Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.01.2015
Eesti Toortoit – kas seda kassid ostaksid? Glamuurne kelm esines Eesti kodanikuna Kohus tühistas umbusaldusavalduse Viimsi juhtidele Haruldane nimi on saladus Riigikogu salvestised jäävad esialgu poolsuletuks Eesti lühiuudised Eestisse jõudis mobiilne seapõleti Idufirma juht: nad ei ole siin targemad kui meie Rootsi asüülitaotlejad kipuvad Eestisse ostlema Venemaa tahab panna allveelaevale mälestustahvli Pärnus peeti riigigümnaasiumi sarikapidu Politsei uurib petukahtlusega reisifirmat Reisiks OÜ Hiidlase elu päästis erakordne öine laevareis Palju õnne Eesti lühiuudised Horoskoop Kunstnik: Londonis on lihtne massi kaduda Majandus Majanduse lühiuudised Riik küsib õlikütte kasutajatelt lisaraha Euroopa Keskpank vajutab trükipressile Hardo Pajula raamat lahkab krediidikriisi ajalooliselt Ardo Hansson täna EKP nõukogus ei hääleta Välismaa Rootsi on Venemaa suhtes väga ettevaatlik Analüütikute sõnul tähendaks taandumine Putinile kaotust Välismaa lühiuudised Arvamus Mart Einasto, Peeter Lusmägi: tervema eluni Aarne Seppel: kas parteitiiger hüppab? Juhtkiri: sugulased omavahel Lugeja kiri Korrastatud «protokoll» Jarmo Mäkelä: miks Soome ja Eesti teineteist ei mõista? Postimees 1933. aastal Päeva karikatuur Peep Pahv: suusatamise päästmine Kultuur Vene «Leviaatan» versus Eesti «Mandariinid» Kurbmäng kolme kuulsuse, püstoli ja Mustafaga «Leviaatani» vastuvõtt Venemaal ulatub seinast seina Sport Spordi lühiuudised Tänak alustab koos maailma vägevaimate rallimeestega suurt hooaega Henri Anier: eesmärk on jõuda Inglismaa või Saksamaa kõrgliigasse Taaramäe Astanas: stressivaba võitlus koha eest marjamaal Tallinn Tallinna lühiuudised Tarbija Toortoit – kas seda kassid ostaksid? Enne lemmiklooma võtmist tuleb kümme korda mõelda Hiidlase elu päästis erakordne öine laevareis Tartu Firmad osalevad mainekatel messidel TPM graafik: kes kandideerivad riigikogu valimistel Tartus ja kuidas läks eelmisel korral Suusabuss viib tasuta Otepääle Piltuudis: kehvad lumeolud suusatajaid ei takistanud E-kunstisalong lahkub raeplatsilt Sepa staadioni saatus selgub täna Lenin jättis naised enamasti võrgutamata Maarja külla jõudis vajalik jõulukink Konguta kool paneb end proovile tehnoloogiavõistlusel MyFitness kasvas Tartu kesklinnas ligi poole suuremaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: sugulased omavahel

2 min lugemist

«Just välispoliitiliselt rasketel aegadel kipub Soome silla korrashoiu vajadus ununema ning sild ilmutab murenemise märke,» kirjutas Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho Postimehes sügisel. «Kahjuks võib märke, et sild on taas unarusse jäämas, aduda ka praeguste kriiside taustal.»

Uue aasta algus on näidanud nende sõnade paikapidavust. Kõigepealt see «torm veeklaasis», mis algas Soome välisministri Erkki Tuomioja sõnadest Soome rootsikeelses lehes Hufvudstadsbladet ning Eesti ametlikust (üle)reageeringust. Tagantjärele on seda artiklit selgitatud ja silutud, kuid kokkuvõttes on ikkagi kummaline, kuidas ilmub Soome n-ö peavoolu-ajakirjanduses ministrile omistatud väide, et Balti riikides ei edastata venekeelseid uudiseid. On lihtne veenduda, et teisel pool lahte on need olemas nii televisioonis, raadios kui ajalehtedes, rääkimata veebist. Samas, Eesti pool võinuks ju sellise lapsuse õiendada lihtsalt, saates ajalehele vastulause – ning vesi klaasis püsinuks vagane.

Ilmselt on see praegune habras julgeolekuolukord Euroopas, mis sunnib välispoliitikaga tegelejaid valvsusele kõikvõimaliku väärinfo suhtes, mis võib saada kaikaks vaenulikus propagandas. Eks sellest ka reaktsioon. Nagu kirjutab täna Postimehes kolumnist Jarmo Mäkelä, on taustal ka Eesti ja Soome ajalooline kogemus, sh külma sõja järel.

Sama selgitab ka Soome juhtkonna mõnetist rabedust, kui Helsingin Sanomat avalikustas sisemised vaidlused selle üle, kas tasub osaleda kevadel Ämari õhubaasis toimuval Eesti-USA lennuväeõppusel. President Sauli Niinistö kutsus kiirelt ajakirjanikud enda juurde selgitusi saama, kuigi tal omaenda sõnade järgi suurt midagi öelda polnudki. Kuna pole ametlikku kutset, pole ka seisukohta selle kutse asjus, järelikult ei saa olla ka erimeelsust – see oli Niinistö asja vormile keskendunud sõnum.

Kutse siiski oli ameeriklaste poolt juba novembris suuliselt esitatud, eile teatas USA, et nüüd on esitatud ka ametlik kutse. Võib tähele panna, et juba septembris kutsus Eesti kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terras kohtumisel Soome kaitseväe juhataja kindral Jarmo Lindbergiga Soomet Ämari lennubaasis loodava treeningkeskuse tegevuses osalema. On ju mõistlik, et siinset NATO taristut saavad väljaõppeks kasutada ka sõbralikud naabrid – Eestil endal hävitajaid teatavasti pole.

Eesti-Soome silla seisukord sai kõneks sügisel pärast seda, kui Soome president sõitis Venemaale Putiniga kohtuma, Eesti riigipead külastas veidi hiljem Tallinnas USA president Obama. Märgiline lahknevus, kuid lõpuks, ega Eesti ja Soome suhted ei ole mingi Eesti-USA või Soome-Venemaa suhete derivatiiv. Eesti-Soome suhted on niivõrd lähedased ja mitmekesised, et ei ühe poliitiku ebaõnnestunud väljaütlemine leheartiklis või teise poole ülereageerimine ei suuda mingit jäävamat mõra tekitada. Nagu lähisugulased laua ümber. Nad vaidlevad teinekord, aga tegu ju omainimestega. Mis tüli sa siin ikka üleval hoiad.

Seotud lood
21.01.2015 23.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto