Sisukord
Arvamus
Postimees
19.02.2020
Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud (11) Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada (1) Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust (1) Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad (2) Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon (4) Marek Sammul: suletus toodab konnatiike (1) Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus (1) Imbi Paju: mõtisklus Eesti riigist ja rahvastest Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Anett Kontaveit: sisehallist välja minek tahab harjumist, aga sain hästi hakkama Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus (1) Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Mart Einasto, Peeter Lusmägi: tervema eluni

3 min lugemist
Mart Einasto FOTO: Postimees.ee

Kaks kuud tagasi  toimunud VIII Eesti Spordi Kongressil arutati pikaajalise spordi arengukava – kuni aastani 2030 - üle. Arengukava lähtekohaks on soov, et selleks ajaks valdav osa elanikest liigub ja spordib. Liikumine on spordist laiem ja olulisem mõiste. See tähendab vabas vormis ja piisava regulaarsusega tervislikku kehalist aktiivsust. Olgu siis hobi ja vaba aja sisustamisena või ka tööle minekuks-tulekuks. Sportimise puhul lisandub võistluslikkus ehk võimalus selgitada, kes on parem. Valdav osa elanikkonnast on vähemalt kaks kolmandikku. Sellest, kuidas selle eesmärgini jõuda, järgnev jutt tulebki.

Tellijale

Alustuseks olukorrast: uuringute alusel (EOK ja EMOR 2013,2014) teame, et regulaarselt harrastab liikumist eestimaalastest praegu 42% elanikkonnast. Eestlased pisut rohkem kui muukeelsed. Kõrgema haridustaseme ja tasuvama tööga inimesed teistest enam. Kui õpingute ajal liigub regulaarselt üle poole noortest, siis õpingute lõppedes lõpetavad liikumisharrastuse pooled noortest. Iga järgnev lisanduv eluaasta tähistab veel mõnedele loobumist, pensionile jäädes langeb aktiivsus veelgi, muutudes vaid vähese osa eakate piisava regulaarsusega harrastuseks. Aktiivsuse languse põhjustena nimetavad inimesed pigem ettekäändeid – tõrkuv tervis, aja- ja rahanappus, teadmistepuudus. On ka ausat ülestunnistust, et lihtsalt ei viitsi.

Näeme selle olukorra muutmiseks nelja peamist tegevussuunda. Alustame tähtsaimast – noortest. Kõige olulisemad on noores eas omandatud hoiakud, teadmised ja oskused. Ega ilmaasjata öelda, et mida Juku ei õpi seda Juhan ei tea. Ilmselt on võimalik palju vaielda selle üle, millised peaksid olema kodu ja kooli rollid liikumissõbraliku ellusuhtumise kujundamisel, tähtsad on mõlemad. Siiski on enamus kaasamõtlejaid nõus sellega, et just kool võiks olla see koht, kus elukestvaks liikumiseks vajalikud teadmised ja oskused omandatakse. Loodetavasti kujundatakse seal ka positiivne suhtumine liikumisse.

18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto