Sisukord
Välismaa
Tänane leht
27.01.2015
Eesti Tagakülg Dr Vassiljev tegi eugeenilise avalduse Eesti lühiuudised Hambaravi võidakse lisada ravikindlustuspaketti USA kaalub varustuse juurdetoomist Baltimaadesse Eesti toetab Ukrainat rohkem kui kahe miljoniga Postimees avas lennujaamas oma värava Viinakuradi vastu ja ilusa naeratuse eest Horoskoop 27001esikas Male Stalnuhhin loobus osalemast Eestit mustaval konverentsil Majanduse lühiuudised Üks lisaküsimus seoses erakondade valimisprogrammiga Anvelt soovitab järgida lõunanaabri eeskuju Noppeid tervishoidu käsitlevatest seisukohtadest Advanforti kaardimaja hakkab kokku varisema Majandus Majanduse lühiuudised Eestlaste idufirma pürib maailma edukaimate sekka Välismaa Tsipras lubab uut Kreekat Teadur: natsiminevik valmistab sakslastele siiani peavalu NATO arutas kinniste uste taga olukorda Ukrainas Auschwitzi õudusi hakkas maailm mõistma järk-järgult Arvamus Juhtkiri: hambad katki ja haridus väike Postimees 1910. aastal Rein Veidemann: kirjanduskultuuri pühakojad Matti Maasikas: Ukraina kriis, Euroopa Liit ja Eesti Lugejate kirjad: loobume kemplemistest Juhani Lemmik: kõva kisaga kärped või võti tulevikku? Tiina Pintsaar: Eesti rahvusputukas Sport Spordi lühiuudised Peep Pahv: liiga varajane materdamine Vormel-1 tulevik: 1200 hobujõudu ja heavy metal Californias vette hüpanud Tribuntsov naudib elu Tallinn Priisle kaared jäävad poele jalgu Tarbija Uus Windows võimaldab häälkäsklusi Hambaravi võidakse lisada ravikindlustuspaketti Tartu Tartu ja Riia suhted edenevad Roosi tänava alguses tegutses trükikoda Noored mahetalunikud täitsid eaka naise soovi Vereülekanne päästis kotka Kelmid kaasasid petuskeemi valla Lugejakiri: keegi sunnib bussijuhte kiirustama Lugejakiri: tasuta või kasuta ühistransport? Tartlased viivad Expole õlle ja puidust vannid Uued mängumaad meelitavad mudilasi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Teadur: natsiminevik valmistab sakslastele siiani peavalu

5 min lugemist
Berliini Vaba ülikooli teadur Lars Breuer. FOTO: Anna Delius

Berliini Vaba Ülikooli teadur Lars Breuer väidab, et kuigi holokaustist on möödas palju aastaid, tahaksid sakslased ikka veel mõelda, et natsid oleks tulnud justkui mõnelt teiselt planeedilt, mitte ei ole kellegi vanavanemad.

Tellijale Tellijale

Olete kirjutanud oma doktoritöö holokaustiga seotud teemal. Mida te täpsemalt uurisite?

Tegelikult on mu teema veidi laiem kui holokaust ja käsitleb Teise maailmasõja mäletamist Saksamaal ja Poolas. Ma ei vaadelnud mitte ametlikku, avalikku mälu, st mida võis näiteks toona ajalehtedest lugeda, vaid keskendusin rohkem tavalistele inimestele ja nende suhtumisele ning seisukohtadele. Ja huvitav on see, et kuigi avalikus mäletamises on fookus holokaustil – näiteks võib võtta kasvõi sellesama holokausti mälestamispäeva –, tuli intervjuudest välja, et tavalised inimesed sellele väga suurt tähtsust ei omista. See sümboliseerib küll toda Halba Asja, mis juhtus ajaloos, kuid see on kui tühi konteiner, mille võib täita igasugu tähendustega. Erinevad ohvrite rühmad väidavad, et nemad kannatasid sama palju kui juudid, ja selliseid rühmasid on mitmes vormis paljudel rahvastel – see nähtus mind huvitaski.

26.01.2015 28.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto