Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Postimees 1934. aastal: keisri-liikumine Saksamaal

Lisaks ususõdadele ähvardab Hitleri valitsust veel üks uus hädaoht. Viimasel ajal on Saksamaal jälle saanud õige populaarseks monarhia jaluleseadmine. Liikumine areneb «Hohenzollernverband» nime all, milline organisatsioon lühikese aja jooksul on avanud osakonnad kõikides Saksamaa osades.

Tellijale Tellijale

Monarhilise liikumise eesotsas seisavad nähtavasti suurmaaomanikud ja osa kõrgematest riigiametnikkudest, kes mõlemad hitlerismist tugevasti pettunud. Hohenzollernite jalaleseadmisest loodavad mõisnikud oma võlastunud suurmaapidamiste päästmist, «salanõunikkude» klass – endise eesõigustatud seisukorra jaluleseadmist.

Et monarhistid leiavad teatavat vastukaja isegi kodanikkude laiemate hulkade keskel, seda näitab ühe Reiniäärse «Gauführeri» üleskutse, milles kuulutati monarhistlisele liikumisele sõda. Saksa rahval, öeldi teadaandes, on ainult üks juht – Adolf Hitler, kes juba on avalikult deklareerinud, et riigivõim ei kuulu praegu aktuaalsete küsimuste hulka. Ka põllutööminister ja mõned teised suurused on avalikult võtnud sõna «reaktsiooni» hädaohu kohta.

24.01.2015 27.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto