T, 4.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Jüri Vendik: suurriik harimatu teismelise rollis

Jüri Vendik
, kolumnist
Jüri Vendik: suurriik harimatu teismelise rollis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jüri Vendik
Jüri Vendik Foto: Erakogu

Postimehe Moskva kolumnist Jüri Vendik analüüsib, miks separatistid ja Kreml on Ida-Ukrainas taas verisemaks muutunud. Kremli ajendite kirjeldamiseks kõnestambist «nad juhivad rahva tähelepanu siseprobleemidelt kõrvale» ilmselt ei piisa.

Praegu on Kreml selgelt kaotaja rollis. Unistus suurest «Novorossijast» on sama hästi kui maha maetud, olukord «vene maailma» vallutatud aladel, isegi Krimmis, on nutune, Venemaa enda majandus langeb, Ukraina on läinud.

Võib-olla tahab kollektiivne Putin selles olukorras meeleheitlikult võtta, mida veel võtta annab, küll mitte päris iga hinna, kuid üsnagi kõrge hinna eest. Tahab tõestada endale ja maailmale, et miski pole veel kaotatud.

See võib haakuda ka sooviga Ukraina riiki kättemaksuks «isepäisuse» eest kui mitte oma vasalliks muuta, siis vähemalt halvata.

Võib oletada, et olukorda teravdades tahab Moskva rahuläbirääkimiste pooli šantažeerida, samas näidata, et «keegi ei tohi Venemaaga jõupositsioonilt rääkida» – kui tsiteerida Lavrovi –, et ähvardused ja sanktsioonid ei toimi.

Lõppude lõpuks võib Venemaa niiviisi käituda samal põhjusel, miks siinkirjutaja lapsepõlves Lasnamäel olid kõik sealsed bussipeatuseputkad sodiks pekstud. «No miks sa ometi niimoodi tegid?!» – «Õõõõh... Ei tea. Niisama.» Noor hing, juurdlev mõistus kompab lubatu piiri ja ihkab vabanemist täiskasvanute maailma reeglitest. Kahju küll, et vistrikulise harimatu teismelise rollis on praegusel juhul suurriik, mille esindajad tavatsevad uhkustada selle tuhandeaastase ajaloo üle.

Tagasi üles