Sisukord
Arvamus
Tänane leht
24.01.2015
Eesti Palju õnne Male Mälumäng Horoskoop Tagakülg Dilbert Arvo Pärdi keskus ilmutas esimese raamatu Väljasaadetud itaallane Eestis tagasi 2401esikas Eesti lühiuudised Sotsid ja IRL hallis tsoonis Tõusvas joones Täpsus cum laude Tagaotsitav Eesti kodanik üritas Saksamaalt Lõuna-Ameerikasse pääseda Saaremets: Kui seda muusikanälga poleks, oleks kõik korras Majandus Super-Mario tegi seda jälle Majanduse lühiuudised Eesti linnad liiguvad nutivalgustuse poole Välismaa Küborgide taandumine Välismaa lühiuudised Sõbralik läbisaamine Kremliga tekitab küsimusi Arvamus Oliver Kund: mugav ebaselgus Postimees 1911. aastal Kõva sõna Juhtkiri: Vedur on DJ. Saaremets on vedur Super-Mario tegi seda jälle Päeva karikatuur Tõusvas joones Täpsus cum laude Küborgide taandumine Kätlin Konstabel: nali on Euroopa pärisosa Olev Remsu: pühadus, see püha pühadus Kultuur Arvo Pärdi keskus ilmutas esimese raamatu Luulehetk — hetk luules Sport Spordi lühiuudised Tänak kihutab Monte Carlos paljulubavalt Baleriin elevantide seas Eesti hoki tõuseb tuhast? Nagu filmis? Kelly Sildaru saab kokku kuuekohalise sponsorsumma Tarbija Noop: vastata tuleb ka ebameeldivatele küsimustele Suhtekorraldaja vastutab ettevõtte maine eest AK Shock-rock’i ekskuningas Jean-Luc Godard’i retrospektiiv Valitsuses kontod kaaperdatud Krafti-poiss on nüüd särgivabrikus Mati ja Volli seiklused Katastroof Otepääl Millises seisus on Eesti näitekirjandus. Vastus on raamatus. Arvustus: Iisraeli suurkuju raamat armastusest ja sõjast Luulehetk — hetk luules Arvustus: Claire imedemaal Raul Veede: üks vabadus, mida meil ei ole Kätlin Konstabel: nali on Euroopa pärisosa Kristjan Otsmann: eesmärkidest painatud ühiskond Tehisintellekt vajab maailma mõistmiseks meeli Kuidas tunda ära intelligentset arvutit? Arter Kokanduse MMi peaproov 10 aastat Euroopa Liidus Horoskoop Viirused ründavad! Erakordne kinoelamus Arter soovitab Mis on ilus? Marko Reikop: võltsi juttu ma ei viitsi rääkida Söögikoht: pelgulinna kohvikuromantika Briti saatkonna kokk soovitab: proovi vürtsikat kanakarrit Mees, kes alahindab joogat, on pehmo Läheb jälle sõnasõjaks Mahlakas Malaisias ahvidega kraaklemas Moe- ja ilukilde trendikatele Vajate muusikaõpet? Kutsuge audiitor! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Olev Remsu: pühadus, see püha pühadus

4 min lugemist
Olev Remsu FOTO: Ergo Kuld

Kas religioon on loonud pühaduse? Kolumnist Olev Remsu usub, et meie sisemine pühadustunne on loonud religioonid ja jumalad, ka jumalata religioonid, ka ilmalik-ateistlikud kultused.

Tellijale Tellijale

Ateistlikule ajastule (XIX–XX sajand) järgneb religioosne epohh.

Vene õigeusukirik kuulutas Venemaa kõige iseloomulikumaks omaduseks pühaduse. Arvan, et selle aktiga on alustatud rahvale ja poliitikuile ammuoodatud ja meelepärane protsess, varsti ehk võtab riigiduuma Moskvas vastu umbes samasisulise otsuse ning kõige püham mees kinnitab selle. Nagu on Iraani Islamivabariik, nii tuleb vahest Venemaa pühaföderatsioon, õigeusklik kalifaat, teokraatlik riik.

Nii islami kui Vladimir Putini aktiivsus on sündinud ühel ja samal põhjusel – lääne tsivilisatsiooni (iseeneslikust?) pealetungist. Maid vallutab nende jaoks selle kõige vastuvõetamatum osa – anglosakslus. Inglise keelest kujuneb maailma juhtiv keel ning dollarist ei saa ega saa jagu. Phui! Sülitama paneb. Paljude moslemite jaoks on Ameerika ja Euroopagi naised (vabandust!) litsid ning nad ei taha, et seesugused käitumismudelid jõuaksid nende koju.

Mõtleme vaid ühele, tegelikult pisinäitele, mis praegu meid kõiki põletab, nimelt Oscarite ja Kuldgloobuste jagamisele. Meile on see oma ja väga meeldiv asi, moslemitele ja Venemaa konservatiivsemale osale kultuuriimperialism.

Siiski on minu meelest praegu Venemaal maad võtva pühadustundel teine maik juures kui võrrelda seda moslemitega. Oletan, et islamimeeste pühadustunne on sisemine ja aus, Putinil on see funktsionaalne, pragmaatiline, omaks võetud mõistuslikul teel, ilmselt südametunnistuse kalgistumise abil.

23.01.2015 26.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto