N, 6.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Jarmo Mäkelä: miks Soome ja Eesti teineteist ei mõista?

Jarmo Mäkela
Jarmo Mäkelä: miks Soome ja Eesti teineteist ei mõista?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jarmo Mäkelä
Jarmo Mäkelä Foto: PEETER LANGOVITS/PM/SCANPIX

Ajakirjanik Jarmo Mäkelä otsib vastust küsimusele, miks toimuvad Eesti ja Soome suhetes aeg-ajalt suured verbaalsed plahvatused, nagu nägime eelmisel nädalal. Kusjuures Moskvas hüütakse nende plahvatuste peale: «Hurraa!»

Võtame näiteks selle, kuidas Soome välisminister Erkki Tuomioja, tuginedes oma «rikkalikele» teadmistele Balti riikide meediamaastikust, väitis eelmisel nädalal, et Balti riigid on ajanud natsionalistlikku poliitikat, ning reaktsiooni, mille see Eestis esile kutsusid. Ma kujutan elavalt ette, kuidas Moskva kõige paremini informeeritud ringkondades sel puhul toostide saatel klaase tõsteti – taas üks kord.

Mis selgitaks Soome poole valmidust kasutada sääraseid sõnu ja mis selgitaks pea-aegu hüsteerilist reaktsiooni, mille need sõnad Eestis esile kutsusid?

Kui me tahame teha Soome ja Eesti suhete ausat analüüsi, siis minu arvates on selleks ainus tee uurida ajalugu. Mitte sõdade ja okupatsiooni ajalugu, vaid külma sõja järgset ajalugu. Ma olen kindel, et leiame sealt varjatud, ent endiselt olemasolevad ärritajad, mis hüppavad esile pea-aegu kontrollimatul viisil mitte ainult siis, kui on öeldud lolle sõnu, vaid ka siis, kui on tõeline huvide konflikt.

Tagasi üles