T, 4.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Postimees 1934. aastal: keisri-liikumine Saksamaal

Postimees
Postimees 1934. aastal: keisri-liikumine Saksamaal
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Lisaks ususõdadele ähvardab Hitleri valitsust veel üks uus hädaoht. Viimasel ajal on Saksamaal jälle saanud õige populaarseks monarhia jaluleseadmine. Liikumine areneb «Hohenzollernverband» nime all, milline organisatsioon lühikese aja jooksul on avanud osakonnad kõikides Saksamaa osades.

Monarhilise liikumise eesotsas seisavad nähtavasti suurmaaomanikud ja osa kõrgematest riigiametnikkudest, kes mõlemad hitlerismist tugevasti pettunud. Hohenzollernite jalaleseadmisest loodavad mõisnikud oma võlastunud suurmaapidamiste päästmist, «salanõunikkude» klass – endise eesõigustatud seisukorra jaluleseadmist.

Et monarhistid leiavad teatavat vastukaja isegi kodanikkude laiemate hulkade keskel, seda näitab ühe Reiniäärse «Gauführeri» üleskutse, milles kuulutati monarhistlisele liikumisele sõda. Saksa rahval, öeldi teadaandes, on ainult üks juht – Adolf Hitler, kes juba on avalikult deklareerinud, et riigivõim ei kuulu praegu aktuaalsete küsimuste hulka. Ka põllutööminister ja mõned teised suurused on avalikult võtnud sõna «reaktsiooni» hädaohu kohta.

Tagasi üles