N, 29.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ivo Saarma: patsientide vabast liikumisest võidaks kogu Eesti

Ivo Saarma
, Fertilitase juhataja, Eesti Eratervishoiuasutuste Liidu juht
Ivo Saarma: patsientide vabast liikumisest võidaks kogu Eesti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ivo Saarma.
Ivo Saarma. Foto: Andres Haabu / Postimees

Kui haigekassa maksaks tagantjärele kinni nende patsientide ravikulud, kes on need esmalt ise tasunud, oleks see nii solidaarne, õiglane kui ka praktiline ravijärjekordade lühendamise ning kulu mõttes, kirjutab Ivo Saarma, Fertilitase juhataja, Eesti Eratervishoiuasutuste Liidu juht.            

Praegu kehtiva korra kohaselt ei kompenseeri haigekassa ravikulusid (nüüd ja edaspidi – ravikulude all räägime haigekassa hinnakirja järgsetest ravijuhtude hindadest), kui inimene on, mis tahes põhjusel, ise raviteenuse eest tasunud. See tähendab, kui meditsiinilise näidustusega patsient ei ole jäänud ootama ravijärjekorras oma «numbri» saabumist ning on läinud ravile mistahes kliinikusse, mis nõuetele vastavat ravi osutab. Vaatamata asjaolule, et patisendil on nn solidaarne haiguskindlustus. See ei ole patsiendi suhtes õiglane ning solidaarsusprintsiibiga sellist olukorda õigustada ei saa.

Ravikindlustatud patsiendil on õigus tasuta ravile nii või teisiti. Et patsiendi õigust ravile on siin riivatud, tuleneb ka sellest, et tegelikult on Eestis ravi osutamise suutlikkust küll. On haigekassa suurte ravimahu lepingutega riigihaiglad, kus oletatavasti (me tegelikult ei tea, sest iga riigihaigla peab ise oma järjekordi ja raporteerib haigekassale oma läbipaistmatuid arve) on pikad järjekorrad, ja on kõik teised kliinikud, kus ravimahtu on. Puudub süsteem, mis lubaks seda tasakaalustada ja ravijärjekordi lühendada.

Tagasi üles