P, 25.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mälumäng

Postimees
Mälumäng
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Küsimused:

1. Lülijalgsete hõimkonna suurim klass on putukad. Millised on kaks järgmist?

2. Eestis on omapärase nimega isevärki küla – Pariisi küla, kus majad paiknevad kõrvuti, moodustades tänava. Küla asub ühel kõrgustikul. Millisel?

3. Maailma suurimat õllekruusi hoitakse Californias Tustini linnakeses iiri pubis (The Auld Dubliner Irish Pub), mõistagi on kruus fikseeritud Guinnessi rekordite raamatus. Kruusi kõrgus on 2,42 meetrit, läbimõõt 1,1 meetrit. Mitu liitrit kesvamärga mahub sellesse kannu?

4. Seda kaheköitelist romaani on nimetatud metsavendade eeposeks. Metsavendade võitlust okupantide vastu ja NKVD terrorit käsitlev teos ilmus esmakordselt 1952. aastal Lundis (Rootsi). Teos äratas suurt huvi maailmas ja seda on tõlgitud paljudesse keeltesse (läti, rootsi, prantsuse, hispaania, soome, inglise, hiina, leedu). Eestis trükituna nägi teos ilmavalgust alles pärast iseseisvuse taastamist. Mis teos?

5. Ametlikult on nende puude kõrgemad eksemplarid kasvamas Belgias Tervureni arboreetumis. Valgamaal Sangaste mõisapargis teostatud mõõtmiste tulemused lubavad aga väita, et Euroopa kõrgemad seda liiki puud kasvavad just seal, üks neist – 42,3 meetri kõrgune – on koguni Euroopa kõrgeim. Mis puudest on jutt?

------

Vastused:

1. Ämblikulaadsed, vähilaadsed.

2. Pandivere.

3. 1499.

4. Arved Viirlaid «Ristideta hauad».

5. Jaapani lehis (Larix kaempferi).

Tagasi üles