piltuudis: kehvad lumeolud suusatajaid ei takistanud E-kunstisalong lahkub raeplatsilt Sepa staadioni saatus selgub täna Lenin jättis naised enamasti võrgutamata Maarja külla jõudis vajalik jõulukink Konguta kool paneb end proovile tehnoloogiavõistlusel MyFitness kasvas Tartu kesklinnas ligi poole suuremaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Einasto, Peeter Lusmägi: tervema eluni

3 min lugemist
Mart Einasto FOTO: Postimees.ee

Kaks kuud tagasi  toimunud VIII Eesti Spordi Kongressil arutati pikaajalise spordi arengukava – kuni aastani 2030 - üle. Arengukava lähtekohaks on soov, et selleks ajaks valdav osa elanikest liigub ja spordib. Liikumine on spordist laiem ja olulisem mõiste. See tähendab vabas vormis ja piisava regulaarsusega tervislikku kehalist aktiivsust. Olgu siis hobi ja vaba aja sisustamisena või ka tööle minekuks-tulekuks. Sportimise puhul lisandub võistluslikkus ehk võimalus selgitada, kes on parem. Valdav osa elanikkonnast on vähemalt kaks kolmandikku. Sellest, kuidas selle eesmärgini jõuda, järgnev jutt tulebki.

Tellijale Tellijale

Alustuseks olukorrast: uuringute alusel (EOK ja EMOR 2013,2014) teame, et regulaarselt harrastab liikumist eestimaalastest praegu 42% elanikkonnast. Eestlased pisut rohkem kui muukeelsed. Kõrgema haridustaseme ja tasuvama tööga inimesed teistest enam. Kui õpingute ajal liigub regulaarselt üle poole noortest, siis õpingute lõppedes lõpetavad liikumisharrastuse pooled noortest. Iga järgnev lisanduv eluaasta tähistab veel mõnedele loobumist, pensionile jäädes langeb aktiivsus veelgi, muutudes vaid vähese osa eakate piisava regulaarsusega harrastuseks. Aktiivsuse languse põhjustena nimetavad inimesed pigem ettekäändeid – tõrkuv tervis, aja- ja rahanappus, teadmistepuudus. On ka ausat ülestunnistust, et lihtsalt ei viitsi.

Näeme selle olukorra muutmiseks nelja peamist tegevussuunda. Alustame tähtsaimast – noortest. Kõige olulisemad on noores eas omandatud hoiakud, teadmised ja oskused. Ega ilmaasjata öelda, et mida Juku ei õpi seda Juhan ei tea. Ilmselt on võimalik palju vaielda selle üle, millised peaksid olema kodu ja kooli rollid liikumissõbraliku ellusuhtumise kujundamisel, tähtsad on mõlemad. Siiski on enamus kaasamõtlejaid nõus sellega, et just kool võiks olla see koht, kus elukestvaks liikumiseks vajalikud teadmised ja oskused omandatakse. Loodetavasti kujundatakse seal ka positiivne suhtumine liikumisse.

21.01.2015 23.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto