Sisukord
Arvustused
Tänane leht
24.01.2015
Eesti Palju õnne Male Mälumäng Horoskoop Tagakülg Dilbert Arvo Pärdi keskus ilmutas esimese raamatu Väljasaadetud itaallane Eestis tagasi 2401esikas Eesti lühiuudised Sotsid ja IRL hallis tsoonis Tõusvas joones Täpsus cum laude Tagaotsitav Eesti kodanik üritas Saksamaalt Lõuna-Ameerikasse pääseda Saaremets: Kui seda muusikanälga poleks, oleks kõik korras Majandus Super-Mario tegi seda jälle Majanduse lühiuudised Eesti linnad liiguvad nutivalgustuse poole Välismaa Küborgide taandumine Välismaa lühiuudised Sõbralik läbisaamine Kremliga tekitab küsimusi Arvamus Oliver Kund: mugav ebaselgus Postimees 1911. aastal Kõva sõna Juhtkiri: Vedur on DJ. Saaremets on vedur Super-Mario tegi seda jälle Päeva karikatuur Tõusvas joones Täpsus cum laude Küborgide taandumine Kätlin Konstabel: nali on Euroopa pärisosa Olev Remsu: pühadus, see püha pühadus Kultuur Arvo Pärdi keskus ilmutas esimese raamatu Luulehetk — hetk luules Sport Spordi lühiuudised Tänak kihutab Monte Carlos paljulubavalt Baleriin elevantide seas Eesti hoki tõuseb tuhast? Nagu filmis? Kelly Sildaru saab kokku kuuekohalise sponsorsumma Tarbija Noop: vastata tuleb ka ebameeldivatele küsimustele Suhtekorraldaja vastutab ettevõtte maine eest AK Shock-rock’i ekskuningas Jean-Luc Godard’i retrospektiiv Valitsuses kontod kaaperdatud Krafti-poiss on nüüd särgivabrikus Mati ja Volli seiklused Katastroof Otepääl Millises seisus on Eesti näitekirjandus. Vastus on raamatus. Arvustus: Iisraeli suurkuju raamat armastusest ja sõjast Luulehetk — hetk luules Arvustus: Claire imedemaal Raul Veede: üks vabadus, mida meil ei ole Kätlin Konstabel: nali on Euroopa pärisosa Kristjan Otsmann: eesmärkidest painatud ühiskond Tehisintellekt vajab maailma mõistmiseks meeli Kuidas tunda ära intelligentset arvutit? Arter Kokanduse MMi peaproov 10 aastat Euroopa Liidus Horoskoop Viirused ründavad! Erakordne kinoelamus Arter soovitab Mis on ilus? Marko Reikop: võltsi juttu ma ei viitsi rääkida Söögikoht: pelgulinna kohvikuromantika Briti saatkonna kokk soovitab: proovi vürtsikat kanakarrit Mees, kes alahindab joogat, on pehmo Läheb jälle sõnasõjaks Mahlakas Malaisias ahvidega kraaklemas Moe- ja ilukilde trendikatele Vajate muusikaõpet? Kutsuge audiitor! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Arvustus: Claire imedemaal

2 min lugemist
«Võõramaalane» FOTO: Raamat

ARVUSTUS

Diana Gabaldon 

«Võõramaalane»

Inglise keelest Lauri Vahtre

Varrak, 447 lk

 

Õigust räägivad, kes ütlevad, et raamatu headus on esimese kümmekonna leheküljega tabatav. Kui ikka on lootusetu, pole mõtet edasi pingutada. Võib muidugi ka väita, et küsimus on lihtsalt sobivuses. Mehed-naised pidid kah mingi hirmus lühikese ajaga ära otsustama, et kas üldse.

«Võõramaalasega» kas maailma otsa või võõrale maale, pea ees ja mõtlemata. Aitas paarist leheküljest, et rasvunud kõutsi kombel kurisema hakata. On varemgi häbitult kiideldud, kuidas hea naistekas on üks väga hea raamat ja üldse mitte põlastav väljend. Jäädakse siiani kindlaks.

Hüva, see teine lehekülg oli tõlkija nimega. Kes sügavasti lugupeetud – ehkki ma tema poliitiliste vaadetega üldse nõus pole – Lauri Vahtre juhtub olema. Oleks ju mõeldamatu, et tubli Lauri võtnuks tõlkida mingi kahtlase produkti, kus karglevad ringi meestenäljas libaharidusega karjäärimõrrad? Hüüdkem üksmeelne «ptüi» isegi sellise albi mõtte peale, mehed-vennad!

Muhe ja vahvaid tegelasi täis on see lugu kohe otsast peale. Paistab nõnda, et legend Šotimaast, mille vist Walter Scott püsti pani, on visa kaduma. Paistab, nagu ei juletaks sinna ikka veel hästi minna, vähemalt mitte inglismannid. Ilus maa, aga kahjuks nende va šotlastega asustatud. Üks käinud sõber mõtles kord pikalt, kui küsiti, et mis see Šotimaa on: kõigil, ka karsklastel ja taimetoitlastel, on alati viskit kodus ja kilt kapis. Lisaks hulk täiesti mõistetamatuid kombeid, meeletu uudishimu, kirg kõlakate vastu, olgu need tänased või tuhat aastat vanad, viimasel juhul on need väärtustatud legendideks, komme ennast unustades minna poolelt sõnalt üle täiesti arusaamatule murrakule.

Britannia setud. Kergelt naeruväärsed, aga igaks juhuks naerda ei tasu. Mine hulle tea, kes kõigi mitteomade kohta kergelt halvustavaid väljendeid tarvitavad. Sassenach  või mõtsig, ühed võikad sõnad mõlemad.

Sellise kandi valivad siis noored 1945. aasta teises pooles sõjaväsimusest puhkamiseks, teineteise taasleidmiseks ja lapsetegemiseks. Kuni kohalikud kummitused vahele tulevad, plaanid kihva keeravad. Eksib noor naisterahvas valel ajal valesse kohta, ja sipsti aastas 1743! Lihtsalt kaob ära.

Kes tahab, võib seepärast raamatut ka ulmekana võtta, aga igasugu imelikud kohad, kuhu tark ei lähe, on ka siin maal olemas. Ilmselt igal pool. Ega «Alice Imedemaal» tühja kohta kirjutatud.

Aastad tagasi läinud, aga jälle need šotlased platsis, keda tsivilisatsioon veel vähem kammitseb. Demokraatiast pole mühakad ammugi kuulnud ja lugu läheb tõsiselt lõbusaks. Kuidas tüdruk arvab end filmivõtetele sattunud olevat, siis eriti unustatud maanurka, aga lõpuks jääb uskuma, hakkab kohanema. Ega ole üldse mingi papist tüdruk. Sõja õena läbi teinud, pea otsas, käed küljes, mõistab ka 18. sajandi haavu lappida, mis kaasaegsetes hirmusegast austust tekitab.

Siinkohal korra mõeldi, et miks just 1945. aasta piiga ajas tagasi visata. Koomuskim olnuks ehk 1990. aasta lauajalg – raamat on algselt ilmunud 1991. Pikaküüneline poliitkorrektne projektijuht keset karvaseid mässulisi, vaat, oleks veel nalja saanud. Ehkki kui vähegi ajaloolisest tõest kinni hoida, sihuke poleks 1743. aastas poolt tundi vastu pidanud. Temaga polnuks kellelgi miskit peale hakata.

Claire peab vastu, käed-jalad tööd täis. Kibe mässuõhutamise aeg ju, inglased tahavad tapmist, metskuldid küttimist, viski joomist, sugulused seletamist, virvarr missugune. Poisid tükivad ligi, oma kohmakal valgustusajastu moel, mis tütarlapsele veidi hämmingut, aga ka rohkelt rõõmu võib tekitada. Jutt jookseb lobedalt, et kahju lehte keerata, liiga ruttu tundub otsa saavat.

Õnneks on raamatule otsa tehtud teine osa veel ja kui mulle seda mahategemiseks ei anta, hakkan kõigepealt nutma ja siis lähen kohalikke ajarännu kohti otsima, vaat nii!

Seotud lood
23.01.2015 26.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto