Sisukord
Eesti
Tänane leht
29.01.2015
Eesti Palju õnne Male Dilbert Mälumäng Horoskoop Lumerõngas on peaaegu juhitamatu Selgusid Tänapäeva romaanivõistluse võitjad Ajateenistusse minek jätab laenuvõtnu hätta Tagakülg Tarbijakrediidi piiramise eelnõu kukkus riigikogus läbi Eesti lühiuudised Eesti lühiuudised Traagiline kummirõngaõnnetus riputab küsimused õhku Eurosaadik Yana Toom tellis sõjaohu uuringu Majandus Majanduse lühiuudised Ekspert: Eesti pensionisüsteem on väga hea Välismaa Ukrainlaste tahe Venemaa relvade vastu EL ja USA kaaluvad sanktsioonide karmistamist Jan Grarup: sõjafotograafia jätab hinge palju arme Arvamus Heino Kään: mina olen küll Charlie Hebdo! Maria Vooglaid: kes viitsiks armastada «probleemseid» noori? Priidu Pärna: seadusandja viigilehed Postimees 1927. aastal Ivo Saarma: patsientide vabast liikumisest võidaks kogu Eesti Päeva karikatuur Juhtkiri: kui tähtis on mõista moraalset vastutust Andres Einmann: Kas me ei tahagi vabadust? Sport Spordi lühiuudised Tühjade tribüünide ees võidetud väärt medal Vägev algus, õnnetu lõpp Djokovic kaitseb suure neliku kõikuvat trooni Tarbija Nõud saavad masinas puhtamaks Tartu Tantsugurmee pakub peo nii kehale kui silmale Aleksandri tänava ökomajale paistab lootusekiir Haiglaklounid said hoogu juurde Parteide valimispingutused jõudsid näitusele Liblikas Ülikool taastas akadeemilise komisjoni Tartu linnavalitsus kutsub pakkujad maa peale Selgus valik parimaid kultuuri alal tegutsejaid Palmakol jäi kahest tehasest väheks Tähtvere koduköögis valmivad käsitööna toornäksid Poiste seltskonnast tippjalgratturiks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lumerõngas on peaaegu juhitamatu

2 min lugemist

Tallinnas Nõmmel tegutsevas lumepargis on lumerõngarajal võetud kasutusele kõikvõimalikud turvameetmed, ent külastajate loovusel ei ole piire ning täielikku turvalisust on pea võimatu tagada.

Vahur Teder on juhatanud Nõmme lumeparki mitu aastat ja selle aja jooksul on turvalisuse osas tehtud mitu olulist muudatust. «Kliendid ütlevad, et meie rajad on läinud igavamaks, kuid me ei saa riskida nende tervisega,» ütleb ta.

Traumasid tuleb aeg-ajalt siiski ette. «Kuna tegemist on talvespordi ja libedusega, siis väiksemaid traumasid on kindlasti. Õnneks on neid aastatega oluliselt vähemaks jäänud. Pean tunnistama, et alguses, kui me sellega siin tegelema hakkasime ja raja üle võtsime, siin oli mõningaid juhtumeid,» tunnistab Teder.

Lumerõngas on hoo pealt peaaegu juhtimatu ja sellega on radadel arvestatud. Seetõttu eeldatakse, et inimene ise rajal midagi väga reguleerima ei hakka. Kuna sõitja ei saa oma tegevust juhtida, vastutavad lumepargi juhataja sõnul turvalisuse eest eelkõige omanikud.

Keeruliseks teeb raja turvalisuse tagamise see, et rajaolud võivad muutuda viie minutiga ja personal peab sellele vastavalt reageerima. Tavaliselt asetatakse kiiruse vähendamiseks rajale kummimatid, mis hoiavad ära rajalt väljalendamise. Sellega kontrollitakse kiirust, millega mäest alla tuhisetakse.

Probleemne on ka see, et inimesed eiravad instruktorite korraldusi. Üheks levinud võtteks on «rong», mis tähendab seda, et mitu järjestikust lumerõngaga sõitjat võtavad üksteise rõngastest kinni. Selle tulemusena muutub mäest alla tuhisev mass suuremaks ja hoog kiiremaks. Sellist sõiduviisi kasutas ka Otepää lähistel traagilises õnnetuses hukkunud naine.

Teiseks levinud veaks on see, et hoitakse liiga väikest pikivahet. Eamasti suudab 40 kilo kaaluv laps saavutada mäest alla lastes oluliselt väiksema hoo kui üle 100 kilo kaaluv mees. Kuna lapse kiirus on väiksem, raugeb hoog varem ja suurema massiga täiskasvanu võib talle lihtsalt otsa sõita.

Mõnikord tulevad lapsed lumerõngast pahaaimamatult välja ja siis saadav trauma on veel suurem kui lumerõngaste kokkupõrkamisel. Pikivahe on probleemiks siis, kui mäel on palju inimesi ja ei viitsita järjekorras seista.

Nõmme lumepark ei ole seetõttu teadlikult oma lumerõngaste arvu suurendanud, sest inimeste kannatamatus võib tekitada neile ohtlikke vigastusi. Samuti kaalutakse pärast Otepääl juhtunud õnnetust kiivrite kasutusele võtmist.

Seotud lood
    28.01.2015 30.01.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto