Sisukord
AK
Tänane leht
24.01.2015
Eesti Palju õnne Male Mälumäng Horoskoop Tagakülg Dilbert Arvo Pärdi keskus ilmutas esimese raamatu Väljasaadetud itaallane Eestis tagasi 2401esikas Eesti lühiuudised Sotsid ja IRL hallis tsoonis Tõusvas joones Täpsus cum laude Tagaotsitav Eesti kodanik üritas Saksamaalt Lõuna-Ameerikasse pääseda Saaremets: Kui seda muusikanälga poleks, oleks kõik korras Majandus Super-Mario tegi seda jälle Majanduse lühiuudised Eesti linnad liiguvad nutivalgustuse poole Välismaa Küborgide taandumine Välismaa lühiuudised Sõbralik läbisaamine Kremliga tekitab küsimusi Arvamus Oliver Kund: mugav ebaselgus Postimees 1911. aastal Kõva sõna Juhtkiri: Vedur on DJ. Saaremets on vedur Super-Mario tegi seda jälle Päeva karikatuur Tõusvas joones Täpsus cum laude Küborgide taandumine Kätlin Konstabel: nali on Euroopa pärisosa Olev Remsu: pühadus, see püha pühadus Kultuur Arvo Pärdi keskus ilmutas esimese raamatu Luulehetk — hetk luules Sport Spordi lühiuudised Tänak kihutab Monte Carlos paljulubavalt Baleriin elevantide seas Eesti hoki tõuseb tuhast? Nagu filmis? Kelly Sildaru saab kokku kuuekohalise sponsorsumma Tarbija Noop: vastata tuleb ka ebameeldivatele küsimustele Suhtekorraldaja vastutab ettevõtte maine eest AK Shock-rock’i ekskuningas Jean-Luc Godard’i retrospektiiv Valitsuses kontod kaaperdatud Krafti-poiss on nüüd särgivabrikus Mati ja Volli seiklused Katastroof Otepääl Millises seisus on Eesti näitekirjandus. Vastus on raamatus. Arvustus: Iisraeli suurkuju raamat armastusest ja sõjast Luulehetk — hetk luules Arvustus: Claire imedemaal Raul Veede: üks vabadus, mida meil ei ole Kätlin Konstabel: nali on Euroopa pärisosa Kristjan Otsmann: eesmärkidest painatud ühiskond Tehisintellekt vajab maailma mõistmiseks meeli Kuidas tunda ära intelligentset arvutit? Arter Kokanduse MMi peaproov 10 aastat Euroopa Liidus Horoskoop Viirused ründavad! Erakordne kinoelamus Arter soovitab Mis on ilus? Marko Reikop: võltsi juttu ma ei viitsi rääkida Söögikoht: pelgulinna kohvikuromantika Briti saatkonna kokk soovitab: proovi vürtsikat kanakarrit Mees, kes alahindab joogat, on pehmo Läheb jälle sõnasõjaks Mahlakas Malaisias ahvidega kraaklemas Moe- ja ilukilde trendikatele Vajate muusikaõpet? Kutsuge audiitor! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tehisintellekt vajab maailma mõistmiseks meeli

7 min lugemist
FOTO: Corbis/Scanpix

Internetifirmade viimaste aastate saavutused tehisintellekti alal on küll muljetavaldavad, kuid ei aita meid lähemale arusaamisele, mis teeb inimmõistuse eriliseks, leiab USA maineka ülikooli MIT professor Patrick Henry Winston. Ta ise on püüdnud õpetada arvuteid aru saama lugudest.

Tellijale Tellijale

2011. aastal alistas IBMi superarvuti Watson mälumängusaates «Jeopardy!» («Kuldvillak») inimesed. Olen ise mälumängur ja «Kuldvillaku» saate küsimuste koostaja Eestis, seetõttu tundus see üsna rabav. Watsoni saavutus oli muljetavaldav, ent kas see oli läbimurre tehisintellektis?

See oli tehniline läbimurre.

Mis on Watson? Lihtsustan ehk üle, kuid Watsoni olemuse moodustab ühe kolmandiku ulatuses keeletöötlus, kolmandiku ulatuses masinõpe ja ülejäänud kolmandiku annavad erijuhud. Tal oli umbes selline apsakas, et nimetas Pat Nixonit (Richard Nixoni abikaasat – toim) presidendiks. Kindlasti parandasid insenerid seejärel sugude segiajamise vea ära, seetõttu ütlen, et sellesse on sisse ehitatud umbes sada erijuhtu.

Lisaks on sel palju erijuhtude mooduleid, mis töötavad koos. Üks IBMi tehnilisi saavutusi oligi kõigi nende individuaalsete üksuste koostöö vastust otsivas Watsonis. Peale selle suutis ta anda hinnangu, millised vastusevariandid võivad tõenäolisemalt olla õiged.

23.01.2015 26.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto