Sisukord
Arvamus
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv Andrus Karnau: kingitus Tallinkile Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: sugulased omavahel

2 min lugemist

«Just välispoliitiliselt rasketel aegadel kipub Soome silla korrashoiu vajadus ununema ning sild ilmutab murenemise märke,» kirjutas Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho Postimehes sügisel. «Kahjuks võib märke, et sild on taas unarusse jäämas, aduda ka praeguste kriiside taustal.»

Uue aasta algus on näidanud nende sõnade paikapidavust. Kõigepealt see «torm veeklaasis», mis algas Soome välisministri Erkki Tuomioja sõnadest Soome rootsikeelses lehes Hufvudstadsbladet ning Eesti ametlikust (üle)reageeringust. Tagantjärele on seda artiklit selgitatud ja silutud, kuid kokkuvõttes on ikkagi kummaline, kuidas ilmub Soome n-ö peavoolu-ajakirjanduses ministrile omistatud väide, et Balti riikides ei edastata venekeelseid uudiseid. On lihtne veenduda, et teisel pool lahte on need olemas nii televisioonis, raadios kui ajalehtedes, rääkimata veebist. Samas, Eesti pool võinuks ju sellise lapsuse õiendada lihtsalt, saates ajalehele vastulause – ning vesi klaasis püsinuks vagane.

Ilmselt on see praegune habras julgeolekuolukord Euroopas, mis sunnib välispoliitikaga tegelejaid valvsusele kõikvõimaliku väärinfo suhtes, mis võib saada kaikaks vaenulikus propagandas. Eks sellest ka reaktsioon. Nagu kirjutab täna Postimehes kolumnist Jarmo Mäkelä, on taustal ka Eesti ja Soome ajalooline kogemus, sh külma sõja järel.

Sama selgitab ka Soome juhtkonna mõnetist rabedust, kui Helsingin Sanomat avalikustas sisemised vaidlused selle üle, kas tasub osaleda kevadel Ämari õhubaasis toimuval Eesti-USA lennuväeõppusel. President Sauli Niinistö kutsus kiirelt ajakirjanikud enda juurde selgitusi saama, kuigi tal omaenda sõnade järgi suurt midagi öelda polnudki. Kuna pole ametlikku kutset, pole ka seisukohta selle kutse asjus, järelikult ei saa olla ka erimeelsust – see oli Niinistö asja vormile keskendunud sõnum.

Kutse siiski oli ameeriklaste poolt juba novembris suuliselt esitatud, eile teatas USA, et nüüd on esitatud ka ametlik kutse. Võib tähele panna, et juba septembris kutsus Eesti kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terras kohtumisel Soome kaitseväe juhataja kindral Jarmo Lindbergiga Soomet Ämari lennubaasis loodava treeningkeskuse tegevuses osalema. On ju mõistlik, et siinset NATO taristut saavad väljaõppeks kasutada ka sõbralikud naabrid – Eestil endal hävitajaid teatavasti pole.

Eesti-Soome silla seisukord sai kõneks sügisel pärast seda, kui Soome president sõitis Venemaale Putiniga kohtuma, Eesti riigipead külastas veidi hiljem Tallinnas USA president Obama. Märgiline lahknevus, kuid lõpuks, ega Eesti ja Soome suhted ei ole mingi Eesti-USA või Soome-Venemaa suhete derivatiiv. Eesti-Soome suhted on niivõrd lähedased ja mitmekesised, et ei ühe poliitiku ebaõnnestunud väljaütlemine leheartiklis või teise poole ülereageerimine ei suuda mingit jäävamat mõra tekitada. Nagu lähisugulased laua ümber. Nad vaidlevad teinekord, aga tegu ju omainimestega. Mis tüli sa siin ikka üleval hoiad.

Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto